Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Aybüke Açıksöz 09.01.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kilo almak için uğraşırken en sık yapılan hatalar

Yağlı beslenmek ya da yemeğin başında çorba içmek sandığınız gibi kilo almanıza değil alamamanıza neden oluyor!

Kilo almak için uğraşırken en sık yapılan hatalar

Kilo almak için gösterilen çabanın her zaman daha kolay olduğu düşünülür. Fakat aslında gerçek pek de öyle değil. Kilo almak için beslenme programını uygulamak genellikle çok daha zordur.

Pek çok kişi belki dekilo almak isteyen kişilere imreniyor. Ama ne kadar yese de kilo alamamaktan şikayet eden ve sağlık sorunlarına sebep olacak kadar zayıf olan kişiler için bu hiç de imrenilecek bir durum değil aslında. İstikrarlı bir şekilde günlük kalori ihtiyacının üzerinde enerji almak hedef kiloya ulaşmanın temel prensibi olsa da önemli olan bunun sağlıklı bir şekilde nasıl yapılacağı.

Kilo almak için ne yapmalı?

Hedef kiloya ulaşmanızın yolu alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçiyor. Bu aslında hem kilo almak hem kilo vermek isteyenler için geçerli. Örneğin sadece tek bir öğünde çok fazla kalori alarak kilonuzu artırmaya çalışıyorsanız bu doğru ve sağlıklı bir davranış olmadığı gibi kalıcı bir şekilde hedef kilonuza ulaşmanızı da sağlamaz. Önemli olan mevcut düzeninizi değiştirerek dengeli ve düzenli bir diyetle kilo almanızdır.

Kilo almak için çabalarken yapılan aşağıdaki 8 yanlış aslında bu süreçte yapmanız gerekenlere dair de önemli ipuçları veriyor.

1-Yemeğin yanında sıvı tüketmek

kilo almak icin ne yapmali

Yemekten önce bir şeyler içmek genellikle kilo vermek isteyenlere önerilen alışkanlıklardan biri. Yemeğe başlamadan önce veya yemek sırasında sıvı tüketmek zaten hacmi küçük olan midenizi doldurarak daha az yemenize neden olur. Bu nedenle içeceğinizi yemekten sonra içmelisiniz.

2-Öğün atlamak

Ana öğünlerinizi atlamak ya da hiç yapmamak kilo alma diyeti sırasında yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biri. Hedefiniz kilo almaksa ana ve ara öğünlerinizi mutlaka düzenli şekilde yapmalısınız.

3-Yemeğe çorbayla başlamak

kilo almak icin beslenme programi

Kilo almak için yapılması gerekenlerden biri de yemeğe çorbayla başlamamak. Çünkü midenizi çorbayla doldurarak yemeğe başlamak doygunluk hissinin çok daha çabuk oluşmasına sebep olur. Bu durumda asıl kaloriyi alacağınız ana yemeği çok daha az yersiniz.

4-Çok yavaş yemek

Yemek yemeye başladıktan sonra 15-20 dakika içinde beyninize tokluk sinyalleri gider. Dolayısıyla çok yavaş yediğinizde tokluk sinyalleri beyninize ulaştığında az miktarda yemiş, almanız gerekenden az kalori almış olursunuz.

5-Salatayı yemeğe başlarken yemek

kilo almak icin yapilmasi gerekenler

Eğer amacınız kilo almaksa yapmamanız gereken diğer bir şey de yemeğin başında salata yemek. Salatayı ana yemeği yedikten sonraya, yani en sona bırakmalısınız. Böylece asıl kaloriyi ana yemekten almış olacaksınız ve salatadan aldığınız kaloriler yanınıza kar kalacak. Salata kalorisi yüksek bir yiyecek olmadığı için bol miktarda yemeniz mide hacminizin genişlemesine ve ilerleyen zamanlarda daha fazla yiyebilmenize olanak sağlar. Çeşitli soslarla lezzetlendirmeniz de daha fazla kalori almanız açısından yerinde bir karar olur.

6-Hacmi büyük, kalorisi düşük yemekler tüketmek

kilo vermek icin ne yapilir

Kilo vermek için kalorisi düşük ve hacmi büyük yemeklere yönelmek oldukça mantıklı. Fakat bu kilo almak için geçerli değil. Bunun yerine sağlıklı soslar eklenmiş veya iki besin grubu birleştirilip kalorisi artırılarak hazırlanmış yemekleri tercih etmelisiniz. Örneğin öğününüzde hem karbonhidrat hem protein içeren kıymalı veya peynirli makarna gibi yemeklere daha çok yer verebilir, böylece daha yüksek miktarda kalori alabilirsiniz.

7-Çok yağlı besinler tüketmek

Çok yağlı besinlere saldırmak da kilo almak için çabalarken yapılan yanlışlardan. Yağlar midede uzun süre kalırlar ve bu da tokluk sürenizin uzamasına yol açar. Bu nedenle fırında, ızgarada veya buğulama yöntemiyle pişirilmiş yemekleri tercih etmelisiniz.

7-Ara öğünlerde sadece meyve yemek

kilo almak icin diyet

Meyveler yüksek lif oranına sahip olduklarından midenizde şişkinlik oluştururlar. Bu sebeple kilo verme diyetlerinde onlardan yardım almak çok önemlidir. Fakat kilo almak için aynı hacimde ama daha yüksek kalori içeren ara öğünlere yönelmelisiniz. Örneğin üzerine ceviz serptiğiniz kabak tatlısını veya ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler eklediğiniz sütlü tatlıları ara öğününüz için değerlendirebilirsiniz. Evde hazırlayacağınız cevizli kek ve bir bardak taze sıkılmış meyve suyu da iyi bir ara öğün alternatifi olacaktır.

kilo almak

Son olarak, kilo almayı hedefliyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora danışarak kilo almanızı engelleyen bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmek. Çünkü sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmanın hızlı çalışmasına neden olan hipertiroidi gibi hormonal hastalıklar, bağırsak parazitleri, emilim bozuklukları, psikolojik bazı sorunlar ve bu sorunlara bağlı olarak gelişen iştahsızlık yeterli kalori miktarını alsanız bile kilo almanızı önleyebilir.

Kilo alma sürecinde size yardımcı olacak "Herkesin derdi başka! Kilo almak istiyorum diyorsanız bunları yiyin" başlıklı içeriğimizi de okumayı unutmayın.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan