Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Şimal Deniz 21.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Masumlar! Şeker oranı en düşük meyve ve sebzeler

Beyaz lahananın neredeyse sıfır yağ ve çok düşük şeker içerdiğini biliyor muydunuz?

Masumlar! Şeker oranı en düşük meyve ve sebzeler

Lif ve vitamin içeren meyve ve sebzeler, vücudumuzun olmazsa olmaz besin öğeleri arasında yer alıyor. İçeriğindeki yüksek şeker oranı nedeniyle kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilen meyveler en sık ara öğünlerde tercih ediliyor. Meyvelere kıyasla şeker oranı daha düşük olan sebzelerinse genellikle salata şeklinde et, tavuk, balık ve peynir gibi proteinli besinlerle birlikte tüketilmesi öneriliyor. Siz de ara öğünlerinizde şeker oranı düşük meyve ve sebzelere yer vererek kilo kontrolü sağlama konusunda önemli bir adım atabilirsiniz.

1-Brokoli

brokoli

Neredeyse sıfır yağ içeren brokoli yüksek lif oranıyla dikkat çekiyor. A, D, E, K ve C vitaminleri ile potasyum, çinko, demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri de içeren brokoli, şeker oranı düşük sebzeler arasında yer alıyor.

2-Greyfurt

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan greyfurt, düşük şeker içeriği sayesinde kilo alma endişesi olmadan rahatça tüketilebiliyor. Yüksek oranda antioksidan bileşene sahip olan bu meyve, öksürük ve soğuk algınlığına karşı da yaygın olarak kullanılıyor.

3-Marul

marul

Bağışıklık sisteminin en iyi dostlarından biri olan marul da düşük şeker içeriğine sahip sebzeler arasında. Demir, manganez, folik asit, A, B, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengin bir kaynak olan marul dört mevsim tüketilebiliyor.

4-Ahududu

Zengin lif içeriğiyle dikkat çeken ahududu, antioksidan bileşenleri sayesinde vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı oluyor. 1 kase ahudududa yaklaşık 5 gram şeker bulunuyor. Düşük şeker oranının yanı sıra ahududu uzun süre tokluk sağlıyor.

5-Avokado

avokado

Şeker oranı en düşük meyveler arasında başı çeken avokado, yüksek lif oranı ve antioksidan içeriği sayesinde vücut direncinin korunmasına yardımcı oluyor. Uzun süre tok tutan meyve, formunu korumak isteyenlerin ara öğünleri için ideal bir seçenek.

6-Beyaz lahana

Magnezyum, selenyum, çinko, sodyum, kalsiyum demir gibi mineraller ve A, C, D, E, K vitaminleri açısından oldukça zengin olan beyaz lahana, yüksek lif içeriği sayesinde kilo kontrolünde etkin bir rol oynuyor. Sıfıra yakın yağ ve düşük şeker içeriği ile dikkat çeken sebze, aynı zamanda metabolizma hızını da artırıyor.

5-Brüksel lahanası

bruksel lahanasi

Antikanserojen madde içeriğiyle öne çıkan Brüksel lahanası, salata olarak tüketilebildiği gibi yemeklerin yanında garnitür olarak da sunuluyor. Sıfıra yakın şeker içeren sebze kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı oluyor.

8-Kivi

Tropikal bir meyve olan ve C vitamini içeriği ile dikkat çeken kivi, düşük şeker oranı sayesinde ara öğünlerin gözdesi. 

9-Domates

domates

Neredeyse sıfır şeker içeren domates, yüksek oranda A, C, K vitaminleri ve antioksidan bileşenler içeriyor. Domates, düşük kalorili olması sayesinde her öğün sınırsız olarak tüketilebiliyor.

10-Çilek

En sevilen yaz meyvelerinden biri olan çilek ,yüksek oranda lif ve antioksidan bileşenler içeriyor. Düşük şekerli meyveler arasında yer alan çilek, ara öğünlerde yoğurt ile birlikte mükemmel bir ikili oluşturuyor.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Gülseren Yilmaz

Gülseren Yilmaz Elma,armut,mandalina için neler söyleyebiliriz?

21.11.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Gülseren Hanım, Bahsetmiş olduğunuz meyveler, glisemik indeksi düşük meyvelerdir. Porsiyon miktarına dikkat ederek mevsim meyvelerini tüketmeniz vitamin, mineral ve lif alımınızı destekler. Sağlıklı ve mutlu günler! :) 27.11.2018

Ayşe Uğurer Turgut

Ayşe Uğurer Turgut Meyve yeme saatleri kaç olmalı?

29.11.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Ayşe Hanım, Meyveyi ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Ana öğünden 2-2,5 saat sonrası ara öğün yapılması için uygun. Son ara öğününüzün de uyumadan 2 saat önce bitmiş olması gerektiğini unutmayın! :) 29.11.2018