Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.06.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Karaciğer enzimleri neden yükselir, nasıl düşer?

Doğru beslenmeyle karaciğer enzimlerini düşürmek mümkün.

Karaciğer enzimleri neden yükselir, nasıl düşer?

Karaciğer enzimlerinde yükseklik çok sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Bu sorunun birden fazla sebebi bulunuyor. Eğer sizde de varsa, aşağıda saydığımız sebepleri ortadan kaldırabilir ve çözümü için harekete geçebilir; hali hazırda böyle bir sağlık sorununuz yoksa da olmaması için önlemler alabilirsiniz. 

Karaciğer enzimleri neden yüksek çıkar?

karaciger enzimleri neden yuksek cikar

İlk sebep olarak yanlış beslenmeden bahsetmek gerekiyor. Sağlıksız beslenmenin sebep olduğu obezite, ideal kilo aralığının dışında olma durumları bu enzimlerin yükselmesine yol açıyor.

Ancak buradaki tek kıstas ideal kiloda olmak değil. İdeal kilonuza ulaştığınız zaman bile, eğer yanlış besleniyorsanız, örneğin beslenmenizde besin ögelerinin dağılımına dikkat etmeden herhangi bir besin grubunu aşırı tüketiyorsanız, paketli gıdalara, şekerli yiyeceklere beslenmenizde çok fazla yer veriyorsanız ya da fazla alkol alıyorsanız enzim değerleriniz yüksek çıkacaktır. Tüm bunlardan kaynaklanabilen bel bölgesi yağlanması da enzimlerde yaşanan yükselmenin ciddi sebeplerinden biri.  

karaciger enzimleri yuksekligi

Yağlı gıdalara beslenmenizde fazla yer verdiğinizde de ALT-AST enzim değerlerinizde yükselme yaşanıyor. Bunlara ek olarak, uzun süre boyunca haftada bir kilodan fazlasını vermek de sebeplerden bir diğeri. Hızlı kilo vermek sanıldığının aksine bu tip sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Vücutta oluşan kısa ya da uzun vadeli enfeksiyonlar da karaciğer enzim değerlerinde yükselmeye yol açıyor. Bu tip durumlarda elbette bir doktora başvurmanız gerekiyor.

Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması durumunda bunlardan uzak durun!

karaciger enzimleri

Yukarıda da açıkladığımız gibi, karaciğer enzim yüksekliği vücudunuza aldığınız besinlerle ve bu besinlerinetkileriyle doğrudan ilişkili bir sağlık sorunu olduğundan, enzim değerleri yüksek çıkanların beslenme düzenlerine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Diyetinizden çıkarmanız gereken besinler aslında size “Karaciğer enzimleri nasıl düşer?” sorusunun da cevabını vermiş oluyor.

Öncelikle hazır gıdaların çok yüksek miktarda koruyucu ve katkı maddesi içerdiğini ve bu gıdalardan uzak durmanız gerektiğini hatırlatalım. Rafine ve normal şekeri de olabildiğince hayatınızdan çıkarmanız yararınıza olacak. Kızartılmış besinler, salamuralar, turşular, konserveler ve kuruyemişler de bu enzimlerin yüksek çıkmasını tetikliyor.

karaciger enzimleri nasil duser

Bu seviyeyi düşürmek için kırmızı et tüketiminizi de sınırlandırmalısınız. Bu süreçte beslenmenizde günde bir porsiyonete yer vermeli, ancak beyaz etleri tercih etmelisiniz. Yine sakatat, sucuk, salam ve sosis gibi besinlerden de kaçınmalısınız. Beyaz etle bir kısmını karşıladığınız protein ihtiyacınızı ise bitkisel gıdalardan karşılayabilirsiniz.

Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması durumunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da sigara ve alkol tüketimi. Bu olumsuz sağlık durumunu sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak görün ve karaciğerin en büyük düşmanı olan alkolü minimuma indirin, hatta mümkünse hayatınızdan tamamen çıkarın.

İlaç kullanımı da karaciğer enzim seviyesini büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden enzimleriniz yükseldiğinde mutlaka bir doktora danışmalı ve onay verdiği takdirde ilaçlarınızı azaltma yoluna gitmelisiniz.

Karaciğer enzimleri nasıl düşer?

karaciger enzimlerinin yuksek cikmasi

Yukarıda sıraladıklarımızın yanı sıra beslenmenizde dikkat etmeniz gereken daha genel önerilerimiz de var. Karaciğer enzimlerinizi düşürmek için yemek pişirme tercihlerinizde bazı değişiklikler yapmalısınız.

Yemeklerinizde sıvı yağ kullanmalı, süt ürünlerini yarım yağlı ya da yağsız tercih etmelisiniz. Omega-3 yağları açısından zengin besinlere diyetinizde yer vermeli ve haftada en az bir defa balık yemelisiniz.

Sebze tüketiminizi artırmalı, günde yaklaşık dört porsiyon sebze yemelisiniz. Bu noktada enginarın karaciğer dostu bir sebze olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yani sebze seçimlerinizde enginara bol bol yer verebilirsiniz.

karaciger enzim yuksekligi

Sadece herhangi bir sağlık sorunu olanlar için değil, her zaman tavsiye ettiğimiz üzere, ekmek seçiminizi tam buğday, çavdar ve kepek gibi esmer ekmeklerden yana yapmalısınız.

Eğer ideal kilo aralığında değilseniz, yani kilo fazlanız varsa, sağlıklı beslenme yoluyla diyet yaparak bu fazla kilolardan kurtulmanız yararınıza olacaktır. Fakat yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi, hızlı kilo vermek karaciğer rahatsızlıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple hızlı kilo verdiren sağlıksız diyet programlarından kesinlikle uzak durmalısınız.

Son olarak, metabolizmanızı hızlandırmak ve metabolik sendromları azaltmak için gün içinde en az 30 dakika yürüyüş ya da diğer egzersizden birini yapmalısınız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Cengiz Büyükavcu

Cengiz Büyükavcu Süper yazı

19.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba, Beğenmenize çok sevindik. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize! Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. :) 20.09.2018