Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.03.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Koronavirüs günlerinde umutlandıran 5 şey

Salgının günlük hayatımızı her yönden etkilediğine şüphe yok; buna, karbon ayak izlerimiz bile dahil. Bir anda kendimizi uygular halde bulduğumuz bu sosyal mesafe şartından pozitif yönde etkilenen tek şey, çevre gibi görünüyor. Koronavirüsün iklim değişikliği üzerindeki pozitif etkileri neler?

Koronavirüs günlerinde umutlandıran 5 şey

Kısacık bir zaman diliminde, tüm dünya, günlük rutininde ani değişimler yaşamaya başladı ve salgının boyutları, global sağlığın iyiliği açısından seyahat etmenin minimuma indirilmesine sebep oldu.

Ellerin doğru bir şekilde yıkanması global bir öncelik haline geldi, organizasyonlar iptal edildi, insanlar evden çalışmaya başladılar. Salgının günlük hayatımızı her yönden etkilediğine şüphe yok; buna, karbon ayak izlerimiz bile dahil. Bir anda kendimizi uygular halde bulduğumuz bu sosyal mesafe şartından pozitif yönde etkilenen tek şey, çevre gibi görünüyor.

Evden çalışmak karbon emisyonunda düşüşü beraberinde getirdi

Uluslararası çapta birçok firmanın çalışanlarını güvende tutabilmek adına evden çalışma sistemine geçişi ile işlerin bu şekilde de yürüyebileceği açığa çıktı. Evden çalışmanın en büyük artısı ise doğada meydana gelen inanması güç değişimler. Yalnızca günlük seyahatlerin azalması ile karbon emisyonunda yaşanan düşüş bile hava kalitesinde önemli ölçüde bir yükselişi getirdi. Uzmanlara göre evden çalışmanın, yılda 300 milyon tonluk karbon emisyon düşüşünü sağlama potansiyeli var; iş-hayat dengesi, trafik sıkışıklığında düşüş gibi etkileri ise cabası.

Karantina bölgelerindeki hava kirliliği azalıyor

Karantina uygulamaları başladığından bu yana hem İtalya’da hem de Çin’de hava kalitesinin ciddi şekilde iyileştiğine dair veriler var. Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığının açıklamalarına göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla şubat ayında hava kalitesinin iyi olduğu gün sayısı yaklaşık %21,5 oranında arttı. Çin kaynaklı karbon emisyonunda da önemli ölçüde bir düşüş söz konusu; 3 şubat ile 1 mart arası %25 oranında azalmadan bahsediliyor. Çin’in dünyanın en büyük çevre kirleticisi olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık 200 milyon tonluk karbon emisyon düşüşü, hepimiz için iyi bir haber.

İtalya’da da insan aktiviteleri sonucu oluşan hava kirliliğinde önemli ölçüde düşüş yaşanıyor. Avrupa Uzay Ajansından gelen videolar, 2020 yılının başından şu ana dek, araçlardan ve enerji santrallerinden yayılan nitrojen dioksit seviyesindeki düşüşü açık bir şekilde ortaya döküyor. Çin’deki kömür tüketiminde de yaklaşık %36 oranında düşüş yaşandığı görüldü.

Venedik’teki kanal suları temizleniyor

Kanalları daha önce hiç bu şekilde görmeyenler, sularda görülmeye başlanan balıklar karşısında hayretler içerisinde. Covid-19 salgını yüzünden kentin en popüler turistik sokakları boşalırken, kanal trafiği çok önemli ölçüde azaldı ve kanaldaki suyun hiç olmadığı kadar temiz olduğu görüldü.

Ancak salgın, çevre bilinci açısından yalnızca yararlarla gelmedi elbette. İklim değişikliği konulu planlamalar askıya alınıyor. Koronavirüsün yayılımını önleme çalışmaları kapsamında, Birleşmiş Milletler, her türlü iklim değişikliği toplantısını en az nisan ayının sonuna dek erteledi. Böylelikle nisan sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanan 12 toplantı şimdilik ertelenmiş görünüyor.

Bu ayın sonunda yapılması planlanan AB-Çin iklim zirvesi de şimdilik ertelendi. Ekim ayında gerçekleştirilmek üzere hazırlıkları yapılan 2020 BM Biyoçeşitlilik Konferansı’nın ise akıbeti belirsiz. Bu tür organizasyonların iklim değişikliği konulu devletler-arası anlaşmalar ve uygulamalar üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, gidişat pek de iç açıcı görünmüyor.

Korkusuz çevre aktivisti Greta Thunberg, geçen hafta artık eylem yapmak için sokağa çıkmayacağını, bunun yerine #Digital Strike (dijital eylem) konusunda öncülük edeceğini açıkladı.

Sonuç olarak tüm bu belirsizliğin içerisinde bir umut ışığı olarak tabiatta meydana gelen olumlu değişimlere odaklanabiliriz.Temel gereksinimlerinizi yedeklerken çevresel farkındalıklar çerçevesinde kararlar vermeyi devam ettirmeyi de unutmayın. Evet, sosyal mesafe, sıkıcı ve biraz da göz korkutucu; ancak bu zamanı, gezegene daha iyi nasıl hizmet edebileceğimiz konusunda düşünmek için kullanabiliriz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan