Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 27.02.2023 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Masanızdan arı sütü eksik olmasın! Arı sütü nedir?

Arı sütü insan için yararlı mıdır? Apiterapi ürünlerine ilgi her gün artıyor, bunların başında gelen arı sütünün tüm etkilerini not ettik.

Masanızdan arı sütü eksik olmasın! Arı sütü nedir?

Arı Sütü, bal arıları tarafından kraliçe arıyı ve yavru arıları beslemek amacıyla üretilen bir besindir. Arıların hipofarenksindeki bezlerinde salgılanır. İşçi arılar, yeni kraliçe arılar üretme sürecinde benzersiz kraliçe hücreleri oluştururlar. Bu hücrelerdeki larvalara yüksek miktarlarda arı sütü verilir. Yumurtlama için gerekli olan tam gelişmiş yumurtalıklar da dahil olmak üzere kraliçe morfolojisinin gelişimi, bu tür besleme ile tetiklenir.

Arı Sütünün Özellikleri Nedir?

Arı sütü, antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip bir besindir. Arı sütüne atfedilen sağlık yararlarının çoğu bu özelliklerinden dolayıdır. Genellikle ağızdan alınır veya cilde uygulanır. Arı sütü, yüksek besin içeriğine sahip kremsi beyaz bir maddedir. Genellikle insanlar için besin takviyesi olarak satılmaktadır. Araştırmacılar, zaman içinde arı sütünün birçok faydasından sorumlu görünen doğal bir aktif bileşen keşfettiler. Arı sütü, gıdalarda ve kozmetiklerde popüler bir bileşendir. 

Arı Sütünde Hangi Maddeler Bulunur?

Yirminci yüzyılda arı sütü ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Araştırmacılar arı sütünü incelemişlerdir. Bu arı kovanı ürünü, yüzde 65 sudur ve karbonhidratlar, proteinler ve yağlar ile diğer besin maddelerini içerir. Kalsiyum, B vitaminleri, asetilkolin ve antimikrobiyal maddeler içinde bulunan mineraller arasındadır. Bununla birlikte, içerdiği 10-hidroksi-2-dekanoik asit (10-HDA) adlı yağ asidi araştırmacılar tarafından yoğun ilgi görmüştür. Sıklıkla 10-HDA’yı tamamen doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak tanımlamışlardır.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütü, astım, saman nezlesi, karaciğer hastalığı, pankreatit, uykusuzluk, adet öncesi sendromu (PMS), mide ülseri, böbrek hastalıkları, kemik kırıkları, menopoz semptomları, cilt sorunları ve aşırı kolesterole iyi gelmektedir. Aynı zamanda genel bir sağlık toniği olarak, yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Arı sütünün ayrıca, serbest radikalleri ortadan kaldırdığı ve yaşlanma sürecini yavaşlatarak enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Arı sütü, yalnızca belirli sağlık koşullarını tedavi etmek için değil aynı zamanda, dayanıklılığı ve mutluluğu artırmak için de kullanılır. 

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

Arı sütünün bilinen spesifik bir zararı yoktur. Ancak, aşırı doz kullanımdan kaynaklı bazı yan etkiler oluşabilir. Bunlar :

 1. Bazı kan inceltici (sulandırıcı) ilaçların yan etkilerini artırır. Buna bağlı olarak, kanama riski artar.

 2. Aşırı doz arı sütü kullanımı kilo aldırır ve çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olur.

 3. Kolesterolünüz fazlaysa ve kolesterol düşürücü ilaç kullanıyorsanız, arı sütü bu ilaçların yan etkilerini artırır. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 4. Kanser hücrelerinin büyümelerini tetikleyebilir. Bu yüzden meme ve prostat kanseri hastaları arı sütünden kaçınmalıdır. 

 5. Arı poleni ve bal gibi besinlere alerjisi olan kişiler, arı sütü tükettiğinde ciddi alerjik reaksiyonlar ile karşılaşır.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü, yaygın olarak balın içine karıştırılarak tüketilir. Yeteri miktarda arı sütü, biraz balın içine konulup karıştırılır. Karışım, macun kıvamına getirilir ve günün herhangi bir saatinde tüketilir. Aynı zamanda arı sütü, bazı içeceklerin veya pekmezlerin içerisine konulup tüketilebilir.

Arı Sütü Hangi Besinlerle Birlikte Tüketilir?

Arı sütü genellikle bal ile karıştırılıp tüketilir. Ancak son yıllarda bal, polen ve propolis ile karıştırılıp tüketilmeye başlanmıştır. Bu mucizevi karışımın çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmesinin yanında, kendinizi daha zinde ve daha mutlu hissetmenizi sağlayacağına dair bilgiler bulunmaktadır.

Arı Sütü Hangi Miktarda Tüketilmelidir?

Arı sütü tüketimi, günlük olarak 1 gramdır. Aşırı tüketim sonucu bazı yan etkiler ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Arı sütü her gün kullanılabilir.

Arı Sütü ve Propolis Karışımı Nedir?

Arı sütü kendi başına oldukça faydalıyken, yanına propolis eklenince daha faydalı ve etkili olmaktadır. Arı sütü arıların, kraliçe arıyı ve larva arıları beslemek için kullandığı bir besindir. İçeriğinde insan sağlığına iyi gelecek çok çeşitli besinler bulunmaktadır.Propolisise, iğne yapraklı ağaçlardan ve yaprak dökmeyen bitkilerin öz suyundan arılar tarafından üretilen bir kimyasal maddedir. Arılar propolis sayesinde kovanlarını güçlendirirler. Propolis tüketmek yine insan sağlığı için oldukça faydalıdır. 

Arı Sütü ve Propolis Karışımı Faydaları Nelerdir?

Arı sütü ve propolis karışımı faydaları aşağıda listelenmiştir.

 1. Bağışıklık sistemini düzenler ve güçlendirir.

 2. İçerdiği çeşitli vitaminler sayesinde insanı, daha zinde ve enerjik tutar.

 3. Antibiyotik özelliği sayesinde, vücudu zararlı bakterilere karşı korur.

 4. Kuru öksürüğe iyi gelir.

 5. Boğaz ağrısına iyi gelir.

 6. Çeşitli yaşlılık belirtilerini gidermek için kullanılır.

 7. Sinir sistemini güçlendirir.

 8. Solunum yolunda bulunan rahatsızlıkları gidermede yardımcı olur.

 9. Stresten uzak tutar.

Arı Sütü ve Propolis Karışımı Nasıl Tüketilir?

Bu karışım sade olarak tüketildiği gibi bazı besinler ile karıştırılarak da tüketilebilir. Örneğin süt ve yoğurt ile karıştırılarak tadını daha güzel hale getirebilirsiniz. Günlük olarak 1 gramı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan