Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kalp Dostu Atıştırmalık: Fırında Kabak Cipsleri
Diyetisyen Sena Tuvanç 15.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kalp Dostu Atıştırmalık: Fırında Kabak Cipsleri

Yağ içeriği ve kalorisi düşük olan kabak, kalp sağlığını korurken aynı zamanda cildin yaşlanma sürecini de yavaşlatıyor.

Kalp Dostu Atıştırmalık: Fırında Kabak Cipsleri

Günün yemeği: Fırında Kabak Cipsleri

Kabak, yağ oranı düşük bir sebze olduğu için diyetlerde sıklıkla tercih edilir, yine bu özelliği sayesinde aynı zamanda kalp sağlığını da koruyucudur. Kalp rahatsızlığı olan bireyler rahatlıkla kabak içeren yemekleri tüketebilirler, çünkü kabak hiç zararlı doymamış yağ veya kolesterol içermez.

Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için kabağın sağlığa birçok açıdan faydası vardır:

  • Potasyum, magnezyum ve C vitamini içeriği yüksek kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeylerde tutmaya yardımcı olur.

  • Kas yapılanmasında önemli bir mineral olan potasyum içeriği sayesinde, kabak vücuttaki mineral dengesini korur ve kaslara enerji sağlar.

  • Bol miktarda A vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, lif, bakır, demir, magnezyum ve çinko bulundurur.

  • A vitamini ve beta karoten içerdiğinden dolayı etkili antioksidan özelliği vardır ve cilt sağlığını korur. Serbest radikallerle savaşarak, cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

  • Yüksek oranda beta karoten ve lutein içerir. Lutein de körlüğe yol açan katarakt ve bazı göz hastalıklarını önlemede önemli  rol oynar.

Düşük kalorili olması ve sindirimde kolaylık sağlaması sebebiyle de kabak tüketilmesi önerilir. Tok tuttuğu gibi, hazım problemine de çözüm getirir. Sindirimi kolaylaştırıp bağırsakları yumuşatır ve dışkının kolay atılmasını sağlar. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayanlar için de önemli bir besindir.

Kabak aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Lifler, karaciğerdeki yağlarla safra asitleri arasında bağ kurarak, yağın sindirilmesini kolaylaştırır. Böylece bir yandan karaciğerin daha fazla yağ asidi üretmesini engellerken, diğer yandan kolesterolün düşmesini sağlar.

 

Fırında kabak cipsleri, az miktarda zeytinyağı ile fırında piştiği için bu kalp dostu atıştırmalığı daha masum ve tercih edilir hâle getirir.

 

Bilgiyi hayata geçir;

Fırında kabak cipsi doyuruculuğu ve yararları göz önüne alındığında ana yemeğin yanında ya da ara öğünde rahatlıkla tüketilebilecek bir alternatiftir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir