Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.02.2023 9 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Kan yaptığı doğru mu? Kuşburnu çayı nedir?

Kuşburnu çayının birçok derde iyi geldiği konuşuluyor..Peki bunların ne kadarı gerçek? Hangi durumlarda kuşburnu bize destek oluyor?

Kan yaptığı doğru mu? Kuşburnu çayı nedir?

Kuşburnu, Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde doğal olarak yetişebilen,  boyu 1-3 metre aralığında olan bir bitki türüdür. Rosaceae familyasında yer alan kuşburnu, eylül ve ekim aylarında meyve verir. Kuşburnunda yabani gül bitkisinin tohumları bulunur. Kuşburnu çayı, taze kuşburnu kullanılarak veya  kurutulmuş kuşburnunun sıcak suda demlenmesi ile yapılır. Kuşburnu çayı ekşi, hafif tatlı aroması ve potansiyel sağlık yararları ile bilinir.

Kuşburnu çayı, başta C vitamini olmak üzere antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından yüksektir. Ayrıca, anti-inflamatuar ve bağışıklığı güçlendirici etkileri olabilen bitki bileşikleri olan flavonoidlerin de doğal bir kaynağıdır. Kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini destekler, iltihaplanmayı azaltır ve cilt sağlığını iyileştirir.  

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çayı içmenin çeşitli potansiyel faydaları bulunmaktadır. Kuşburnu çayının vücuda faydaları aşağıda verilmiştir.

 • Bağışıklık sistemini destekler: Kuşburnu, bağışıklığı güçlendirici özelliği ile bilinen doğal bir C vitamini kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde kuşburnu çayı içmek, bağışıklık sistemini desteklemeye ve çeşitli riskleri azaltmaya yardımcı olabilir.  

 • Enflamasyonu azaltır: Kuşburnu, anti-inflamatuar etkilere sahip olabilecek bitki bileşikleri olan flavonoidler içerir. Kuşburnu çayı içmek, birçok kronik hastalıkta katkıda bulunan bir faktör olduğu düşünülen vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. 

 • Cilt sağlığını iyileştirir: Kuşburnu, sağlıklı bir cilt için önemli olan doğal bir A vitamini kaynağıdır. Kuşburnu çayı, içerdiği A vitamini ve diğer besin kaynakları sayesinde cilt sağlığını iyileştirir. 

Kuşburnu Çayının Zararları Nelerdir?

kuşburnu

Kuşburnu çayı, bazı kişilerde yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar görülebilse de, genellikle yeterli miktarlarda tüketildiğinde güvenli kabul edilir. Kuşburnu çayı içmenin bazı potansiyel zararları şunlardır:

 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir: Bazı kişiler kuşburnu veya kuşburnu çayındaki bileşenlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında nefes almada zorluk ve yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişme bulunur. Kuşburnu çayı içtikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşayan kişilerin, kuşburnu tüketimini bırakması gerekir.

 • Sindirim sorunlarına yol açar: Kuşburnu çayı içerken mide ağrısı, şişkinlik veya ishal gibi sindirim sorunları yaşayabilir. Kuşburnu çayı içtikten sonra bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, bir uzmana danışmanız önemlidir. 

 • Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir: Kuşburnu çayı, kan sulandırıcılar, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ve diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, kuşburnu çayı tüketmeden önce bir uzmana danışılması önerilir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Aşağıda kuşburnu çayının tarifi verilmiştir.

Kuşburnu çayı hazırlamak için gereken malzemeler.

 • 1 bardak su

 • 1-2 çay kaşığı kuru kuşburnu

 • Bal veya şeker (isteğe bağlı)

Yapılışı

 • Küçük bir tencerede 1 su bardağı suyu kaynatın.

 • 1-2 çay kaşığı kuru kuşburnunu suya ekleyin. Varsa taze kuşburnu da kullanabilirsiniz.

 • Ocağın altını kısın ve kuşburnunu sıcak suda 5-10 dakika bekletin. Kuşburnunu ne kadar uzun süre demlerseniz, çay o kadar güçlü bir tada sahip olur.

 • Ardından bir süzgeç ile çay süzülebilir.

 • Kuşburnu çayını tatmak için bal veya şekerle tatlandırılabilir.

 • Ayrıca içerisine limon, zencefil veya nane gibi malzemeler de eklenebilir. 

Kuşburnu Çayı Yapmanın Püf Noktası Nedir?

Lezzetli bir kuşburnu çayı yapmayı sağlayacak püf noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Taze, yüksek kaliteli kuşburnu kullanılmalıdır: Taze kuşburnu, kurutulmuş kuşburnuna göre daha güçlü bir tada ve daha yüksek besin değerine sahiptir. 

 • Demleme süresi istediğiniz sertliğe göre ayarlayabilirsiniz: Kuşburnunu ne kadar uzun süre demlenirse çay o kadar sert olur. Daha hafif bir çay için kuşburnunu 5-10 dakika demlenmelidir. Daha güçlü bir çay için 10-15 dakika veya daha uzun süre demlenebilir.

 • Kuşburnu miktarı doğru ayarlanmalıdır: Kullandığınız kuşburnu miktarı da çayın sertliğini etkiler. Daha hafif bir çay için 1 çay kaşığı kuşburnu kullanılabilir. Daha güçlü bir çay için 2 çay kaşığı veya daha fazla kuşburnu eklenebilir.

 • Tatlandırmak için tatlandırıcı eklenebilir: Kuşburnu çayı doğal olarak ekşi ve hafif tatlı bir tada sahiptir. İsteğe bağlı olarak çayı tatlandırmak için bal veya şeker eklenebilir.

Kuşburnu Çayı Nerelerden Alınabilir?

Kuşburnu çayı birçok süpermarkette ve sağlıklı gıda mağazalarında bulunabilir. Kuşburnu çayı ayrıca online alışveriş sitelerinden de satın alınabilir. 

Kuşburnu Çayı Sağlıklı mıdır?

Kuşburnu çayı içerdiği yüksek miktarda C vitamini, B1, B2 ve K vitaminlerine ek olarak protein, mineral, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri açısından da zengindir. Kuşburnu  mide tahrişi, spazmlar, ülserler ve mide asidi eksikliği gibi mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kuşburnu ayrıca kabızlık, ishal, safra kesesi rahatsızlıkları, gut, ödem, safra taşı  veya yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kilo kaybı ve ateş yükselmesi gibi rahatsızlıklar için de faydalıdır.   

Kuşburnu Çayı Kaç Kaloridir?

Kuşburnu çayı, tipik olarak kurutulmuş veya taze kuşburnunun sıcak suda demlenmesiyle yapılan düşük kalorili bir içecektir. Bir çay kaşığı kurutulmuş kuşburnu ile yapılan bir fincan kuşburnu çayı yaklaşık 5 kalori içerir.

Kalori içeriği, kullanılan kuşburnu miktarına ve ayrıca çaya ilave edilen bal veya şeker gibi ek bileşenlere bağlı olarak değişebilir.  

Kuşburnu Çayı Nelere İyi Gelir?

Kuşburnu çayının iyi geldiği rahatsızlıklar aşağıda listelenmiştir. 

 • Sindirime yardımcı olur.

 • Enfeksiyon giderir. 

 • Vücuda enerji verir.

 • Karaciğer sağlığına iyi gelir. 

 • Stresi azaltır. 

 • Antioksidan özelliğine sahiptir.

 • Doğal ağrı kesici özelliği bulunur.

 • Böbrek taşı rahatsızlığına yardımcı olur.

 • Cilt sağlığı konusunda olumlu etkilere sahiptir. 

 • Kalp sağlığına iyi gelir.

Kuşburnu Çayı Migren Ağrısına İyi Gelir mi?

Kuşburnu çayının baş ağrısını ve migren ağrısını azaltmak için yararlı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunmaktadır. Kuşburnu, iltihap önleyici ve ağrı giderici etkilere sahip olabilen bitki bileşikleri olan flavonoidler içerir. Yapılan araştırmalar, flavonoidlerin, migrene katkıda bulunan bir faktör olduğu düşünülen beyindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kuşburnu çayının baş ağrısı ve migren ağrısı üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.   

Regl Döneminde Kuşburnu Çayı İyi Gelir mi?

Kuşburnu çayının kramplar ve şişkinlik gibi regl semptomlarını yönetmeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunmaktadır. Kuşburnu, iltihap önleyici ve ağrı giderici etkilere sahip olabilen bitki bileşikleri olan flavonoidler içerir. Bazı araştırmalar, flavonoidlerin vücuttaki iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bunun da regl kramplarını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir. 

Kuşburnu Çayı Uyku Getirir mi?

Kuşburnu çayının yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğuna ve muhtemelen sizi uykulu yapacağına dair kesin bir kanıt bulunmaktadır. Bazı bireyler yatmadan önce herhangi bir sıcak, rahatlatıcı içecek içmenin rahatlamalarına ve daha kolay uykuya dalmalarına yardımcı olabileceğini düşünse de, kuşburnu çayının özellikle yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu fikrini destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur. Rahatlamaya ve uykuya dalmaya yardımcı olacak bir içecek arıyorsanız papatya, kediotu veya lavanta gibi sakinleştirici özellikleriyle bilinen bitki çayları tüketilebilir.  

Hamilelikte Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Hamilelik sırasında az miktarda kuşburnu çayı tüketmek genellikle güvenli kabul edilir, ancak hamilelerin beslenme planına yeni diyet takviyeleri veya bitkisel çaylar eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Kuşburnu Çayı Süt Yapar mı?

Kuşburnu çayının emziren annelerde anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteren sınırlı bilimsel kanıt bulunmakatdır. Kuşburnu, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için önemli olan doğal bir C vitamini kaynağıdır. Kuşburnu çayı içmenin bağışıklık sistemini desteklemeye ve hastalanma riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da emziren anneler için potansiyel olarak yararlı olabilir.

Ancak kuşburnu çayının anne sütü üretimi üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek önemlidir.  

Emziren Anneler Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Hamilelerin ve emziren annelerin kuşburnu çayı tüketmeden önce doktorlara danışmaları önerilir. Doktor onayıyla kuşburnu çayı tüketimi hormonsal değişikler sebebiyle günde bir fincan ile sınırlandırılmalıdır. 

Çocuklar Kuşburnu Çayı İçebilir mi?

Çocukların özellikle kış aylarında hastalıklardan korunması için yeterli sıvı alımlarını artırması önemlidir. Hastalık dönemlerinde içilen bitki çayları ve karışımlar hastalığın semptomlarını azaltır ve olası bazı hastalıklardan karşı da koruma sağlayabilir. Genel olarak, çocukların az miktarda kuşburnu çayı tüketmesi genellikle güvenli kabul edilir. 

Kuşburnu Çayı Zayıflatır mı?

Kuşburnu çayının kilo vermede etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Kuşburnu çayı, kalori alımını azaltmaya veya sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışanlar için iyi bir seçim olsa da, kilo verme konusunda kesin bir etkisi bilinmemektedir. 

Ancak bitki çayları az kalori içerir ve bu da özellikle diyet dönemlerinde iyi bir seçim olabilir. Düzenli egzersiz planıyla birlikte bitki çayları tüketmek, kilo vermeye yardımcı olabilir. 

Kuşburnu çayı ayrıca vücuttaki fazla suyu ve tuzun atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra kuşburnu çayı metabolizmayı da hızlandırabilir ve bu da zayıflamaya yardımcı olabilir. 

Kuşburnu Çayı Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kuşburnu çayı için önerilen standart bir günlük alım miktarı yoktur. Ancak kuşburnu çayının günlük tüketim dozunun günde 2 fincan olması önerilir. Kuşburnu çayı, bazı kişilerde yan etkiler veya alerjik reaksiyonlar görülebilse de, genellikle yeterli miktarlarda tüketilmesi güvenli kabul edilir.  Bu nedenle de günde iki fincandan fazlası zararlı olabilir. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Dedne Erman

Dedne Erman Ben de denedim doğru

13.02.2023
Yanıtla