Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.04.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Libido düşüklüğünün gözden kaçırılan 10 sebebi

Stres, uyku düzeni gibi faktörler libidoyu doğrudan etkiliyor. Peki ya diğer sebepler neler?

Libido düşüklüğünün gözden kaçırılan 10 sebebi

Düzenli şekilde uyumaya gayret ediyor, stresinizi kontrol altında tutmak için belki meditasyon yapıyor ve sağlıklı beslenmeye çalışıyorsunuz. Peki tüm bunlara rağmen libidonuzun yetersiz olması neden kaynaklanıyor olabilir?

Yorgunluk, stres ve hormonal problemler düşük libidonun en bilinen sebepleri arasında yer alıyor. Bunlara ek olarak daha az bilinen de birçok sebep var. İşte libido düşüklüğünde genellikle gözden kaçırılan 10 sebep:

1-Aşırı teknoloji kullanımı

teknoloji

Uyumadan önce internette gezinmek eğlenceli olabilir, fakat bu durum muhtemelen partnerinizle zaman geçirmenize engel olacaktır. Bu tür bir dikkat dağınıklığı ise cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Şubat 2017’de Cinsel Davranış Arşivleri’nde yayımlanan bir araştırma 20’li yaşlarının başında olan kişilerin cinsellikten uzak olma ihtimallerinin bir önceki nesle kıyasla iki kattan fazla olduğunu gösterdi. Bunun en önemli nedeninin artan teknolojik cihaz kullanımı olduğu düşünülüyor.

2-Performans kaygısı

Yatakta zevk almaktan çok, iyi performans gösterme endişesi kesinlikle libido katili olarak tanımlanabilecek kaygıyı körüklüyor. Chicago’da evlilik ve aile terapisti olan Natalie Stanish de erken boşalma korkusunun performans kaygısı ve düşük libido endişesi için potansiyel bir problem olduğunu ifade ediyor.

3-Aşırı egzersiz

asiri egzersiz

Düzenli egzersize yer verilen sağlıklı bir yaşam tarzı cinsel hayatı olumlu etkiliyor. Fakat ağır antrenmanlar ters bir etki de yaratabiliyor. Son araştırmalara göre uzun süre ağır antrenman yapmak endokrin sistemini bozabiliyor ve strese yol açabiliyor. Kronik yorgunluk ayrıca testosteron seviyelerini aşağı çekerek libidonuzun düşmesine neden olabiliyor. Bunlara ek olarak aşırı egzersiz östrojen seviyelerini düşürerek tükenmişlik, halsizlik ve yorgunluğa zemin hazırlayarak libidoyu olumsuz etkiliyor.

4-Tiroid bezlerinin az çalışması

Tiroid bezleri metabolizmayı düzenleyen hormonları üretiyor ve bu hormon sindiriminizi ya da ne kadar kalori yaktığınızı kontrol etmekle kalmıyor. Aynı zamanda ruh halinizi, enerjinizi ve cinsel dürtülerinizi de etkiliyor. Tiroid bezlerinin aşırı çalışması cinsel dürtülerde artışa yol açarken, hipotiroidizm, yani tiroidlerin az çalışması da cinsel dürtüleri baskılayabiliyor.

5-Bazı ilaçlar

ilac kullanimi

Bazı ilaçların yan etkilerinden biri de libido kaybına yol açabilmeleri. Depresyon, anksiyete ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla Prozac, Zoloft, Anafranil ve bazı doğum kontrol hapları da libidoyu düşürebiliyor.

6-Aşırı sorumluluk duygusu

Gereğinden fazla sorumluluk sahibi olmak ve her şeyi kontrol etmeye çalışmak da cinsel hayatı olumsuz etkileyen unsurlardan biri. Bu olumsuz etkiden kaçmanın yolu ise stresten ve gerginlikten uzak olmaktan, sorumluluklarınızı başkalarıyla paylaşmaktan geçiyor.   

7-Çok fazla alkol almak

alkol tuketimi

Birkaç kadeh şarap size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Fakat alkolün fazla tüketilmesi libidoyu olumsuz etkileyebiliyor. 2016’nın Mayıs ayında Cinsel Tıp Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmayla da kısır çiftlerde, alkol dahil olmak üzere düşük libidoyla bağlantılı eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımının etken olduğu saptandı.

8-Güven sorunları

Güvensizlik hissi ciddi şekilde yakınlık kuramama sorununa neden oluyor. Evlilik ve aile terapisti Natalie Stanish eşlerin partnerlerine duydukları güven, bağlılık ve yakınlık hislerinin libido seviyelerini önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. Buna göre güvenin kırılması, partnerin yanında kendini savunmasız hissetme gibi durumlar cinsel arzuların azalmasına sebep oluyor.

9-Yoğun iş temposu

yogun is hayati

Yoğun iş temposu tükenmişlik hissine, uykusuzluğa, baş dönmesine ve kronik yorgunluğa neden olabiliyor. Tüm bunlar da cinsel isteği ve yakınlık duygusunu azaltabiliyor. Tükenmişlik yaşamadığınız durumda bile çok uzun saatler çalışmak partnerinizle yakınlık kurmak için size yeterince zaman bırakmayabilir.

9-Uyku apnesi

18 milyondan fazla insan uyku apnesinden mustarip. Avrupa Solunum Dergisi’nde 2014 yılında yayımlanan bir çalışmayla da obstrüktif uyku apnesinin erkeklerde ve kadınlarda cinsel hayatı olumsuz etkilediği kanıtlandı. Bu durumun nedeninin ise uyku apnesinin yetersiz uykuya neden olması, testosteron seviyesinin düşmesiyle kaliteli uykuyu engellemesi olduğu düşünülüyor.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Övünç Danacı

Övünç Danacı yanlış

13.04.2019
Yanıtla
Sleepy Potato

Sleepy Potato libido önemli tabi kxşdhdlsbxl

08.09.2019
Yanıtla