Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.12.2015 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kas yapmayı engelleyen alışkanlıklar

Kas yapmayı engelleyen alışkanlıklar

Egzersiz programını eksiksiz uygulamana rağmen kas oranında değişiklik olmuyorsa, bazı alışkanlıklarını değiştirmeyi deneyebilirsin.

Yeterince su tüketmemek

Düzenli spor yaparken yeterli miktarda su tüketmezsen, dehidrasyon (bedendeki sıvı kaybına bağlı olarak çeşitli şikâyetlerin belirmesi) adı verilen durumun ortaya çıkması sonucu kasların güçsüzleşebilir.

Karbonhidratı/proteini yanlış zamanlarda tüketmek

Spor öncesinde, kaslarının spor sırasında kullanacağı enerji depolarını doldurmak için ağırlıklı olarak karbonhidrat alman gerekir.

Spor sonrasında ise hem boşalan enerji depolarını tekrar doldurmak, hem de kas dokusunu toparlayıp yeni kasların oluşumunu sağlamak için hem karbonhidrat hem proteinden zengin beslenmen gerekir.

Yağı tamamen kesmek

Yediğin gıdaların az yağlı olması egzersiz programının senin için daha verimli olmasını sağlamaz. Özellikle kuru yemişlerden alacağın sağlıklı yağlar, yeni kas oluşumu konusunda olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle yağı hayatından tamamen çıkarmamalısın.

Uykusuzluk

Yeterince uyumamak vücudunu güçten düşüreceği için yeni kas inşasına da izin vermez. Üstelik uykusuzluk sonucu spor salonunda da istediğin verimi alamayabilirsin.

Vücudu dinlendirmemek

Haftada 7 gün ağır egzersiz programı uygulamak daha çabuk kas yapacağın anlamına gelmez. Kaslarının yenilenmesi ve büyümesi için mutlaka vücudunu dinlendirmen de gerekir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir