Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.05.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Kilo almamak için aman dikkat! Ramazan tatlıları ve kalorileri

Yemeğin ardından tatlı faslının es geçilmediği nadir zamanlardan Ramazan ayı... Peki bu kadar sık bir şekilde yediğimiz tatlı çeşitlerini ne kadar tanıyoruz?

Kilo almamak için aman dikkat! Ramazan tatlıları ve kalorileri

Hadi itiraf edelim: Ramazan’da oruç tutanlarımızın bu bir aylık süreçte tükettiği tatlı miktarı ciddi şekilde artıyor. Hatta o derece ki Ramazan ayında kilo verme hayalleri hiç tahmin etmezken bir ayın sonunda kilo almış olmanın hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Bu beklenmedik sonucun düzenli şekilde yenen ağır tatlılarla doğrudan ilişkisini göz ardı etmemiz imkansız elbette. Öyleyse en çok tercih edilen tatlıları ve kalori miktarlarını öğrenmekte de yarar var. 

Baklava

baklava kalori

Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan baklava hiç kuşkusuz en sevilen tatlılardan biri. Cevizli, fıstıklı, fındıklı veya bademli gibi çeşitleri bulunan baklava tercihe göre yanında dondurma ile de servis edilebiliyor. Güllacın tersine evde yapımı oldukça zor ve maharet gerektiren tatlılardan olan baklavanın fıstıklı olanının bir porsiyonu741 kalori iken cevizli olanının bir porsiyonu 456 kalori.

Ekmek kadayıfı 

ekmek kadayifi

Afyon kökenli ve şerbetli bir tatlı olan ekmek kadayıfı hamurun arasında fıstık veya ceviz konularak hazırlanıyor. Kaymakla ve özellikle yaz aylarında dondurmayla beraber tercih edilen bu tatlının kalorisi de 564.

Sütlaç 

sutlac kalori

Mutfağımızda en bilinen ve en yaygın şekilde tüketilen sütlü tatlılardan biri de sütlaç. Çok fazla malzeme gerektirmeyen ve yapımı da çok zor olmayan bu sütlü tatlı süt, pirinç ve şekerle hazırlanıyor. İçerdiği kalori miktarı bir porsiyon için 268 olan sütlaç hakkında detaylı bilgi edinmek için “Sütlaç” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Keşkül

keskul

Keşkül sütlacın daha fazla malzemeli bir versiyonu olarak nitelendirilebilecek ama yapımı aynı derecede kolay olan bir tatlı çeşidi. Badem ve Antep fıstığı ile hazırlanan bu tatlının bir porsiyonu yaklaşık 273 kalori içeriyor.

Kalburabastı

kalburabasti

Yapımı kolay şerbetli tatlılardan biri olan kalburabastı da yine Ramazan ayında en sık tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor. Sivas ilinde hurma veya hurme tatlısı olarak da bilinen kalburabastının ballı ve karanfilli çeşitleri ise farklı bir aromaya sahip oluyor. Hamuruna farklı şekiller vererek hazırlayabileceğiniz bu şerbetli tatlının bir porsiyonunun kalorisi ise yaklaşık 476.

Tulumba tatlısı

tulumba tatlisi kalori

Osmanlı mutfağından miras kalan tatlılardan bir diğeri de tulumba tatlısı. Hazırlanışı oldukça basit olan ve üzerine şerbetini döktükten sonra tercihe göre fıstık serpilerek de servis edilebilen bu tatlının bir porsiyonu 677 kalori.

Kadayıf dolması

kadayif dolmasi

Yapımı kolay ama biraz zahmetli olan kadayıf dolması en çok Erzurum yöresinde yapılıyor. Çok malzeme gerektirmeyen ve ceviz içinin kadayıfa sarılmasıyla hazırlanan tatlının kalorisi 345.

Şöbiyet

sobiyet

Baklavaya çok benzeyen şöbiyet tatlısı 13 kat yufkadan yapılıyor ve içerisinde bol miktarda fıstık ile irmik kaymağı bulunuyor. Bu lezzetli tatlının da bir porsiyonu yaklaşık 225 kalori.

Güllaç 

gullac kalori

Ramazan ayında belki de en çok yenen tatlılardan biri güllaç. Güllacı diğer tatlılardan öne çıkaran unsurlar ise elbette lezzeti ve evde yapımının kolay olması. Antep fıstığı ve nar taneleri ile süslenebilen bu tatlının bir porsiyonu yaklaşık 143 kalori.

Şekerpare

sekerpare

Şerbetli tatlıların arasında en kolay hazırlanan ve en çok tercih edilenlerden biri olan şekerpare de oldukça lezzetli ve haliyle kalorili tatlı seçeneklerinden. Üzerine serpilen fındık, fıstık veya cevizle değişik şekillerde süslenebilen, yapımı kolay bu tatlı yaklaşık 424 kalori içeriyor.

Revani

revani

Sünger tatlısı veya yoğurt tatlısı olarak da bilinen revani de Ramazan ayında sıkça tercih edilen tatlılar arasında yer alıyor. İçeriğinde yoğurt olan ve kolayca hazırlanan bu şerbetli tatlının bir orta dilimi yaklaşık 348 kalori.

İrmik helvası

irmik helvasi

Yapımı oldukça pratik olan tatlılardan biri de irmik helvası. Zamanınızın kısıtlı olduğu ama lezzetli bir iftar sofrası hazırlamak istediğiniz günlerde tercih edebileceğiniz bu tatlının kalorisi yaklaşık 532.

Un helvası

un helvasi

Kültürümüzde yer edinmiş un helvası, yapımının pratikliğiyle de ön plana çıkıyor. Osmanlı mutfağının da önemli parçalarından biri olan bu tatlı yaklaşık 532 kalori içeriyor.

Dondurma

dondurma

Genellikle masum görülen, sıcak yaz aylarını serinletmek için üçer beşer top yesek bile kalorisini küçümsediğimiz dondurma aslında miktarına dikkat edilmediğinde oldukça kalorili olabiliyor. Ancak şerbetli ve yüksek miktarda kalori yüklü diğer tatlılara fena bir alternatif olmadığı da açık. Meyveli, sütlü, çikolatalı gibi onlarca çeşidi bulunan ve diğer bazı tatlıların yanında da tüketilebilen bu harika tatlının kalorisi elbette çeşidine göre değişiyor. Ancak bir top vanilyalı dondurmanın yaklaşık 104 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Fatih Topaç

Fatih Topaç Güllaç yine en masumu gibi, 12 ay yapılsa da yesek. Keto yapan biri olarak çok özlüyorum.

10.06.2019
Yanıtla