Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.12.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
6
kaydet

Karantinanıza eşlik edebilecek beslenme belgeselleri

Bu hafta sonu evde ne izleyeceğinize karar veremediyseniz düşünmenize gerek yok. Çünkü biz, hem keyifle izleyebileceğiniz hem de izlerken beslenme konusunda bilinçlenebileceğiniz belgeselleri sizin için derledik. Haydi hangisiyle başlayacağınızı seçin!

Karantinanıza eşlik edebilecek beslenme belgeselleri

Covid-19 kısıtlamaları kapsamında hafta sonu evlerimizde vakit geçirmek eskisi kadar kolay olmuyor. Maalesef birçoğumuzun tahammül seviyeleri gittikçe azalıyor. Hafta içi göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor da, hafta sonu sanki uzadıkça uzuyor. Ayrıca vaktinizi doldurmak için sürekli film ve dizi izlemekten elinizdeki alternatifleri tüketmiş olmanız muhtemel. İşte biz de bu hafta sonu hem zaman geçirebileceğiniz hem de bilgilenebileceğiniz keyifli belgesel önerileriyle geldik. Bu belgesellerin bir kısmına direkt olarak internet üzerinden ulaşabilirken bir kısmı için NetFlix üyeliğiniz olması gerekiyor. Ancak kendinize uygun belgeseli bulacağınıza eminiz. Belgesel dediysek, aslanların avlanması ya da çitaların koşmasından bahsetmiyoruz. Beslenme belgeselleriyle alışkanlıklarımızı sorgulayıp, değişimin inanılmazlığını fark edeceğimiz bir yolculuğa çıkıyoruz. Koltuklarınızda yerinizi alın.  

1.That Sugar!

Şeker bağımlılığı direkt olarak bir insan üzerinden konu edinen bu ödüllü belgesel belki de hayatınızdaki değişim kapısının anahtarı olacak. Şeker tüketiminin vücudunuz üzerindeki etkileri neler? Yediğiniz hangi ürünlerde şeker var? Gizli şeker hangi masum gözüken ürünlerde saklanıyor? Kısaca şekere dair kafanızı kurcalayabilecek ve bilmeniz gereken her şeyi That Sugar!’dan öğrenebilirsiniz. Bu belgeselden senaryosu ve anlatım biçimiyle izlediğiniz çoğu filmden daha fazla keyif alacağınıza şüphemiz yok.

2.The Magic Pill (Mucize İlaç)

Mucize İlaç bize ketojenik beslenmenin faydalarını anlatan süper bilgilendirici bir belgesel. Düşük karbonhidrat ve yüksek yağ alımıyla sürdürülen bu beslenme şeklinin hastalıklar üzerindeki iyileştirici etkileri gerçek hasta örnekleriyle karşımıza çıkartılıyor. Gönüllü denekler 2-3 hafta süreyle ketojenik beslenmeyi deniyor. Eğer bu beslenme biçiminin sadece kilo vermeye yönelik olduğunu düşünüyorsanız The Magic Pill bakış açınızı oldukça değiştirecek.

3.The Game Changers

Gücün ve kas yapımının sadece hayvansal kaynak tüketimiyle mümkün olabileceği algısından sıyrılmamızı sağlayacak bu belgesel bitkisel beslenmeye geçişinizin ilk adımını atmanızı sağlayabilir. Belgeselde insan performansı ve sağlığına en uygun beslenme şeklinin ne olduğunu bulmak için bir yolculuğa çıkılıyor. İzledikten sonra alanında en iyi sporcuların beslenme biçimlerini öğrenebilecek, eklenen röportajlarla deneyimlenebilecek ve başı öykülerinden ilham alabileceksiniz. Bilimsel çalışmalara da atıfta bulunan bu belgeseli kaçırmayın.

4.What The Health (Sağlık Komplosu)

Sağlık Komplosu olarak bilinen bu belgesel diyet ve hastalık arasındaki bağlantıyı inceliyor. Hayvansal ürün tüketiminin sağlık üzerindeki etkilerini tüm yönleriyle ele almasının yanında piyasanın önde gelen sağlık ve ilaç kuruluşlarının uygulamalarını da sorguluyor. Çoğu sağlık belgeseli gibi bitki bazlı diyetin savunulduğu bu belgeselde işlenmiş etin zararlarından, beyaz et sanayisinin bilinmeyen taraflarından bahsediliyor. İzlerken ‘’Pes!’’ diyeceğiniz bir sürü bilgi gizli ve oldukça merak uyandırıyor. Tüm konuların büyük bir cesaretle eleştirildiği bu yapımla beslenme alışkanlıklarınızı sorgulayacağınıza eminiz.

5.The Rotten (Gıda Suçları)

Bir dizi olarak ilerletilen belgesel farkında olmadığımız bir sürü şeyi açığa çıkarıyor. Her bölümde farklı besinlere yer veriliyor ve bu belgesel gıda sektörünün görünmeyen yüzünü ele alıyor. Günlük hayatta sıklıkla beslenmemize dahil ettiğimiz yiyeceklerin genetik yapısının değişimiyle yüzleşmeye hazır olun. Bal, yer fıstığı, sarımsak, tavuk, süt, balık, avokado ve çikolata gibi bir sürü besinin üretim süreçlerinden bahsediliyor ve bu ürünlerin verimliliğini artırmak için yapılan hileler göz önüne seriliyor. Özetle Gıda Suçları tatsız gerçekleri ortaya çıkarıyor. Büyük yüzleşmeye hazır mısınız?

6.Super Size Me! (Şişir Beni!)

Fast foodu sevmeyen var mı? Açıkçası ‘Ben sevmiyorum’ yanıtını verebilecek oldukça az insan olduğunu tahmin etmek zor değil. Bu belgesel fast foodun insan vücudundaki etkisini direkt olarak gözlemlenmenin en iyi yolu. Bu belgeselde Morgan Spurlock 30 gün boyunca sadece hepimizin bayılarak tükettiği hamburger zincirlerinden biriyle besleniyor ve vücudundaki değişimler izleniyor. Ah hem de ne değişim! Haydi sağlıklı atıştırmalıklarınızla ekran karşısına geçin.

7.Fed Up (Tıka Basa)

Obezite sorununu hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan inceleyen bu belgeselden etkileneceğinize eminiz. Tıka Basa’da artık global bir sorun haline gelen obezitenin nedenleri inceleniyor. İzlerken beslenme alışkanlığımızın çocukluğumuzdan beri reklamlar yoluyla nasıl şekillendirildiğine hayret edeceğinize eminiz. Şeker bağımlılığının başlangıcına da değinen bu belgesel belki de hayatınızda çok şeyi değiştirecek.

8.Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı

Dünya’nın dengesinin değiştiğini artık hepimiz farkındayız. Küresel ısınma, susuzluk, iklim değişiklikleri gibi bir sürü tehlikenin içerisindeyiz. Ancak maalesef birçoğumuzun duyarlı davrandığını söylemek zor. İşte bu belgeselle farkındalığınızın artacağına garanti veriyoruz! Cowspiracy hayvancılığın doğal kaynakları nasıl tükettiğini en güzel şekilde anlatıyor. Aynı zamanda çevre kuruluşlarının bu krizi neden görmezden geldiğini de açığa çıkarıyor.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Mavi Ağustos

Mavi Ağustos Süperr bir içerik olmuş teşekkür ederim ✨

27.12.2020
Yanıtla
Esma Özcan

Esma Özcan Hepsini izleyeceğimdir ;)

28.12.2020
Yanıtla
Elif Sezgin

Elif Sezgin that sugar baya iyi bir belgesel

07.01.2021
Yanıtla
Eda B.

Eda B. Favorim Cowspiray: Sürdürülebilirğin Sırrı. İzlediğimden beri kendime bahane uydurmak yerine kendimi değiştirdim umarım herkes kendini değiştirir ve vegan olur. Ayrıca araştırmalarınızı artırırsanız görürsünüz dünyaya en çok yardım edebileceğiniz yöntem vegan olmaktır. 1 seneden fazladır veganım beslenme konusunda hiç sıkıntım olmadı vegan olmanın en zor yanı insanların anlattıklarınız karşısında aldıkları umursamaz tavır çünkü insanların acımasızlığını ve bencilliğini görürsünüz.

18.01.2021
Yanıtla
Eda B.

Eda B. Dominion ve Earthlings'i de ısrarla tavsiye ederim Cowspiray'dan sonra daha sonra da What the Health izlenmeli bence

18.01.2021
Yanıtla