Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 23.03.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Koronavirüs alışveriş listesi makarna ile bitmiyor

Zorunda kalmadıkça sokağa çıkmıyoruz, çıkmayacağız da... Evde geçen vaktimizde yaşamımızı sürdürmek, güvende olmak ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için bulundurmamız gerekenler var.

Koronavirüs alışveriş listesi makarna ile bitmiyor

Uzun süre dayanabilecek yiyecekler, ilk yardım çantası ve belli başlı ilaçlar, vakit geçirmeye yarayabilecek materyaller ve elbette hijyenik ürünler var.

Herkesin aklına sadece makarna ve tuvalet kağıdı geliyor olsa da karantina ve izolasyon süreci için doğru alışveriş listesini yapmalıyız.

Panik alışverişi, torbalar dolusu makarna anlamına gelir, oysa evde bundan çok daha fazlasına ihtiyacımız var ve makarna sadece biri.

Uzmanlardan evde ihtiyaç duyulacak malzemeler listesi

Koronavirüs ile birlikte marketlerde makarna reyonlarına hücum edilmesi, tam bir panik davranışıydı. Sosyal izolasyon ve karantina, marketler kadar eczanelere de mecbur kalmadıkça gidilmemesi anlamına geliyor. Öte yandan işin bir de hijyen ve ötesinde evin temizliği gerçeği var. 

Sadece makarna alanlardansanız, bir kez daha alışverişe gitmeniz gerekecek.

Market alışverişi listesi

Uzun süre dolapta bekleyebilecek ve gıda ihtiyacımızı karşılayacak tek şey makarna değil, aslında çok sayıda ürünü depolayabiliriz.

* Buğdaygiller: Pirinç, kinoa, tahıl, kara buğday
* Bakliyat: Nohut, fasulye, mercimek, prinç, barbunya
* Tahin helvası, pekmez, reçel, bal, fındık ve fıstık ezmesi
* Un: Buğday, kepek, pirinç, mısır unu
* Yumurta
* Süt ürünleri: Açılmamış halde kutu uzun ömürlü süt, peynir (vakumlanmış halde uzun süre saklanabilir).
* Sebze: Sarımsak, soğan, patates, kereviz, brokoli, havuç, ıspanak, pazı
* Meyve: Muz, elma, limon, narenciye
* Zeytin
* Dondurulmuş sebzeler: Taze fasulye, bezelye, 
* Yağlar: Zeytinyağı, tereyağı, ayçiçek yağı
* Et ürünleri: Kıyma, köfte, et, tavuk (buzlukta dondurularak)
* Ekmek: Dilimlenmiş olarak buzlukta saklanabilir
* Tatlandırıcılar: Soya soyu, ketçap, mayonez, salça


Su almayı unutmayın

Evdeki suyu mutlaka yedekleyin, ağzı açılmamış şekilde depolayın ve alışveriş mümkün olduğunda su almayı unutmayın. Su hiçbir şekilde ikamesi olmayan bir ihtiyaçtır ve temiz su en önemlisidir.

İlk yardım çantası

Her daim evde bulunması gereken bu çantalar karantina döneminde boş ve eksik bırakılmamalı.
Ağrı kesiciler, böcek ısırmasına karşı krem, yanık merhemi, pastil, yara bandı, batikon, pamuk, gazlı bez, kas gevşetici merhem, sargı bezi, termometre gibi temel ilk yardım malzemeleri çantada bulunmalıdır.
Daha doğru bir ilk yardım alışverişi için eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz.
Eczacınıza, evdeki insanların yaş gruplarını, sayısını söylemeyi de unutmayın, zira çocuklar için çantada farklı malzemelerin de bulunması gerecektir.
Elbette maske de bir kenarda bulunmalıdır.

Karantina altında ilaç gerekirse

Eczaneler an itibariyle hastaneler ve acil servisler gibi gerekmedikçe kalabalık olmaması gereken yerler  arasında. Eğer ilaca ihtiyacınız olursa nöbetçi eczaneleri arayabilirsiniz.
Eğer raporlu olduğunuz ilaçlar varsa yine bunları eczanenize bildirebilirsiniz ve ne kadar sürekçe kaç kutu ilaca ihtiyacınız olacağını yine eczacınızla birlikte belirleyebilirsiniz.

Hastalanırsanız aile hekiminize başvurun

Koronavirüs, yüksek ve düşmeyen ateş ile kesilmeyen kuru öksürük ile semptom verir. Grip gibi belirleyebilirsiniz rahatsızlıkların yanı sıra mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi öngörülmeyen şikayetleriniz için Sağlık Bakanlığı'na bağlı ALO 184'e başvurun.

Temizlik ürünlerini unutmayın

Kolonya, dezenfektan ve tuvalet kağıdı aldınız. Peki ya diğerleri?
Bittiğinde evi temiz ve hijyenik tutmanız için gereken temizlik ürünleri sadece bu üçü ile sınırlı kalmıyor.
Diş macunu, yüzey temizleyici, bulaşık ve çamaşır deterjanı, çamaşır suyu, sabun, şampuan, kağıt havlu, hijyenik ped, ıslak mendil...
Bu ürünlerin en önemli özelliği evde bittikleri zaman satın alınmalarıdır. Karantina ve izolasyon sürecinde pek akla gelmezler.

Evde hobi gereçleriniz bulunsun

Hobinizle ilgili araç ve gereçlerinizi de yedeklemeyi unutmayın, evde geçen sürede bunların kesinlikle lüks olmadığını ve hatta hayati olacak kadar önem kazanabileceğini unutmayın. Hobiniz yoksa da edinmek için doğru zaman çünkü kendinizi bir şekilde meşgul tutmak zorunda olduğunuz uzun karantina saatlerinde boş kalmak stresi ve kaygıyı artıracaktır.
Boncuk dizebilirsiniz. örgü örebilirsiniz. Çocuklarınızla kutu oyunları, kağıt oyunları, tavla, satranç takımı evde aileyi birlikte vakit geçirmeye yönlendirecektir.
Özellikle çocukların vakit geçirmesini sağlamak, derslerini yaparken teneffüs arası organize etmek de önemlidir.
Kitap, film, platform üyeliği de bugünler için doğru alışverişlerdir.

Evde çalışma tatil değildir

Evdeki vaktin büyük bölümünü hobiler, diziler, filmler ile geçiremeyebilirsiniz. Evden çalışabileceğiniz bir yapı kurmak ve gününüzü organize etmek ruhsal olarak faydalıdır.
Günlük çalışma programı yapabilirsiniz.
Eğer evden çalışabilecek bir işiniz yoksa bu süreci dil öğrenme, blog açma, proje geliştirme gibi işe yönelik çalışmalar yaparak geçirebilirsiniz.
Karantina süresi uzadıkça çalışma alışkanlığınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca evde geçen zamanı daha üretken kullanmak da mümkün.

Alışveriş yaparken sakin olun

15 paket makarnanın size hiçbir faydası olmayacaktır, sakin ve düşünerek alışveriş yapın. Aldığınız ürünleri birden fazla şekilde kullanabileceğiniz yan malzemeleri unutmayın. Neyin lüks ve gereksiz olduğunu baştan düşünmemiz gerek bir dönem geçiriyoruz ve korkuya kapılmak yerine sakin kalabilmek en önemli ihtiyacımız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan