Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 01.06.2017 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kronik Yorgunluğu Üstünden At, Her Gününün Hakkını Ver!

Kendini sürekli bitkin, halsiz ve tükenmiş mi hissediyorsun? Öyleyse üzülerek söylemeliyiz ki, sen bir kronik yorgun olabilirsin!

Kronik Yorgunluğu Üstünden At, Her Gününün Hakkını Ver!

Kronik yorgunluğunun nelerden kaynaklanabileceğini ve bunlarla nasıl başa çıkacağını sıraladık. Bunları öğrendiğinde hayat enerjini geri kazanman çok daha kolay olacak!

1. GEREĞİNDEN AZ VEYA YANLIŞ BESLENMEK

Tıpkı gereğinden az yemenin bitkinliğe sebep olması gibi, yanlış gıdalarla beslenmek de  kendini yorgun hissetmene yol açar. Yanlış beslenme alışkanlıklarını sürdürmek, kan şekerinin düşmesine, bu da uyku haline ve yorgunluk hissine neden olur. 

Ne yapmalısın? 
Basit karbonhidrat içerikli besinler (işlenmiş unla hazırlanan gıdalar, hamur işi besinler) ve şekerli gıdalar (abur cuburlar, aşırı şekerli reçeller, hazır meyve suları, meyveli sodalar, kola) kan şekerinin normalden daha kısa sürede yükselip aniden düşmesine ve erken gelen acıkma hissiyle birlikte enerjinin düşmesine neden olur. Bu besinlerden uzak durmaya çalışarak sabahları enerji toplamak için güne kahvaltıyla (peynir, yumurta, tamtahıllı ekmek ve mevsim yeşillikleri) başlamaya, her öğününde protein ve kompleks karbonhidrat (tam tahıllı ürünler, sebzeler, kuru baklagiller) almaya ve öğün aralarında enerjini korumak için küçük atıştırmalıklar yemeye dikkat etmelisin. 

2. SUSUZ KALMAK

Vücudunun işlevlerini düzgün bir biçimde yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Susuz kalmak metabolizmanın yavaşlamasına ve baş ağrılarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle susadığını hissetmesen bile gün içinde bol bol su içmeye özen göstermelisin.

Ne yapmalısın?
Her ana ve ara öğün öncesi bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirebilirsin, böylece günde en az altı bardak su içmiş olursun. Ayrıca egzersizden bir saat önce ve egzersizden sonra ikişer bardak su içmeye, egzersiz sırasında da karnını çok şişirmeyecek miktarda suyu ara ara içmeye özen göstermelisin. Yeterince su içip içmediğini ise idrarının rengini kontrol ederek anlayabilirsin, eğer açık renkse yeterli miktarda su içiyorsun demektir.

3. FAZLA KAFEİN ALMAK

Kafeinin uyanıklık halini ve dikkati artırdığı bilinir, ancak kafein içeren çay, kahve gibi içecekleri çok fazla içmek kan basıncının fazla yükselmesine sebep olabilir ve vücutta huzursuzluk yaratabilir, bazı kişilerde ise yorgunluk haline neden olabilir.

Ne yapmalısın?
Günde 2-3 fincandan fazla çay veya kahve içmemeli, ayrıca kola ve çikolata gibi kafein içeren besinleri ve fazla ilaç kullanımını yavaş yavaş azaltmalısın. Eğer kafeini aniden kesersen, bu da vücudunda yorgunluk belirtilerine sebep olabilir.

4. KANSIZLIK

Kansızlık özellikle de kadınlarda yorgunluk ve bitkinliğin başlıca sebebidir. Ayrıca regl dönemleri de vücutta oluşan demir eksikliğine bağlı anemilere (kansızlık) sebep olabilir. Bu nedenle vücudunda demir eksikliği olup olmadığını kontrol ettirmen gerekir.

Ne yapmalısın?
Demir eksikliğine bağlı anemilerde bu eksiği gidermek için kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, maydanoz, pekmez, kuru meyveler (kuru üzüm, kuru erik vb.) ve baklagillere yönelebilir ve tablet olarak demir takviyesi kullanabilirsin. Regl düzensizliği gibi sorunların varsa bunlar için bir doktora başvurmalısın.

5. ŞEKER HASTALIĞI

Şeker hastalığında, alınan enerji hücre içinde kullanılamayıp kan şekerinin yükselmesine neden olduğu için, yeterli miktarda beslenilse bile vücut bu enerjiyi kullanamaz ve yorgun düşebilir. Bu nedenle eğer kronik yorgunluğun varsa ve nedenini bir türlü bulamıyorsan bir doktora başvurarak kan şekerini kontrol ettirmeyi ihmal etmemelisin.

Ne yapmalısın?
Şeker hastalığın varsa nasıl ilerlemen gerektiğine doktorunla birlikte karar vermeli ve tedavi şekline göre uygun bir beslenme programı edinmelisin. İnsülin kullanmayan şeker hastalarının veya herhangi bir rahatsızlığı olmamasına rağmen yorgunluk sorunu olan kişilerin de şekerli besinlerden, hamur işlerinden, çay ve kahvelere şeker atmaktan uzak durmaları ve ayrıca beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, pirinç yerine bulgur tercih etmeleri gerekir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan