Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.04.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
17
kaydet

Kilo kaybının anahtarı: Kalori takibi

Kalori ve besin takibi yapanların hedef kilolarına ulaşma konusunda diğerlerine nazaran çok daha başarılı olduğunu biliyor muydunuz?

Kilo kaybının anahtarı: Kalori takibi

Formda kalmanın ve kilo vermenin yollarını hepimiz biliyoruz: sağlıklı besinler tercih etmek ve daha fazla hareket etmek. Teoride her şey çok basit olsa da ne yazık ki pratikte pek de öyle olmuyor! Çünkü bilmek ve uygulamak çok farklı şeyler. Sağlıklı bir diyet listesi uygulayarak zayıflayacağını bilen pek çok kişi hızlı kilo verme hevesiyle ideal kilosuna ulaşmak için şok diyetlere başvuruyor ve belki de sonuçlarının ne kadar ciddi olabileceğini bilmeden sağlığına zarar veriyor.

Halbuki yapmanız gereken sağlıklı beslenme alışkanlığını hayatınıza adapte etmek için bazı küçük ama önemli adımları atmak. İlk adım elbette kilo vermeye karar vermek. İkinci adım ise kalori açığı oluşturmak için önce günlük beslenme alışkanlığınızı gözlemlemek, yani kendinizle ilgili farkındalığınızı artırmak.

İlk adım: Karar vermek ve arkasında durmak

kalori ve besin takibi

Her konuda olduğu gibi diyet konusunda da yapmanız gereken ilk şey karar vermek ve bu kararı uygulamak için motivasyonunuzu toplamak. Unutmayın, siz kararlı olduktan sonra hiçbir şey sizi durduramaz. Eğer kilonuzdan memnun değilseniz, sağlık sorunları yaşıyor ya da yaşamaktan endişe duyuyorsanız kendi sağlığınız ve mutluluğunuz için zayıflama kararını alın ve sonuçlarını izleyin. Sevdiğiniz yemekleri sağlıklı ve lezzetli tariflerle hazırlamak sizi motive edecektir. Örneğin çok sevdiğiniz spagettiyi makarnadan değil de kabaktan yapmayı denediğinizde ortaya çıkan sonuç sizi şaşırtabilir! “Diyette motivasyonunu yitirenleri kendine getirecek 10 süper yol” başlıklı içeriğimiz de motivasyon konusunda size yardımcı olacaktır. 

İkinci adım: Kalori ve besin takibi ile yapılan doğru ve yanlışları görmek

Kaiser Permanente’in yaptığı bir araştırma şu etkileyici sonucu verdi: Beslenme günlüğü tutarak besin ve günlük kalori takibi yapmak kişinin kilo kaybını ikiye katlayabilir! Hedefe ulaşma konusunda bu kadar etkili olan bir yöntem denenmeye değer, öyle değil mi?

gunluk kalori takibi

Bu yöntem aslında oldukça basit. Yapmanız gereken şey bir gün içinde yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi (evet, içtikleriniz de dahil!) bir kenara not etmek. İnanın gün sonunda notlarınıza dönüp baktığınızda çok şaşıracaksınız. Bu basit yöntem sayesinde belki de “Su içsem yarıyor” diyenler aslında su dışında yarayacak pek çok şeyin beslenme düzenlerinde yer aldığını, yeterli beslendiğini sananlar ise çok ama çok az kalori aldıklarını fark edecek. Her ne olursa olsun birkaç hafta boyunca tuttuğunuz besin günlüğü sayesinde hatalarınızı, alışkanlıklarınızı keşfedeceksiniz ve diyet sırasında bu farkındalığın size çok büyük yararı olacak. Örneğin besin günlüğünüzden hamur işlerine çok düşkün olduğunuz ortaya çıktıysa bunun önüne geçmek için sağlıklı karbonhidrat çeşitlerine yönelmeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

Bu yöntem sayesinde bugüne dek süregelen alışkanlıklarınızın tamamen dışında yepyeni bir diyete başlamak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü bu tip diyetleri uzun bir müddet sürdürmek gerçekten imkansıza yakın. Gerçekçi ve sağlıklı olan size özel, sizin alışkanlıklarınızı, beğenilerinizi temel alan bir diyet programını sürdürmeniz.

Besin günlüğü için ideal kaloritakibi programı: Kalori Takipçisi

kalori takibi programi

Besin günlüğünüzü elbette bir not defterine de tutabilirsiniz. Fakat uygulamamızdaki Kalori Takipçisi bölümünü kullanarak besin girişi yaptığınızda girdiğiniz yiyecek ve içeceklerin kalorisini tek tek hesaplamaya çalışmanıza gerek kalmayacak. Çünkü Kalori Takipçisi tüm bunları sizin için yapıyor. Uygulamamızı ücretsiz bir şekilde indirip üye olduktan sonra yapmanız gereken tek şey hedef kilonuzu belirlemek. Böylece kişisel bilgilerinize ve hedef kilonuza göre hesaplanacak olan almanız gereken günlük kalori miktarınızla aldığınız miktarı karşılaştırabilecek, eksiğinizi ya da fazlanızı görebileceksiniz. Üstelik bu sayede kalori hesaplamasının yanı sıra gün içinde ne kadar protein, karbonhidrat ve yağ almanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Konuya ilişkin "Zayıflamak için mükemmel bir ilk adım: Besin günlüğü tutmak" başlıklı içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Rana Durmuş

Rana Durmuş :****

09.10.2018
Yanıtla
Ayse Erdem

Ayse Erdem kalari takibi

10.10.2018
Yanıtla
Ayse Erdem

Ayse Erdem kaloei takibi nasil yapilir

10.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Ayşe Hanım, Üye girişi yaptıktan sonra web sitemizde sol menüde, uygulamamızda ise alt menüde yer alan "Kalori Takip" butonuna tıklayarak gün içinde yediğiniz besinlerin girişini yapabilir, kaç kalori aldığınızı takip edebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz! :) 10.10.2018

Zehra Çetin

Zehra Çetin Çocuklarda da kalori takibi gerekirmi ben tabağını küçültüyorum dönem dönem

12.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Zehra Hanım, Çocuğun büyüme gelişme eğrilerinde hangi aralıkta olduğu önemli. Eğer normal aralıktaysa kalori takibi yapmak gerekmez. Üst aralıktaysa kalori kısıtlaması yerine yaşına göre ihtiyacı olan kalori sağlıklı ve gelişimini destekleyecek besinlerden sağlanır ve fiziksel aktiviteye yönlendirilir. Sağlıklı ve mutlu günler! :) 16.10.2018

Samet Genc

Samet Genc Siteniz çok güzel.

14.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Samet Bey, Yorumunuz için çok teşekkür ederiz! :) 16.10.2018

Eda Karadağ

Eda Karadağ 1,5 yıl önce çok hareketli bir işten masabaşı bir işe geçtim. Yeme alışkanlığımı değiştirmediğim için yaklaşık 15 kilo aldım. Uygulamayı yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. Kilo takibi sayesinde 4 kilo verdim. Sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim.

19.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Eda Hanım :) Yararlı olabildiysek ne mutlu bize! Sağlıklı ve mutlu günler :) 12.04.2019

Oğuz Küçük

Oğuz Küçük Harika bir site

23.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Oğuz Bey :) Güzel düşünceniz için çok teşekkür ederiz :) 12.04.2019

Gülşah Oflaz

Gülşah Oflaz Bence en önemlisi diyetten çıkmamak

03.11.2018
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Gülşah Hanım :) Haklısınız! Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirdiğimizde her şey çok daha kolay olacak :) 12.04.2019

Niran Nevra

Niran Nevra Öğünleri silme seçeneği olmalı..

09.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Niran Hanım :) Öneriniz için çok teşekkür ederiz! İlgili birimimize iletiyor olacağız :) Sağlıklı ve mutlu günler! :) 12.04.2019

Murat Tüzel

Murat Tüzel Tam diyete başlamaya karar verdiğimde sitenizle tanıştım. Kalori Takip uygulaması sayesinde , ciddi bir şekilde tüm gün içinde yediklerimi kalori miktar açısından takip ettim. Çok yararlı oldu.Yaklaşık 10 kg verdim. Ayrıca sitedeki diğer içeriklerinde faydasını gördüm. Bu arada İntermittent Fasting ( Aralıklı Oruç ) beslenme biçimini ( 16-8 saat olanını ) tavsiye ederim. Yağ yakımı ve kilo vermede son derece yararlı.

11.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Murat Bey :) Öncelikle iradeniz ve verdiğiniz kilolar için sizi tebrik ederiz! Güzel düşünceleriniz için de çok teşekkür ediyoruz. Faydalı olabildiysek ne mutlu bize! :) 12.04.2019

Samet Genc

Samet Genc Siteniz çok faydalı. Ben 100'den 84'e kadar düştüm. Kilo kontrolü kesinlikle olması gereken.

11.04.2019
Yanıtla
Samet Genc

Samet Genc Siteniz çok faydalı. Ben 100'den 84'e kadar düştüm. Kilo kontrolü kesinlikle olması gereken.

11.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Samet Bey :) Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederiz. İdeal kiloda olmanın sağlık açısından da çok önemli olduğunu belirtelim! :) 12.04.2019

Berkay Mert

Berkay Mert Makaleye her kalorinin denk olmadığı da eklenmeli ya da ayrı bir makale yazılmalı. Örneğin 2000 kalori ile geçirilen bir abur cubur günü ile bol protein, yağ, karbonhidrat bakımından dengeli 2000 kalori de karşılaştırılmalı. İkisinini vücuda etkisi çok farklı. İkisinde de matematiksel olarak fark olmasa da ikinci şekilde beslenen yine de vücudunu şekle sokar tartıda gözükmese bile.

13.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Berkay Bey :) Öncelikle geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Yorumunuzu ilgili birimimize aktarıyor olacağız :) 15.04.2019

Çağatay Torun

Çağatay Torun Mutfak tartısı aldım herkes bulabilir uygun 30-50 tl civarı, ve kalori takibine başladım şu yazan günlük almamız gereken kalori miktarları varya onlar doğru değil ben ortalama uykuda kaybettiğimiz miktarı baz aldım ve 2000 kalori ile başladım gördümki beni sabit tutuyor bu miktar 125 kiloda iken düşünün ki 3000 almamı yazıyor hesaplar, sonuç şu tartı ve diyetkolik kaç kalori kısmı ile ben 1750 kaloriye endekslendim ve sonuç 103 kiloyum 22 kilo verdim 6 ayda, kalori miktarını 1500 civarı tutunca 100 ün de altına düşüyorum. Gerisini siz hesap edin, haşlanmış yumurta yiyin acıkınca, karışık bir avuç kuruyemiş ve lifli sulu gıdalar tükenince hızlı kilo verdiğimi gördüm, her yemekten 15 dakika önce iki bardak su ve üç saatte bir iki bardak su içmelisiniz. Teşekkürler diyetkolik.

13.04.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Çağatay Bey :) Yorumunuz ve güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz. Yararlı olabildiysek ne mutlu bize! :) 15.04.2019

Munevverbayrak Mg

Munevverbayrak Mg Siteniz çok güzel emeğinize sağlık Kalori takibi benim için faydalı oluyor

21.05.2019
Yanıtla
Elif Uz

Elif Uz Su içsem yarıyor kalori takibinde de irademe sahip olmakta çok zorlanıyorum. İnş bu site sayesinde artık başarılı olurum :)

14.06.2019
Yanıtla
Diyetkolik Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Elif Hanım :) Siz istedikten sonra yapamayacağınız hiçbir şey yok. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Sağlıklı beslenme yolculuğunuzda size faydalı olabilme dileğiyle! :) 14.06.2019

Sevinç Tohan

Sevinç Tohan kalori takibiyle ciddi kilo versim 25 kilom gitti deneyin bence...

18.09.2019
Yanıtla