Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 27.08.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Karpuz - peynir ikilisi masum mu?

Karpuz - peynir ikilisi masum mu?

Aslında doğadan gelen her şey masumdur; ancak tükettiğin miktarlar onları kilo aldıran birer yağ ve karbonhidrat deposuna dönüştürebilir!

Yaz sıcaklarında buz gibi karpuz ve vazgeçilmezi peynir, sofralarda sık sık yer alıyor. Peki yerken sağlıklı beslendiğini düşündüğün bu ikili, hangi miktarlarda tüketildiğinde masum olmaktan çıkıyor?

“Kontrolü elden bırakma”

Sağlıklı beslenmenin kilit noktalarından biri de yediklerinin miktarıdır. “Her şeyin fazlası zarar” sözünü unutmadan, yediklerini dengelediğin sürece gerçekten sağlıklı beslendiğine emin olabilirsin.

Bu genelleme tabii ki karpuz-peynir ikilisi için de geçerli. Ara öğünlerde yediğin 1 porsiyon meyvenin yerine 3 üçgen dilim karpuz tüketebilirsin. Ona eşlik edecek 1 dilim beyaz peynir ise1 köfte büyüklüğünde ete eşdeğerdir.

“Önce gözünü doyur”

Yaz aylarında tadıyla herkesi cezbeden karpuzu yerken 3 dilimle durmak ise çok da kolay değil! Genellikle çeyrek karpuz bir seferde tüketildiği için bir tür karbonhidrat olan fruktoz şekeri kan şekerini bir anda çok fazla yükseltebilir. Bu da kilo almaya yatkınlığı artıran önemli bir unsurdur. Söz konusu karpuz bile olsa, günlük ihtiyacının üzerinde tüketim yapmak dengesiz bir öğün düzeni oluşturacağı ve kan şekerinde dalgalanmalara yol açacağı için çok sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Aynı şekilde tükettiğin peynir miktarının fazla olması da yüksek tuz ve gereğinden fazla yağ alımına neden olarak vücutta ödeme yol açabilir.

Bu gibi istenmeyen durumlar yaşamamak için karpuz-peynir ikilisini tükettiğin öğünlere mutlaka salata ya da yoğurt gibi üçüncü bir besin eklemeye çalış. Böylece hem gözün hem de karnın, fazla şeker ve tuz tüketmeden doymuş olur.

Diyetkolik.com İpucu:

  • Karpuz yiyeceksen 3 üçgen dilim geçme.
  • Peynirini tuzsuz ve yağsız olarak tercih et.
  • Karpuz-peynir tükettiğin öğünlere salata ya da yoğurt ekle.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan