Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.08.2015 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Meşgul günlerde rahat çalışman için 8 öneri

Meşgul günlerde rahat çalışman için 8 öneri

Çalışırken yakaladığın tempoyu birkaç dakika bile olsa bozmak istemediğin zamanlar olabilir. Hatta bazen sadece işe odaklanıp bazı ihtiyaçlarını erteliyor bile olabilirsin. Oysa ne kadar meşgul olursan ol, günlük rutininde yapacağın küçük değişikliklerle gününü hafifletebilir, kendini daha iyi hissedebilirsin.

1. Kahvaltıyı atlama.

Kahvaltıyla güne başlamak gün içinde daha enerjik olmanı sağlar. Sabah kahvaltı yapmak için zaman ayıramayacağını bildiğin günler akşam yatmadan veya sabah evden çıkmadan önce kendine soğuk sandviç veya tost yanında muz veya müsli-yoğurt-kuru kayısı gibi pratik öğünler hazırlamayı tercih edebilirsin. Evde kahvaltı hazırlayacak fırsatın yoksa, ofise biraz erken gidip yulaf ezmeli yoğurt veya kepekli bisküvi ile peynir gibi hızla hazırlanabilecek sağlıklı alternatifler de tüketebilirsin.

2. Aperatifler hazırla. 

Ofiste etrafında atıştırmalık bir şeyler yoksa kendini şekerli bisküvi ve çikolata gibi abur cuburlarla doyurmamalısın. Bu tür besinler sana kısa süreli tokluk hissi verir ve çabucak acıkırsın. Daha uzun süre tok kalabilmek için sağlıklı atıştırmalık önerilerine göz atabilirsin.

3. Vitamin al.

Performansın için vitamin takviyesi alman gereken zamanlar olabilir. Stresin vücudunda yarattığı yan etkilerden korunabilmek ve metabolizman ile bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için, piyasada bilinen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan probiyotik içeren B-kompleks destekli veya omega-3 içeren multivitaminlerden tercih edebilirsin. Beyin fonksiyonlarının daha iyi işlemesi, sindirimi desteklemek, stresi azaltmak ve açlığı kontrol altına almak için balık yağı kapsülleri de idealdir. Ancak vitaminler için mutlaka bir doktora danışmayı unutma.

4.Alışveriş listesi yap.

Yoğun bir iş gününün ardından market alışverişine gitmek gözünde büyüyebilir ya da alışverişe gitmek için zaman ayırmak bazen zor olabilir. Bunun için alışverişe gitmeden önce bir liste hazırlamak çok işine yarar. Ayrıca büyük marketlere gitmek yerine mini market, bakkal, kasap ve manavları tercih edebilirsin. Böylece gözün başka ürünlere takılmadan hızla alışverişini tamamlayabilirsin.

5. Stresini kontrol altına al.

Gün içinde yaşadığın stresi azaltmak için her saat başı 10 kez nefes alıp vererek biraz gevşeyebilirsin. Ayrıca günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde yeşil çay veya papatya çayı içmek ya da lavanta koklamak da stresini azaltmaya yardımcıdır.

6. Hoş olmayan sürprizler yaşamamak için not tut.

Faturalar, evle ya da çocukların okulu ile ilgili durumlar derken, yapılacaklar listesi uzayıp gidebilir. Bu tür işlerini bir kenara not etmek hem kolay hem de oldukça etkili bir yöntemdir. Böylece gün içinde bu tür işler bir anda aklına gelip, senin için ayrıca bir stres unsuru oluşturmazlar. Not almak, planlı ve rahat çalışman açısından can kurtarıcı olabilir.

7. Molalarda sosyalleş.

Yalnızca birkaç dakika bile olsa, arkadaş sohbeti gün içindeki mutluluk seviyeni artırmak için iyi bir yoldur. Molalarında iş arkadaşlarınla gündelik konulardan bahsetmek, birlikte çay/kahve içmek sana kendini mutlu hissettirecektir. En meşgul günlerinde bile küçük fırsatlar bularak sosyalleşmek sana güç verir. Aynı zamanda iş arkadaşlarınla uyum içinde olmak, ihtiyaç duyduğun zamanlarda gereken desteği yanında bulmanı sağlar.

8.Su iç

Bol su içmek kendini daha sağlıklı ve zinde hissetmene yardımcı olur. Yoğun çalışırken su içmeyi unutuyor olabilirsin, bunun için gün içinde sana hatırlatma yapması açısından alarm kurmak etkili bir yöntem olabilir.

Diyetkolik.com ipucu: Telefonuna Diyetkolik.com uygulamasını indirerek de uygulamanın sana göndereceği su hatırlatma bildirimlerinden yararlanabilirsin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan