Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
28.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kilo vermek isteyenler için ideal 8 egzersiz

Egzersiz çeşitlerinin hepsi kalori yakmayı sağlıyor. Ama bazıları daha çok!

Kilo vermek isteyenler için ideal 8 egzersiz

Kilo vermek ve formda kalmak için hayatınıza egzersiz kattıysanız ve en kısa sürede en iyi sonucu almak istiyorsanız yaptığınız egzersizin çeşidinin de oldukça önemi var. Birçok insan en fazla kardiyo antrenmanlarının kalori yaktırdığını düşünüyor, bazılarıysa güç antrenmanlarının… 

İster güç, ister kardiyo antrenmanı yapın, kısa sürede maksimum kalori yakmanızın sırrı antrenmanları aralıklarla yapmanızdan geçiyor. İşte kilo vermek istiyorsanız başvurmanız gereken antrenman çeşitleri:

1-Koşu

kosu

Kalori yakmanın en etkili ve en kolay yollarından biri olan koşuya başlamak için koşu bandı satın almanız gerekmiyor. Spor ayakkabılarınızı giyip yola koyulmanız yeterli. Maksimum miktarda kalori yakmak için koşunuzu sırayla hızlı ve yavaş periyotlar halinde yapabilirsiniz. Bunun için koşu güzergahınızdaki bazı yerleri belirleyip bu yerlere geldikçe hızlanıp yavaşlayabilirsiniz.

2-Kuvvet antrenmanı

Kuvvet antrenmanları yağsız kas kütlesinin artmasına ve 30’lu yaşlardan sonra yavaşlamaya başlayan metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Bu etkilerse vücudun daha fazla kalori yakmasını sağlıyor. Kuvvet antrenmanları ayrıca kemik erimesinin önlenmesine de yardımcı oluyor. Çünkü ağırlık kaldırdıkça kemikler gelişip güçleniyor. Bu da elbette daha güçlü kemikler anlamına geliyor. 

3-İp atlama

ip atlama

Çocukluğumuzun en sevilen oyunlarından biri olan ip atlama kısa sürede fazla miktarda kalori yakımını sağlayan egzersizlerden biri. Bu egzersiz çeşidinin vücudun tek bir bölgesini değil, tamamını çalıştırması da en olumlu yönü.   

4-Kick boks

Kick boks da kalori ve yağ yakmak, stres atmak ve vücudu şekillendirmek için harika bir yol! Bacak ve kolların etkili şekilde kullanıldığı kick boks tüm vücudu etkili şekilde çalıştırıyor. Ayrıca koordinasyonu ve dayanıklılığı artırıyor.

5-Spinning

spinning

İster açık havada gerçek bir bisiklet sürün, ister spor salonunda pedal çevirin. Kalori yakmanın ve dayanaklılığınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri de spinning. 

6-HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar)

HIIT antrenmanları kalori yakmanın ve metabolizma hızlandırmanın bir diğer etkili yolu. Bu antrenman çeşidini koşu ve spinning gibi uzun süreler yapmanıza gerek yok, bazılarını 10 dakika bile yapmanız yeterli. Araştırmalar bu antrenmanların kalp ve damar hastalıkları riskini artıran karın yağlarının yakılmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

7-Eliptik bisiklet

eliptik bisiklet

Eliptik bisikleti televizyon izlerken ya da dergi okurken rahatça yapabileceğiniz bir antrenman olarak düşünebilirsiniz. Fakat görünüşe aldanmayın. Yüksek tempoda sizi nefes nefese bırakacak bu antrenman sırasında üst vücut ve abdominal kaslarınızın çalıştığından ve dik durduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca kollarınızı kullanmanız yağ yakımının hızlanmasına ve daha çok kalori yakmanızı sağlayacaktır.

8-Kürek çekme

Bir spor salonuna gidiyorsanız, fakat henüz kürek çekmek için dizayn edilmiş egzersiz aletini kullanmadıysanız en iyi kardiyo ve güç ekipmanlarından birini kaçırıyorsunuz demektir. Bilinenin aksine, kürek çekerken güç kollardan değil, bacaklardan alınıyor. Bu yüzden kalori yakmak ve sıkılaşmak için antrenman programınıza kürek çekmeyi dahil etmeyi düşünebilirsiniz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Türkan Eser

Türkan Eser Egzersizlerden bahsederken yaş faktörünü de belirtseniz çok daha açıklayıcı bir yazı olurdu

29.11.2018
Yanıtla
Milura Cevdet

Milura Cevdet ya bu aletler yoksa ne yapmalıyız

31.01.2019
Yanıtla