Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Kış Aylarının Vazgeçilmezi Zencefil
Sinem Akgün 27.11.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Zencefil

Bu kışı grip olmadan nasıl geçirebilirim diyorsanız, zencefilin faydalarını okuyun.

Zencefil, son zamanların en popüler bitkilerinden; ama aslında kökeni oldukça eski zamanlara dayanıyor. Atalarımızın her derde deva olarak görüp çaylara, yemeklere koydukları bu bitkiyi gelin yakından inceleyelim.


Zencefilin Kökeni


Zencefil, Zingiberacaea ailesinden kök kısmı kullanılan, Zingiber Officinale botanik ismiyle anılan bitkidir. Mutfakta da kullanılabilen ve bütün dünyada sağlığı geliştirici özelliğiyle bilinen önemli bir bitkidir. Zencefilin bileşikleri pek çoktur ve kaynağının yerine ve kökün kuru veya taze olup olmamasına bağlı olarak değişir. Önemli kimyasal bileşenleri; zingeberen içeren uçucu yağlar, sesquiterpenler, birçok monoterpen hidrokarbon, alkoller, aldehitler, oleoresinler, serbest yağ asitleri, nişasta ve aminoasitlerdir.

 


Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir?


Zencefil eski çağlardan beri artrit, romatizma, burkulma, muskular (kaslar ile ilgili) acı, ağrılar, ağrılı boğaz, kramplar, konstipasyon ( kabızlık), hazımsızlık, bulantı, hiper tansiyon, demans, ateş, enfeksiyon gibi hastalıklarla mücadele etmek için kullanılmıştır.

Tüm bu hastalıklarla mücadelesinin yanı sıra, zencefilin antidiyabetik etkileri olduğu ileri sürülmektedir. Bu etkileri serbest radikalleri temizlemesi, antioksidan etkiye sahip olması, anti-inflamatuar özellik göstermesi, dislipidemi önlemi, insülin sentezini uyarması  ve insülin duyarlılığını artırması gibi özelliklerle gösterir. Yani, kısaca zencefil yaşlılıktan ve kilodan kaynaklanan diyabetin önlenmesinde en etkili faktörlerden bir tanesidir.

Zencefilin gebelikte bulantı ve kusmanın şiddetini azaltan etkileri olduğunu rapor eden birkaç çalışma olmasına rağmen, buna dair kesin bir bilgiye varılamamıştır. Bunun yanı sıra zencefilin kan basıncını dengelediğine yönelik çalışmalar da bulunmaktadır, bu nedenle tansiyon hastası bireylerin de kullanmaları tavsiye edilir.

İmmün (bağışıklık) sistemi güçlendirici etkisi olduğundan, özellikle de kış aylarının vazgeçilmezi zencefil, tükettiğimiz sıvıların yanında mutlaka yer almalıdır. Belki de bu kışı gribe yakalanmadan atlatırsınız, ne dersiniz?

 

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir