Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 14.07.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Kombucha gerçek bir mucize mi? İşte bilinen 8 yararı!

Popülerlik listesinde üst sıralarda yerini koruyan Kombucha her hastalığın dostu gösteriliyor. Faydalarının saymakla bitmediği de söyleniyor. Gelin bir de bizden dinleyin.

Kombucha gerçek bir mucize mi? İşte bilinen 8 yararı!

Son zamanlarda adından oldukça söz ettiriyor Kombucha. Kimimiz evde kendimiz yapmaya çalışıyoruz, kimimiz satış yerlerini araştırıyoruz. Bununla birlikte birçoğumuz da Kombucha'nın her türlü kronik sağlık sorununun tedavisinde yardımcı olduğuna inanıyoruz. Yeni popüler olduğunu göz ardı edersek Kombucha binlerce yıldır tüketilen fermente bir çay. Sadece çayın yarattığı etkilere sahip olmakla kalmayan aynı zamanda yararlı probiyotikler açısından da zengin olan bu çayın gerçekten kronik hastalıklar üzerinde etkisi var mı? İşte Kombucha’nın bilinen 8 faydası.

1-Kombucha potansiyel bir probiyotik kaynağıdır

Kombucha siyah veya yeşil çaya belirli bakteri,maya ve şeker suşları ekleyerek belirli  bir süre fermente edilmesiyle elde edilir. Bu işlem sırasında bakteriler ve maya sıvı yüzeyinde mantar benzeri bir film oluşturur. Bu yüzden kombucha ‘’mantar çayı’’ olarak da bilinir.Bu oluşum bakteri ve mayaların yaşayan simbiyotik kolonisidir ve yeni kombucha'yı fermente etmek için kullanılabilir.Fermantasyon işlemi sırasında asetik asit (sirkede de bulunur) ve diğer birkaç asidik bileşik, eser miktarda alkol ve bazı gazlar açığa çıkar.

Karışımda fazla miktarda bakteri de büyür. Kombucha'nın probiyotik yararları için hala bir kanıt olmamasına rağmen, probiyotik işlevi olan birkaç laktik asit bakteri türü içerdiği biliniyor. Bu da onu muhtemel bir probiyotik kaynağı haline getiriyor. Probiyotikler bağırsaklar için önemli yardımcılardır. Bu bakteriler sindirim sistemi bozuklukları, iltihabi durumlar ve hatta kilo kaybı dahil olmak üzere sağlığın birçok yönünü iyileştirebilir. Bu nedenle diyetinize kombucha gibi içecekler eklemek sağlığınızı geliştirme yolculuğunuzda sizi destekleyebilir.

2. Kombucha yeşil çayın faydalarını sağlayabilir

Yeşil çay tüketilen en sağlıklı içeceklerden biridir. Bunun nedeni, yeşil çayın vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev gören polifenoller gibi birçok biyoaktif bileşik içermesidir. Yeşil çaydan yapılan Kombucha aynı bitki bileşenlerinin çoğunu içerir ve bu sayede aynı faydalara sahiptir. Çalışmalar düzenli olarak yeşil çay içmenin yağ yakımını destekleyebileceğini, kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabildiğini gösteriyor. Yeşil çayın yararları bunlarla da bitmiyor, prostat, meme ve kolon kanseri riskini de azaltıyor. Yeşil çaydan mayalanan Kombucha’da bütün bu konularda destekçiniz olacak!

3. Kombucha antioksidan içerir

Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşan, hücrelere zarar verebilecek reaktif moleküllerdir. Birçok bilim adamı yiyecek ve içeceklerden alınan antioksidanların, dışarıdan ek alınan antioksidan takviyelerine göre sağlığımızı daha iyi etkilediğini düşünüyor. Kombucha özellikle yeşil çay ile yapıldığında karaciğerde yüksek antioksidan etkilere sahip olduğu görülüyor. Yapılan çalışmalar düzenli tüketiminin karaciğer toksisitesi üzerinde ciddi yararlar sağlayabileceği konusunu da vurguluyor.

4. Kombucha zararlı mikroorganizmaları öldürür

Kombucha’nın fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri, sirkede bol miktarda bulunan asetik asittir. Çaydaki polifenoller gibi asetik asitte potansiyel olarak zararlı birçok mikroorganizmayı öldürebilir. Siyah ve yeşil çaydan yapılan Kombucha’nın özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve candida mantarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu antimikrobiyal etkiler, istenmeyen bakteri ve mayaların büyümesini baskılar ancak Kombucha fermantasyonunda yer alan yararlı probiyotik, bakteri ve mayaları etkilemez.  

5. Kombucha kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Yapılan bazı çalışmalar Kombucha’nın kan yağları üzerinde iyileştirici etkiler yaratarak kalp hastalığı riskini azalttığı konusunda iyi haberler veriyor. Özellikle yeşil çayla mayalanan Kombucha LDL kolesterol parçalarını, kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen oksidasyondan koruyor. Bu yüzden oksidasyonu engelleyen Kombucha’yı kalp dostu olarak nitelendirmek yanlış olmaz.

6. Kombucha tip 2 diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

Üzülerek belirtiyoruz ki, tip 2 diyabet dünya çapında 300 milyondan fazla kişiyi etkiliyor. Yükselen kan şekeri seviyeleri insülin direnci ile karakterizedir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, Kombucha'nın karbonhidratların sindirimini yavaşlattığını ve bu şekilde de kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü gözlemliyor. Bu etkiler aynı şekilde karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardım ediyor.

Yeşil çay içenlerin %18 oranında diyabet olma riskinin azaldığı biliniyor. Şöyle ki, yeşil çayın kendisinin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir, buna bağlı olarak yeşil çayla mayalanan Kombucha bu etkileri devralıyor.

7. Kombucha kansere karşıkoruyucu etki gösterebilir

Kanser, birçok insanın hayatta en korktuğu hastalıkların başında geliyor. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz hücre büyümesi ile tanımlanıyor. Kombucha’nın yüksek çay polifenolleri ve antioksidan konsantrasyonu nedeniyle kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceği bildiriliyor. Bununla birlikte, polifenollerin kanser hücrelerinin ölümünü teşvik ederken, aynı zamanda kanser hücrelerinin gen mutasyonunu ve büyümesini engellediği düşünülüyor. Bu nedenle de çay içenlerin çeşitli kanser türleri geliştirme olasılıklarının daha az olması şaşırtıcı değildir.

8. Kombucha düzgün yapıldığında sağlıklı

Kombucha’nın potansiyel sağlık yararları bilinen, probiyotik açısından zengin bir çay olduğunu belirtmiştik. Güvenli satılan yerlerden satın alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, doğru şekilde hazırladığınızdan emin olmalısınız. Kirlenmiş veya aşırı fermente olmuş Kombucha ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Bununla birlikte, malzemeleri kontrol etmeye ve eğer satın alıyorsanız ilave şeker oranının yüksek olmadığı markalara yönelmeye özen gösterin.

Bütün bu maddeleri bir kenara bırakarak ne olursa olsun bu konuda yapılan çalışmaların kısıtlı olduğunu unutmadan hareket etmek bizim için önemli. Hep hatırlattığımız gibi hiçbir besin tek başına mucize yaratmıyor. Bu yüzden bütüncül beslenmeye dikkat ederek, sağlığınızı geliştirmek için beslenmenizdeki eksikleri tamamlaya odaklanmalıyız. Eğer Kombucha’yı da bu beslenmeye dahil ediyorsak güvenli olduğu konusunda şüphe bırakmamalıyız.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Nurşah Çelikhatiboğlu Nur

Nurşah Çelikhatiboğlu Nur Ne kadar da bu şekilde mi C

15.07.2020
Yanıtla
Kübra Özcan

Kübra Özcan Ben denedim kambusha rossman da fermentesi satılıyor. Tad yönünden pek hoşuma gitmedi yinede içtim

16.07.2020
Yanıtla
Selin Danisment

Selin Danisment Eskiden dilek çiçeği diye birşey beslemiştik aynı kambucha gibi.. Çay dökerdik üzerine. Belli bir büyüklüğe gelince dilekler gerçekleşir deniyordu. Herkes evinde tepsilerde yetiştiriyordu. Yemiyorduk zaten çok kötü kokulu denizanası gibi birşeydi. Herhalde bilmeden kambucha yetiştirmişiz mahallece.. ☺️

17.07.2020
Yanıtla
Nil Tüter

Nil Tüter Tadı gerçekten kötü

18.07.2020
Yanıtla