Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.01.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
8
kaydet

Kilo vereyim derken alma sebebi: Öğün atlamak

"Öğlen çok yedim, akşam artık bir şey yemem" demeyin! Öğün atlamanın bilmediğiniz etkileri var...

Kilo vereyim derken alma sebebi: Öğün atlamak

Kilo vermenin ve sağlıklı beslenmenin yolu sadece kalori deposu ve zararlı besinleri kendimizden uzak tutmaktan geçmiyor. Eklenmiş şeker içeren tatlıları ya da basit karbonhidrat kaynaklarını tüketmemeniz kadar dengeli beslenmeniz de önemli.

Birçok kişi kilo aldığını fark ettiğinde fazla kilolarından hızlıca kurtulmak için çareyi çok az yemek yemekte ve öğün atlamakta arıyor. Fakat aslında zayıflama hedefi uğruna uygulanan bu taktikler hiç doğru değil. Çünkü öğün atlayarak düşük miktarda kalori almanın kilo verme hedefinizi sabote etme gibi bir etkisi bulunuyor.

gece atistirmak

Kilo vermek isteyen tanıdıklarınızın diyetlerini özellikle geç saatlerde bozduklarını ve gece atıştırmalarının önüne geçmekte çok zorlandıklarını duyarsınız. İşte bu duruma sebep olan şey gün içinde öğün atlanması ve dolayısıyla yetersiz kalori alınması.

Aç gezmenize rağmen kilo verememekten, sürekli geç saatlerde zararlı besinlerle diyetinizi baltalamaktan ya da kan şekeriniz düştüğü için ani açlık krizlerine girmekten şikayetçiyseniz iki noktaya dikkat etmeniz gerekiyor: yeterli miktarda kalori almak ve öğünlerinizi düzgün bir şekilde planlamak.

Yeterli miktarda kalori almak

yeterli kalori almak

Yoğunluktan öğle yemeği yiyememek, yeterince acıkmamak ya da üşengeçlik… Öğün atlamanın onlarca sebebini sayabiliriz. Haklı gerekçeler olarak gördüğünüz tüm bu bahaneler ilerleyen saatlerde kendinizi kötü hissetmenizin dışında da birçok probleme yol açıyor aslında. 

Yetersiz ve dengesiz kalori alımı kan şekerinizde dengesizliklere ve çoğu kez ani yükselişlere neden olur. Bu ise ani açlık ataklarına kapılıp birdenbire çok fazla yemenize ve vücudunuzdaki yağ kütlesinin artmasına yol açar. Ayrıca gün içerisinde öğün atlayarak kendinizi aç bırakmanız ghrelin denilen açlık hormonunuzun artmasına sebep olur. İşte bu durum kendinizi tutamayıp uzak durmanız gereken sağlıksız besinlere yönelmenize zemin hazırlar. Bu yüzden sağlıklı besinlerden oluşan dengeli öğünler yapmaya özen göstermelisiniz.

Günlük kalori takibine ilişkin bilgi sahibi olmak için “Kilo kaybının anahtarı: Kalori takibi” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Öğün planlamak

ara ogun alternatifi

Alınan kalori miktarıyla doğrudan ilişkili bir diğer konu da öğünleri doğru planlamak. İyi planlanmış öğünler kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç önemli mesele bulunuyor. Öncelikle uyandıktan sonra metabolizmanızı harekete geçirmek amacıyla yarım saat kırk dakika içinde bir şeyler yemelisiniz. Eğer buna fırsatınız olmuyorsa bu zaman dilimi içerisinde birkaç ceviz ve kuru meyve yemeniz bile inanın hiçbir şey yememenizden katbekat iyi. Diğer önemli bir nokta da yaptığınız kahvaltıda proteine yer vermeniz. Gün içinde yeterli miktarda protein almanız tok hissetmenizi ve fazla kalori almamanızı sağlar.

Öğle ve akşam yemeklerini kesinlikle atlamamalısınız. Kalori kısıtlaması yapacağınız zaman bilin ki bunun için en uygun öğün akşam öğünü. Gün içinde aşırıya kaçtıysanız, kaçamak yaptıysanız daha küçük porsiyonlu ve daha az kalorili bir akşam yemeğiyle günü sonlandırabilirsiniz. Böylece dengeleme yapmayı başarır ve yediklerinizi daha kolay hazmedebilirsiniz.

Konuyla ilgili “Diyette akşam yemeği yememek gerçekten kilo verdiriyor mu?” başlıklı içeriğimize de göz gezdirmeyi unutmayın.

Kaynak

 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Melike Acar

Melike Acar çok yararlı bilgilendirme teşekkürler

25.10.2018
Yanıtla
Hilal  Çavdaroğlu

Hilal Çavdaroğlu sadece sabah ve akşam yediğim oluyor ve ne kilo alıyorum ne yağ oluşuyor herkesin vücudu farklı

25.10.2018
Yanıtla
Hilal  Çavdaroğlu

Hilal Çavdaroğlu sadece sabah ve akşam yediğim oluyor ve ne kilo alıyorum ne yağ oluşuyor herkesin vücudu farklı

25.10.2018
Yanıtla
Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan Kahvaltı yapmadığımda daha iyi zayıflıyorum. Bir çok kişide öyle söylüyor. Zaten vücut 2 ya da 3 gün hiç bir şey yemezsek kaslardan yemeye başlıyor. Bence günde iki öğün yeterli. Tabi gider kan şekerinizi fırlatan glisemik indeksi yüksek yiyecekler yerseniz düşüşündede feci karnınız acıkır. Ara öğünede gerek yok. Sürekli insülin hormonu salgılayıp yağ depolanmasına sebep oluyoruz. Bırakın vücudunuz yağ yaksın. Eskide insanlar yemeği bulduğunda yermiş. Vücudumuz buna göre evrilmiş.

30.10.2018
Yanıtla
Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan Metobalizmamız sabah bir yemediğimizde o kadar yavaşlamıyor. Ama illa hızlandırmak için de şekersiz yeşil çay ya da kahve yeterli

30.10.2018
Yanıtla
Asli Ozdemir

Asli Ozdemir 1 aydır 2 öğün glisemik indeksi düşük şekilde besleniyordum gram oynamadı herkese Karatay beslenme şekli yaramıyor bence 6 öğün metobolizmayi hızlandırıyor böyle devam

07.11.2018
Yanıtla
Yağmur Ceper

Yağmur Ceper Belirli saat öğünlerinden oldum olası hoşlanmam. Yeterli ve sağlıklı beslenmek zayıflamak konusunda en önemli şey ama illa da 6 öğün ve belirli saatler kısıtlaması psikolojik olarak rahatsızlık hissi veriyor.

11.01.2019
Yanıtla
Ceren Kurt

Ceren Kurt bazı uzmanlar ara-ana öğünden oluşan diyetin değil, oruç açlığının en iyisi olduğu kanısına varmış, böylece hem sindirim sistemi dinlenebiliyor hem de cilt daha yavaş yaşlanıyormuş-söylenene göre-

23.01.2019
Yanıtla