Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 20.11.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Karatay Diyeti Nedir?

Bugüne kadar birçok diyet modeli konuşuldu, tartışıldı. Dönem dönem bazı diyetler moda oldu, binlerce kişiyi peşinden sürükledi. İşte bu diyetlerden biri, belki de bugüne kadar en çok tartışılanı…

Karatay Diyeti Nedir?

Gerektirdikleri ve yasaklarıyla işte Karatay diyeti!

—Bu diyet modelinin yasakladığı belirli besin grupları bulunuyor. Bunlardan en önemlisi karbonhidratlar. Karatay diyetine göre vücudumuzda yağ olarak depolanan şey aslında yağ değil, karbonhidrat grubudur. Bu yüzden ekmek ve diğer hamur işleri kesinlikle yasaktır.

—Bir diğer yasaklı besin ise şekerdir. Bu diyet modeline göre, kan şekerinin aniden yükselip insülin hormonunun devreye girmesine sebep olduğu için şekerin fazlası diğer organlarda depolanır, en başta da karaciğere gitmesine ve karaciğeri yağlandırmasına sebep olur. Böylece kişinin göbek çevresi kalınlaşır.

—Vitamin açısından zengin olduğu bilinen meyveler de Karatay diyetinde yasak listesinde yer alıyor. Buna göre, meyvede meyve şekeri olan fruktoz bulunur ve bu fruktozun fazlası insülin direncine neden olur.

—Karatay diyeti bilinen diğer diyetlerden farklı olarak, kuruyemişlerin çekinmeden tüketilmesini önerir. Bu görüşe göre ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler istenildiği miktarda yenebilir. Hatta Karatay ekmeğe alternatif olarak da kuruyemişleri işaret ediyor.

—Karatay diyetinde yine bilinenin aksine tüketilmesi gereken en önemli kaynaklardan biri yağdır.  Doğal köy zeytinyağı ve tereyağı önerilir. Karatay diyeti yağdan değil şekerden korkulması gerektiğinin altını çizer.

—Bir diğer tüketilmesi önerilen önemli besin grubu da kırmızı ettir. Karatay diyetine göre kalp krizine sebep olan faktör kolesterolü artıran yağ grubu değil, şeker grubudur.

—Balık da bol miktarda tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

—Gün içinde vücudun ihtiyacı olan 2 litre su kesinlikle içilmelidir.

—Hareketsiz bir yaşam süren kişilerin dışarı çıkıp günde bir saat yürüyüş yapmaları önerilir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Tayyar Güneş

Tayyar Güneş Karatay diyetinde meyve var ama günde bir porsiyon ve posasyila birlikte diğer yandan karbonhidratlara bakış açısı ise Glesemik indeksi yüksek ise yeme düşükse ye. şeklinde yani karbonhidratı yasaklamıyor temelde şekeri yasaklıyor örneğin ekmegin glisemik indeksi 72 gibi çok yüksek oldugundan yemeyin diyor. ama barbunyalık ki sadece 40 etin yağın yumurtanın glisemik indeksi ise sıfır yani şeker değerleri sıfır.

20.11.2017
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekTayyar Bey merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Elbette her türlü besinde bir miktar karbonhidrat bulunur. Yazıda kastedilen tahıl içerikli, yani zararlı karbonhidrat olarak tanımlanan türde olanlar yasaklı kabul ediliyor. Bunlar yoruma oldukça açık konular, fakat diyetlerin genel özelliklerini ele alıyoruz. Değerli katkınız için tekrar teşekkür eder; iyi günler dileriz. 21.11.2017

Rabia Arslan

Rabia Arslan Bana en mantıklı diyet geliyor kesinlikle ekmek seker tuz hayatımızda yer almamalıdır.Kadın dogru konuşuyor diye kimse sevmiyor.

21.11.2017
Yanıtla
Deniz  Karacan

Deniz Karacan Yapamadığım pahalı bir diyet

28.11.2017
Yanıtla
Muhanedzaenab Shhhh1717

Muhanedzaenab Shhhh1717

06.12.2017
Yanıtla