Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 08.05.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
7
kaydet

Kilolu ve sağlıklı olmak mümkün mü?

Sosyal medyanın hayatımızın her anını kaplamaya başlamasıyla birlikte zayıf görünmeye ve her an kusursuz olmaya çalışır hale geldik. Bu durum bizleri ''kilo önyargısı'' dediğimiz noktaya taşıyor. Peki herkes aynı kiloda mı fit sayılıyor? Yoksa daha yüksek kilolarda da sağlıklı olabilir miyiz?

Kilolu ve sağlıklı olmak mümkün mü?

Özellikle son yıllarda, ekranlarda gördüğümüz modellerin bedeni gittikçe küçülüyor. Bize çeşitli biçimlerde empoze edilen “ideal beden görüntüsü” ile dünya genelindeki kadın nüfusunun çoğunluğunun sahip olduğu görünüm arasındaki uçurum ise günden güne derinleşiyor.

Ancak sağlıklı ve güzel olmanın sırrının zayıflıkta gizli olduğunu savunan bu görüş artık miadını doldurmaya yakın! Fit ve sağlıklı olmanın tanımı yeniden yapılıyor. Gün, zayıflığın her zaman sağlıklı ve güzel olduğunu söyleyen basmakalıp düşünceyi kırma ve kilo önyargısı tarafından belirlenen yasaları tarihe karıştırma günü.

Fit olmak için herkes mi kilo vermeli?

Vücut kitle endeksinin “sağlıklı olan kiloyu” gösteren yegane araç olduğu görüşü artık güvenilirliğini kaybediyor. Zira bu düşünceye göre kişinin atletiklik düzeyinin ya da dünyanın en sağlıklı alışkanlıklarına sahip olup olmamasının hiçbir önemi kalmıyor. Önemli olan tek şey, kilonun “normal” aralıkta olup olmadığı... Basit ve düze bir mantık!  

Düzenli olarak spor yapıyorsunuz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarından taviz vermiyor musunuz? Buna rağmen bir miktar fazla kilonuz varsa bu tek başına sizin sağlıksız olduğunuzu gösterebilir mi? Bilimsel araştırmalar asıl önemli olanın, sağlığınızı destekleyen bir yaşam tarzı ve bunun yanında tansiyon durumu, kolesterol, kan şekeri seviyesi ve hormon düzeyi olduğunu söylüyor. Tüm bunlar, vücut kitle endeksinden çok daha önemli kriterler olarak karşınıza çıkıyor.

Obezite sınıflandırılmasına giren yüksek kilolar ve yüksek vücut yağ oranı birçok hastalık için risk faktörü evet. Ancak bu kadar yüksek kilolarla savaşmıyor, yağ oranınızın yüksek olmadığını biliyorsanız televizyonda gördüğünüz güzellik algısına yenik düşmeyin. Kendi en iyinizi yaratın. Çünkü fit olup olmamayı, sadece nasıl göründüğünüz belirlemiyor. Eğer enerjiniz yüksekse, sabahları kendinizi yenilenmiş hissederek uyanıyorsanız, merdiven çıkmak gibi faaliyetleri yürütürken sıkıntı yaşamıyorsanız, basit aktiviteler sırasında nefesiniz kesilmiyorsa büyük ihtimalle fit kategorisine giriyorsunuz.

Sağlıklı olma ölçütü nedir?

Kilolu bir bedende yaşarken de sağlıklı kalabilirsiniz. Fazla kilonun diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi birtakım sorunları tetiklemediğini kimse iddia etmiyor. Ancak kilonun tüm kötülüklerin nedeni olmadığını görmemiz ve zayıflığın da tüm dertlerin dermanı olmadığını kabul etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı olma ölçütünü biraz da kilo ve sağlık ilişkisinin dışında aramak gerekiyor. Örneğin vücudunuzdaki kan basıncı, glukoz seviyesi ve kolesterol ne oranda sağlıklı olduğunuz hakkında ipucu verebilir.

Sağlıklı bir yaşam biçiminde ısrarcı olmak ise, hangi kiloda olursanız olun, sizin en büyük sağlık göstergeniz haline geliyor. Özetle dayatılan ''fit'' algısı yerine, kendinizi en iyi hissettiğiniz kiloda sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak kendi idealinizi yaratmak mümkün!

Her kiloda fit ve sağlıklı olmanın yolu

Tabii obeziteden ve çok yüksek kilolardan bahsetmiyoruz ancak sağlıklı ve fit olmak için herkes kilo vermek zorunda değil. Birkaç altın kurala uyduğunuzda her kiloda sağlığınızı korumanız mümkün.

Kısıtlı değil ama dengeli ve besleyici yeme alışkanlıkları, bol su  tüketimi, düzenli uyku, düzenli egzersiz ve elbette stresten uzak durmak size çoğu zaman hayal ettiğiniz fit ve sağlıklı yaşamı sağlamaya yetiyor. Haydi kendi idealinizi yaratmak için sağlıklı beslenmeye ilk adımınızı atın!

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sena Naz

Sena Naz bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor, kilolu insanlara sağlık konusunda çok önyargılı yaklaşıyor insanlar, "zayıf" olmanın da sağlıksız olduğu gerçeğini bazen unutuyorlar. mükemmel bir beden, mükemmel mental sağlığı beraberinde getirmiyor.

08.05.2021
Yanıtla
Zeynep Zeynep

Zeynep Zeynep Bu devirde her iki cinste güzelliği zayıf olmaya bağlıyor. Kimse dışını beğenmediği birinin içini bilmek istemiyor ne yazık ki…

09.05.2021
Yanıtla
Fatma Canbakan

Fatma Canbakan Allah aşırı gidenleri sevmez herşey kararında olmalı az yiyip anoreksi çok yiyip obez olmaya gerek yok.

10.05.2021
Yanıtla
Sena Naz

Sena Naz şişmanlık bir hastalık değildir. diyabet bir hastalıktır, astım bronşit bir hastalıktır ve bunlar yalnızca vücut kütlesine bağlı değildir. BMI (vücut kitle indeksi) sağlık hakkında her şeyi söylemez. normal kilolu bir insan beslenme veya başka sebeplerden dolayı sağlıksız olabilecekken, dışarıdan baktığınızda şişman diyeceğiniz ve BMI si de fazla olan biri oldukça sağlıklı ve dinç ayrıca mutlu olabilir:) ama tabi ki obezite olumlama yapılacak ve sağlıklı olarak nitelendirilebilecek birşey değil

10.05.2021
Yanıtla
Sena Naz

Sena Naz vücut şeklinden dolayı şişman olarak kategorilendirilen pek çok insan var. kıvrımlı hatlara sahip olup da toplum içinde tuhaf bakışlara maruz kalan ve sırf bu yüzden beğendiği çoğu kıyafeti giymeyen, vücut algısı bozulan da pek çok insan var. herkes incecik bir bel ve kalkık bir kalçaya sahip olmayabilir, bu o kişiyi ne sağlıksız ne de çirkin yapar. fakat tüm bunlar spor ile vücudu geliştirmeye engel değil

10.05.2021
Yanıtla
Fidan Muslim

Fidan Muslim Evet

20.05.2021
Yanıtla