Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 12.11.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Kırmızı eti azaltmak vücudumuzda neleri değiştiriyor?

Günlük alınması gereken protein miktarını almak elbette çok önemli. Ama ölçüsünü de bilmek gerek!

Kırmızı eti azaltmak vücudumuzda neleri değiştiriyor?

Kırmızı et tüketimi birçok açıdan en çok tartışılan konuların başında geliyor. Daha önce “Gerçekten etkili mi: Dukan diyeti” ve “Protein alımı kilo vermeyi kolaylaştırıyor mu?” başlıklı içeriklerimizde protein alımı ve kırmızı et tüketimi konularına değişmiştik. Peki kırmızı ete beslenme düzeninizde daha az yer vermeye başladığınızda vücudunuzda ne gibi değişimler yaşanır? İşte cevapları:

Kilo kaybı yaşanabilir

kirmizi eti azaltmak

Kırmızı et kalorisi yüksek ve sindirimi zor besinlerden biri. Diyetinizde bu besine daha az yer verdiğinizde daha az kalori alarak kalori açığı yaratmış oluyorsunuz. Sindirimi daha kolay olan besinlere yöneldiğiniz takdirde bağırsak sağlığınız da bu durumdan olumlu etkileniyor.

Vücudunuz daha az asidik olur

Vücudun yüksek asiditeye sahip olması strese, uyku sorunlarına, kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olabilir. Kırmızı et tüketimi azaldığındaysa vücut daha az asidik hale geliyor. Elbette beslenme düzeninde sebze ve meyvelere verilen yer de asit dengesi üzerinde ciddi etki gösteriyor.

Şişkinliğiniz azalır

kirmizi et zararli mi

Diğer besinlere kıyasla daha yavaş sindirildiği için kırmızı et açısından zengin diyetlerde kabızlık, karın ağrısı ve şişkinlik sıklıkla yaşanıyor. Dolayısıyla kırmızı et tüketimi azaldığında ve diyette bol lifli besinlere yer verildiğinde bağırsak sağlığına ilişkin sorunlarla karşılaşma riski de önemli ölçüde azalıyor.

Kolesterol seviyeniz düşer

Doymuş yağ asitlerini içeren besinleri fazla tüketmek kolesterol seviyelerinin artmasına ve arter duvarlarında plak oluşumuna yol açıyor. Bu durum ise uzun vadede kalp krizi, felç, geçici iskemik atak ve periferik arter hastalığına kapı aralayabiliyor. Kırmızı et tüketimi azaldığında doymuş yağ asidi alımı da azaldığından kolesterol seviyelerinde düşüş yaşanıyor.

Enerjiniz artar

kirmizi et

Çalışmalar fazla miktarda kırmızı et yemenin östrojen seviyelerini artırabildiğini, bu durumun ise enerji kaybına yol açan bir hormon dengesizliğine neden olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte kırmızı etin vücut tarafından uzun sürede sindirilmesi tokluk süresinin daha uzun olmasına neden oluyor.

Cildiniz güzelleşir

Yüksek miktarda kırmızı et tüketiminden kaynaklanan kabızlık ve diğer bağırsak problemleri cilt sorunlarına neden olabildiğinden, kırmızı eti azaltmak cildinizi güzelleştirir. Kırmızı et tüketiminin azalmasıyla beraber A, C ve E vitaminlerini içeren meyve ve sebzelere diyette daha fazla yer verilmesi de yine cildin daha parlak, canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Ali Mert

Ali Mert Keşke kırmızı eti satın alabilsekte ondan sonra azaltsak

28.11.2018
Yanıtla