Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.05.2024 12 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kemik suyu diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Kemik suyu diyetiyle kilo vermek mümkün mü? Kimler uygulayabilir, nasıl bir diyet planıdır?

Kemik suyu diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Kemik suyu diyeti, aralıklı oruç ve Paleo diyeti ilkelerini birleştiren, aynı zamanda kemik suyunun faydalarından da yararlanmanızı sağlayan popüler bir beslenme planıdır.

Diyetin hayranları, bunun inanılmaz derecede etkili olduğunu ve diğer birçok beslenme planı gibi kalorileri veya makro besinleri titizlikle ölçmeye gerek kalmadan kilo kaybı, cilt sağlığı ve hatta eklem fonksiyonu açısından büyük faydalar sağlayabileceğini iddia ediyor.

Peki kemik suyu diyeti tam olarak nedir ve sağlığınızı nasıl etkiler? İşte kemik suyu diyeti hakkında bilmeniz gerekenler…

Kemik suyu diyeti nedir?

Kemik suyu diyet planı, genellikle haftada beş gün Paleo benzeri bir diyeti takip etmek ve 21 günlük bir süre boyunca haftada iki gün oruç tutmak arasında geçiş yapmayı içeren bir yemek planıdır.

Kemik suyu diyetinin, bazı günler yalnızca su, çay ve kemik suyunun tüketilmesini savunan kemik suyu orucu da dahil olmak üzere, günümüzde birkaç farklı versiyonu vardır.

Tipik olarak haftada beş gün boyunca işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyetin yanı sıra, her gün bir ila üç porsiyon kemik suyu içmeyi hedefler. Bu günlerde tahıllar, gluten, soya, süt ürünleri ve şeker de kısıtlanmalıdır. Haftada iki gün oruç tutulmalı, gün boyunca tüm ara ve ana öğünlerde sadece kemik suyu tüketilmelidir.

Planın savunucuları, kemik suyu diyetinin hızlı kilo kaybına, daha iyi bir cilde, bağırsak sağlığının iyileşmesine ve inflamasyonun azalmasına yol açtığını iddia ediyor. Şimdi diyetin genel sağlığı iyileştirebileceği potansiyel yollardan birkaçına göz atalım:

Kemik suyu diyetinin sağlık yararları nelerdir?

1. Kilo kaybını destekler

Birçok kişi kemik suyu diyetini kilo kaybı için kullanır. Aslında, inatçı kilolardan kurtulmaya ve birkaç gün içinde kilo vermeye hızlı bir başlangıç ​​yapmaya yardımcı olabileceğini iddia eden çok sayıda kemik suyu diyeti incelemesi var. Peki kemik suyu kilo vermenize nasıl yardımcı olur? Diyet planı, işlenmiş gıdaları ve sağlıksız içerikleri besleyici tam gıdalar ile değiştirirken aynı zamanda kilo kaybını desteklemek için iştahı ve kalori alımını azalttığı gösterilen protein alımınızı da artırır. Aynı zamanda, açlığı kontrol etmekten sorumlu olan belirli hormonların düzeylerini azaltabilen ve aynı zamanda genel vücut kompozisyonunu iyileştirebilen aralıklı oruç uygulamasını da içerir.

2. İnflamasyonu azaltır

Akut inflamasyon, bağışıklık sistemi tarafından işgalcilere karşı korunmak ve enfeksiyonu savuşturmak için kullanılan önemli bir süreç olmasına rağmen, uzun vadede yüksek düzeyde inflamasyonun sürdürülmesinin, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik durumların kökeninde olduğu düşünülmektedir. Kemik suyu diyeti inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir; bu da özellikle Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve romatoid artrit gibi otoimmün rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için faydalı olabilir.

Kolajen gibi anti-inflamatuar bileşikler içeren kemik suyu; aralıklı oruçla birlikte çalıştığında bu uygulama aynı zamanda inflamasyon belirteçlerini azaltmakla da bağlantılıdır.

3. Bağırsak sağlığını destekler

Kemik suyu diyeti, antiinflamatuar etkileri sayesinde bağırsak sağlığını desteklemeye ve sızdıran bağırsak sendromuna karşı korunmaya yardımcı olabilir. Sızıntılı bağırsak sendromu, bağırsak zarının geçirgenliğindeki değişikliklerden kaynaklanan, partiküllerin ve toksinlerin sindirim sisteminden kana geçmesine ve iltihaplanmaya neden olmasına izin veren bir durumdur.

Çalışmalar, kemik suyunda bulunan ana bileşiklerden biri olan kolajenin bağırsak astarını güçlendirmeye yardımcı olduğunu ve bunun da potansiyel olarak sızdıran bağırsağın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

4. Ortak fonksiyonu geliştirebilir

Kronik eklem ağrısı, şişlik veya sertlikten şikayetçiyseniz rutininize kemik suyunu eklemek faydalı olabilir. Bunun nedeni, kemik suyunun kıkırdağın yenilenmesine ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olan harika bir kolajen kaynağı olmasıdır.

Current Medical Research and Opinion dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kolajen takviyesinin sporcularda aktiviteye bağlı eklem ağrısını yalnızca altı ay içinde azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

5. Cildi sağlıklı tutar

Kemik suyu, yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak, cildi sağlıklı ve nemli tutmak için mükemmel bir tercihtir. Aslında araştırmalar, kemik suyunda bulunan kolajenin yaşlı kadınlarda cilt elastikiyetini ve nemini artırabildiğini gösteriyor. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazıları kemik suyu ve kolajenin bağ dokusu hücreleri üzerindeki yararlı etkileri sayesinde selülit ve çatlaklarda da iyileşme olduğunu bildirmiştir.

Kolajenin yaşı koruyan özelliklerini araştıran çift-kör, plasebo kontrollü çalışmalar, 35-55 yaş arası kadınlar arasında sekiz hafta boyunca günde bir kez kullanılan 2,5-5 gram kolajen hidrolizatın cilt elastikiyetini, cilt nemini, transepidermal su kaybını (kuruluğu) desteklediğini göstermiştir. Yalnızca dört haftanın sonunda, kollajen kullananlar, plasebo kullananlara kıyasla cilt nemi ve cilt buharlaşması açısından istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme göstermiş, ayrıca hızlandırılmış yaşlanma belirtilerinde gözle görülür azalmalar gözlenmiştir; bunların hepsi çok az yan etkiyle veya hiç yan etki olmadan gerçekleşmiştir.

6. Detoksifikasyonu artırır

Bugünün dünyasında ortalama bir insan bir dizi çevresel toksine, pestisitlere, yapay içeriklere ve her türden kimyasala maruz kalır. İnsan vücudu, kendisini ağır metallerden ve diğer toksik maruziyetlerden arındırmak için kendi araçlarına sahip olsa da, aşırı miktarda kimyasalla dolup taştığında çoğu zaman buna ayak uydurmak zorlaşır.

Kemik suyu, sindirim sisteminin atıkları dışarı atmasına yardımcı olduğu ve karaciğerin toksinleri uzaklaştırma yeteneğini desteklediği için güçlü bir detoksifikasyon maddesi olarak kabul edilir. Ayrıca doku bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur ve vücudun antioksidan kullanımını artırır.

Kemik suyu stoku, hem hücresel hem de karaciğer detoksifikasyonunu destekleyen potasyum ve glisin içerir. Kemik suyunun detoksifikasyonu artırma yollarından bazıları, kükürt (özellikle et suyuna sebzeler, sarımsak ve otlar eklediğinizde) ve oksidatif stresi azaltan bir faz II detoksifikasyon maddesi olan glutatyon sağlamaktır.

Scientific World Journal'da yayınlanan bir inceleme, glutatyonun yağda çözünen bileşiklerin, özellikle de cıva ve kurşun gibi ağır metallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca çeşitli besinlerin emilimine, antioksidanların kullanımına ve karaciğer temizleme fonksiyonlarına da yardımcı olmaktadır. Kemik suyu aynı zamanda ağır metallerin mineral reseptör bölgelerine bağlanmasını durdurarak toksinleri uzaklaştıran şelatörler gibi davranan temel minerallerin alımını da artırır. Bu organları korur ve onu organ besleyici bir gıda haline getirir.

7. Metabolizmaya yardımcı olur ve anabolizmayı destekler

Kemik suyu stoğunda bulunan amino asitlerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda metabolik rolü vardır:

●Kas dokusunun inşası ve onarılması

●Kemik mineral yoğunluğunu desteklemek

●Besin emilimini ve sentezini artırmak

●Kas ve bağ dokusu sağlığının korunması

Kolajenin içinde bulunan glisin, glikozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudun antioksidan kullanımını iyileştirerek yaşlanmayla ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır. Araştırmalar, glisinin iskelet kası kaybını koruduğunu ve yaşa bağlı kas protein yıkımıyla ilişkili genlerin ifadesini durdurduğunu ortaya koyuyor.

Glutamin sağlıklı bir metabolizma için önemli olan başka bir amino asittir. Azot da dahil olmak üzere besinleri hücrelerimize göndererek enerjimizi korumamıza yardımcı olur. Arginin ayrıca dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olan ve vücuttaki hücrelere kan ve besin gönderen nitrik oksidi parçalama rolüne de sahiptir. Kas ve doku bütünlüğünü iyileştirir ve normal yara iyileşmesini destekler. Ayrıca bu besinler kemik suyunun kilo verme amacıyla da kullanılabileceği potansiyelini sağlar.

Kemik suyunda neler bulunur?

Atalarımız bir hayvanın her parçasını kullanmanın bir yolu olarak kemik veya et suyunu işaret etmiştir. Doğrudan yiyemeyeceğiniz kemikler ve ilikler, deri, tendonlar ve bağlar kaynatılıp kemik suyu elde edilir. Bu kaynama, kemiklerin ve bağların, sağlığınızı dönüştürme gücüne sahip kolajen, prolin, glisin ve glutamin gibi iyileştirici bileşiklerin salınmasına neden olur.

Ayrıca kemik suları vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller de içerir:

●kalsiyum

●magnezyum

●fosfor

●kükürt

Ek olarak enflamasyonu, artriti ve eklem ağrısını azaltmak için pahalı takviyeler olarak satılan kondroitin sülfat ve glukozamin bileşiklerini içerir.

Ayrıca kemik suyunun faydalarında ana rol oynayan birkaç içeriği de aşağıda listeledik: 

1. Glikozaminoglikanlar (GAG'lar)

Glikozaminoglikanlar, kemikler ve çeşitli lifler arasındaki boşlukları kaplayan kolajen ve elastinin korunmasında ve desteklenmesinde birincil role sahiptir. Araştırmalar, GAG'ların bağırsak astarını onarmaya yardımcı oldukları için sindirim sağlığını desteklediğini vurgulamaktadır. Bu besin maddelerindeki eksikliğin sindirim zorluklarıyla bağlantılı olmasının nedeni budur. Kemik suyunda glukozamin, hyaluronik asit ve kondroitin sülfat dahil olmak üzere birçok önemli GAG bulunur.

2. Glukozamin

Doğal olarak oluşan iki ana glukozamin türü vardır: hidroklorür ve sülfat. Her ikisi de, eklemlerdeki doğal bir yastık görevi gören kauçuksu madde olan kıkırdak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar, yaşlandıkça glukozaminin tükenebileceğini gösteriyor, bu nedenle eklem sağlığını desteklemek için takviyeler sıklıkla kullanılır.

Glukozamini doğal yoldan elde etmenin kolay ve nispeten ucuz bir yolu, daha fazla kemik suyu içmektir. Kemik suyu, pahalı glukozamin takviyelerine alternatif olarak kıkırdak sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3. Hyaluronik Asit

Bağ, epitel (deri) ve sinir dokularında bulunan hyaluronik asit, hücre çoğalmasına, farklılaşmasına ve hafifletilmesine katkıda bulunur. Bu, hücrelerimizin vücutta ihtiyaç duyulduğunda çeşitli işlevleri yerine getirmesine olanak tanır. Cilt sağlığını değerlendiren araştırmalar, birçok cilt tipine destek sağladığını, sağlıklı yaşlanmayı, hücre yenilenmesini ve cilt sıkılığını desteklediğini gösteriyor.

4. Kondroitin Sülfat

Kondroitin sülfat, tüm hayvanların eklemlerindeki kıkırdakta bulunan faydalı bir glikozaminoglikandır. Özellikle glukozaminlerle kombinasyon halinde eklem sağlığını ve konforunu desteklemek için sıklıkla kullanılır. Çalışmalar, kondroitin takviyesinin sağlıklı inflamasyon tepkisinin yanı sıra kardiyovasküler sağlığı, kemik sağlığını, cilt sağlığını ve sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklediğini bulmuştur.

5. Mineraller ve elektrolitler

Kemik suyu, elektrolitler de dahil olmak üzere tamamı kolay emilebilen bir formda sağlanan temel mineralleri sağlar. Kemik suyunda bulunan elektrolitler arasında kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur.

Bunlar sağlıklı dolaşımı, kemik yoğunluğunu, sinir sinyal fonksiyonlarını, kalp sağlığını ve sindirim sağlığını desteklemek için önemlidir. Eklenen sodyum seviyeleri düşük tutulduğunda kemik suyu, hücresel sağlığı ve verimliliği desteklemek ve elektrolit dengesizliğini önlemek için ideal bir sodyum ve potasyum dengesi içerir.

6. Kolajen

Kolajen, insan vücudunda bulunan, bağ dokusunun oluşmasına yardımcı olan ve gastrointestinal sistemin koruyucu astarını "sızdırmaz hale getiren" ana yapısal proteindir. Aynı zamanda kemiklerimizi kaplayan ve bir arada tutan, özgürce kaymamıza ve hareket etmemize olanak tanıyan jel benzeri pürüzsüz yapıdır.

Bağırsaktaki tahriş normal sindirim fonksiyonlarını bozar ve geçirgenliğe neden olarak parçacıkların kan dolaşımına geçmesine izin verir, bu da sızdıran bağırsak olarak bilinir.

Zengin bir jelatin kaynağı olan kemik suyu, gastrointestinal kanalın mukozal astarını korur ve kapatır. Bu, besin emilimini iyileştirdiği ve aynı zamanda parçacıkların olmaması gereken yerlere sızmasını engellemeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

7. Amino asitler

Kemik suyundaki jelatin, “şartlı” amino asitler arginin, glisin, glutamin ve prolin içerir. Bu amino asitler aynı zamanda stokun iyileştirici özelliklerine de katkıda bulunur. Koşullu amino asitler, bazı koşullar altında gerekli olan, esansiyel olmayan amino asitler olarak sınıflandırılanlardır. Hastaysanız veya stresliyseniz bunları çok iyi üretemezsiniz.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından tavuk çorbası (et suyu) üzerinde yürütülen bir araştırma, çorbayı soğuk algınlığı ve gribe bu kadar faydalı kılan şeyin ne olduğunu merak etti. Araştırmacılar, tavuk suyu yaparken üretilen amino asitlerin solunum sistemindeki iltihabı azalttığını ve sindirimi iyileştirdiğini buldu. Ayrıca araştırmalar, bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve alerji, astım ve artrit gibi bozuklukların üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İdeal kemik suyu için birkaç öneri

Günümüzde mağazalardan satın alınan çoğu "et suyu" ve "et suyu"nun kemik suyu olmadığını, hatta bazı durumlarda hayvanlardan bile yapılmadığını anlamak önemlidir. Bunun yerine şirketler bulyon küpleri, çorba ve sos karışımlarında laboratuvarda üretilen et aromalarını kullanıyor.

Ayrıca üreticiler son zamanlarda et aroması olarak bilinen ancak gerçekte bir nörotoksin olan monosodyum glutamat (MSG) kullanmaya başladı. Peki gerçek kemik suyu nasıl yapılır?

İyi bir stok yaparken dikkate alınması gereken birkaç önemli temel nokta vardır. Kemik suyunu yalnızca hayvansal bileşenlerle hazırlayabilirsiniz, ancak araştırmalar, hayvansal ürünler ve sebzelerin kombinasyonunun sinerjik etkilere sahip olduğunu ve birlikte çalışmanın tek başına olduğundan daha faydalı olduğunu göstermektedir. Uzmanlar, kaliteli bir kemik suyu tarifi için, bir et reyonunda yaygın olarak bulunmayan vücut parçalarını (tavuk ayağı ve boyun gibi) kullanmanın önemli olduğunu söylüyor.

Ayrıca kemik suyunun tüm faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için merayla beslenen, antibiyotik ve hormon içermeyen hayvan ürünlerini satın almanız çok daha iyi olacaktır.

Klasik kemik suyu tarifinde temel malzemeler kemik, yağ, et, sebze ve sudur. Sığır suyu veya kuzu suyu yapıyorsanız, kalan et veya organ etini bir tencereye koymadan önce kızartmalısınız. Sığır kemiklerinin önceden pişirilmesine gerek yoktur. Balık ve kümes hayvanlarının (tavuk veya hindi) önce kızarmadan tencereye konulması uygundur. Kemiklerden minerallerin çekilmesine yardımcı olmak için tencereye bir miktar elma sirkesi eklemeyi ihmal etmeyin.

Kemik suyu diyeti nasıl uygulanır?

Kemik suyu diyeti, aralıklı oruca benzer şekilde haftada beş gün sağlıklı bir diyet uygulanmasını ve haftada iki kez yalnızca kemik suyu tüketilmesini içerir. Diyet, tüm plan boyunca altı gün kemik suyu orucu ve 15 gün yemek olmak üzere toplam 21 gün boyunca takip edilmelidir. Oruç günleri, aralarında en az bir normal yemek günü ile ayrılmalıdır.

Yemek yediğiniz günlerde, atıştırmalık olarak günde bir ila üç bardak kemik suyu tüketmeli ve şeker, süt ürünleri, soya, tahıllar, gluten ve işlenmiş gıdalar gibi içerikleri sınırlandırmalısınız. Oruç günlerinde, her öğün ve atıştırmalık için bir bardak kemik suyunun yanı sıra su veya bitki çayı gibi sınırsız sıvıları tercih edin.

Başlamanıza yardımcı olacak örnek bir kemik suyu diyet planı aşağıdaki gibi olabilir:

Örnek Yeme Günü:

Kahvaltı: Yumurta, hindi füme ve meyve

Ara Öğün: 1 su bardağı kemik suyu

Öğle yemeği: Çorba ve  salata

Ara Öğün: 1 su bardağı kemik suyu

Akşam Yemeği: Balık ve brokoli

Kemik suyu diyetini kimler uygulayamaz?

Çoğu sağlıklı yetişkin için kemik suyu diyeti güvenlidir ve minimum yan etkiyle ilişkilendirilmiştir. Kilo kaybını artırmak, eklem fonksiyonlarını iyileştirmek, sağlıklı sindirimi desteklemek ve iltihabı azaltmak isteyenler için özellikle yararlı olabilir.

Diyetin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için yedi günlük kemik suyu diyet planını uygulamayı deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün.

Kemik suyu diyeti hamile, emziren kadınlara, böbrek ve şeker hastalarına önerilmez. Ayrıca diyetin kısa vadeli bir plan olduğunu ve uzun süre takip edilmesinin kimseye tavsiye edilmediğini unutmayın.

Ek olarak, tüm kemik sularının eşit olmadığını ve paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için yüksek kaliteli bir takviye seçmenin önemli olduğunu unutmayın. Peki kemik suyu diyetindeyseniz satın alabileceğiniz en iyi kemik suyu hangisidir? Saygın bir perakendeciden ürün satın aldığınızdan ve dolgu maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve kimyasallar içermeyen bir takviye seçtiğinizden emin olun.


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan