Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 15.08.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kullanıyoruz ama ne kadar masum? Doğum kontrol hapının yan etkileri

Günümüzde doğum kontrol hapı kullanımı sabahları dişlerimizi fırçalamak kadar sıradan. Peki, korunma yöntemlerinin en sık kullanılanlarından biri olan doğum kontrol hapının yan etkilerini ne kadar biliyoruz?

Kullanıyoruz ama ne kadar masum? Doğum kontrol hapının yan etkileri

Doğum kontrol hapının zararları, yani yan etkileri kadından kadına değişiyor. Bazı kadınlarda görülen yan etkiler bazılarında hiç görülmeyebiliyor. Elbette hafif olan yan etkilere daha sık rastlanırken, tehlikeli düzeydeki yan etkilere çok daha nadir rastlanıyor.

Doğum kontrol hapının yan etkileri

Doğum kontrol hapının sık rastlanan yan etkilerine geçmeden önce en ciddi, fakat en nadir görülen birkaç yan etkiye değinelim. Gerçekleşme riski en düşük olan yan etki kalp krizi ya da felce yol açabilen venöz tromboemboli. Ancak bunların gerçekleşme riski gerçekten çok düşük. Şöyle ki, herhangi bir yılda alınan istatistiklere bakıldığında kadınların 10.000’de 3 ila 9’u bu durumlara sebep olan pıhtılaşmanın oluşmasından şikayetçi oluyor.

Doğum kontrol hapının yan etkileri arasında elbette daha sık karşılaşılanlar da bulunuyor. İşte en sık görünen 5 yan etki:

1-Mide bulantısı

dogum kontrol hapinin zararlari nelerdir

Çoğu doğum kontrol hapı, yumurtalıklarınızın ürettiği birincil hormon olan östrojen ve progesteron içeriyor. Bu yüzden bulantı, duygudurum değişiklikleri ya da baş ağrısı gibi problemler yaşatıyor. Bunun nedeni vücutta östrojen dozunun fazla olması.

Mide bulantısı, doğum kontrol hapının yan etkileri arasında rahatsız edici fakat tehlikeli olmayanlardan biri. Bu yan etki sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmasa da yaşam kalitesini kötü etkiler.

2-Göğüslerde hassasiyet ve ağrı

Bu da doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri. Doğum kontrol hapı kullanırken göğüslerinizde hassasiyet ve ağrı hissetmenizin nedeni yine vücudunuzdaki yüksek dozdaki östrojen.

Bu tip yan etkiler doğum kontrol hapının ilk kullanıldığı zamanlar daha bariz ve yoğun bir şekilde görülse de vücudunuz alıştıktan sonra daha az hissedilir. Bu hassasiyet ve ağrı için uzmanlar anti-inflamatuar etkiye sahip ilaçlar verebiliyor.

3-Ani kanamalar

dogum kontrol hapinin yan etkileri nelerdir

Ani kanamalardan kastımız regl döneminde gerçekleşen kanamaların dışındakiler.  Beklenmeyen, düzensiz ve aniden ortaya çıkan bu tip kanamalar elbette çok rahatsız edicidir ve kişinin daha ciddi bir durumdan şüphelenmesine yol açabilir. Ancak doğum kontrol hapı kullanımından kaynaklanan ani kanamalar endişe edilecek bir durum değil. Bu durumla karşılaştığınızda sebebini anlamak için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

4-Vajinal kuruluk

“Doğum kontrol hapının zararları nelerdir?” sorusunun bir diğer cevabı da vajinal kuruluk. Doğum kontrol hapı almaya başladığınızda, vajinal sıvılarınız değişmeye başlayacaktır. Bu durum, daha fazla ıslaklık ya da kuruluk anlamına gelebilir. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra bazı kadınlar daha az vajinal sıvı ürettiklerini fark ediyorlar ve tabii bu da vajinal kuruluğa yol açıyor. Her gün hissedilebilecek rahatsız edici olan bu durum cinsel problemlere de yol açabiliyor.

5-Libido seviyesinde düşme

Her ne kadar doğum kontrol hapları ile düşük libido arasındaki ilişkiyi destekleyecek yeterli araştırma olmasa da, bazı kadınlar doğum kontrol hapı kullanımına başladıktan sonra cinsel arzularında azalma olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Cihan Özdemir

Cihan Özdemir Ffd luospllsuppööpvpp

15.08.2018
Yanıtla
Mert Er

Mert Er Zararlı. Erkek prezervatif kullansın

26.08.2018
Yanıtla