Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 31.07.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Karaciğer yağlanması nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Fazla kiloların ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu problemlerin başında karaciğer yağlanması geliyor. Biz de karaciğer yağlanmasının sebeplerini ve nasıl beslenmeniz gerektiğini sizin için anlattık.

Karaciğer yağlanması nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Kötü beslenme alışkanlıklarının, yüksek kalori alımının ve hareketsizliğin vücut üzerinde bir sürü olumsuz etkisinden bahsetmek mümkün. Sağlımız için bir şeyler yapabilmek aslında bizim ellerimizdeyken bunu farkına varmıyor ve vücudumuzu tehlikeye atıyoruz. Maalesef kötü beslenme alışkanlıklarının en çok etkilediği organlar arasında karaciğer geliyor. Aldığımız fazla kalorilerle, kafa dağıtmak için devirdiğimiz kadehlerle karaciğerimizi tehlikeye atıyoruz! Gelin bu tehlikeden biraz daha bahsedelim.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer, beslenme yoluyla alınan gıdalardaki zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesinde rol oynar. Bu nedenle hayati bir organdır. Peki bu organda sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri olan karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması, karaciğerde normal düzeyinin üzerinde yağ dokusu birikmesidir. Bu durum, farklı birçok soruna neden olur.

Karaciğerdeki yağ dokusunun artması iltihaplanma, işlev bozukluğu gibi sorunlar yaratır. Fonksiyonları bozulan organ kan şekeri kontrolünü yapamaz ve zararlı maddelerin vücuttan atılımını gerçekleştiremez. Bu sebeple vücuttan atılmayan zararlı maddeler ise halsizliğe, deri hastalıklarına, insülin direncinin düşmesine, metabolizmanın bozulması gibi başka rahatsızlıklara neden olur. Tedavi edilmediğinde organ yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi sonuçlar doğurur. Birçok kanser tiplerinin görülmesine neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

İnsülin direnci ve kan şekeri yüksekliği, karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinden biridir. Fakat farklı sebeplere bağlı karaciğer yağlanması görülebilir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Düzensiz beslenme, fiziksel aktivitenin azlığı, obezite, gereksiz ilaç kullanımının da hastalığa sebep olduğu bilinir.  
 • Gereksiz ve fazla toksinlere maruz kalmak işlev bozukluklarında önemli bir etkendir.
 • Bağırsak sağlığı, karaciğer açısından önemlidir. Bağırsak sendromu yaşayan kişilerde de karaciğer yağlanması görülebilir.
 • Aşırı meyve, sigara ve alkol tüketimi karaciğer sağlığınıza zarar verebilir. Alkole bağlı yağlanma tedavi edilmediğinde siroza varan sonuçlar doğurur.
 • Yüksek kolesterol, diyabet gibi başka rahatsızlıklar karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.
 • Düzensiz yaşam tarzı, kısa süreli kilo alıp vermeler de hastalığın oluşmasında etkilidir.
 • Sürekli ilaç kullanımı da bilinen nedenlerinden biridir.

Karaciğer Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Karaciğer yağlanmasını önlemede sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz oldukça önemlidir. Yediklerinize dikkat etmenin ve düzenli spor yapmanın birçok hastalık için önleyici olduğu bilinir. Karaciğer yağlanmasında beslenme önerileri olarak aşağıdakiler sıralanabilir:

 • Karaciğer yağlanması olan kişiler alkol kullanımını hemen bırakmalıdır.
 • Az yağlı ve az kolesterollü yiyecekler tüketilmelidir. Çoğunlukla sebze ve meyve tüketimi önerilir.
 • Fazla şekerli ve zararlı besinler kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca hazır gıdalardan ve rafine ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Karbonhidrat ve katkı maddeleri içeren yiyecekler sakıncalıdır. Sosis, salam, sucuk gibi sakatat ürünleri de hastalık sırasında yenilmemelidir.
 • Kilo dengesinin korunması her hastalıkta olduğu gibi karaciğer yağlanmasında da en önemli etkenlerdendir. Fazla kilolar spor ve kalori dengesi yardımı ile verilmelidir. Yine bu dönem kuruyemiş, kızarmış ve baharatlı yiyecekler tercih edilmemelidir.
 • Lif açısından işlenmemiş doğal besinler tedavide etkilidir. Enginar ve kereviz çok iyi bir karaciğer dostudur; karaciğerin temizlenmesine yardımcı olurlar ve beslenme programında destekleyici görev üstlenirler.

Bununla birlikte karaciğer yağlanmasından kurtulmanın ve daha sağlıklı bir karaciğere kavuşmanın en etkili yollarından biri her zaman olduğu gibi bir beslenme uzmanıyla çalışmaktır. Diyetkolik bünyesinde bulunan uzman diyetisyenlerimizle sağlıklı beslenmeyi öğrenerek hastalıklarınızı iyileştirebileceğinizi unutmayın!

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan