Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 16.03.2023 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Metabolic balance diyeti nedir?

Vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulanan metabolik balance diyetinin tüm detayları için okumaya devam edin.

Metabolic balance diyeti nedir?

Metabolic Balance, metabolizmayı yeniden dengeleyen, enerjiyi artırmaya destek olan ve kilo verme sürecinde vücudun yağ yakmasına yardımcı olan kişiye özel bir programdır.  Metabolic Balance diyeti, sağlıklı beslenme biçimini öğrenmenin ve takip etmenin bir yoludur. Hangi gıdaların metabolizmayı düzenlediğini anlamak için kan değerleri ve kişisel bilgiler kullanılır. Bu süreç içerisinde kalori yerine besinlerin glisemik değeri ve bireyin metabolizma hızı dikkate alınmaktadır. Hazırlanan Metabolic Balance beslenme programında hangi besinlerin seçildiği, besin gruplarının kombinasyonu ve nasıl tüketildiği göz önünde bulundurulur. 

Metabolic Balance planında bir kişinin günlük enerjisi %40-45'i karbonhidratlardan, %30-35'i yağlardan ve %20-30'u proteinlerden gelecek şekilde ayarlanmıştır. Bu beslenme planında besinler, kişinin her öğünde ne kadar protein, karbonhidrat, yağ ve lif ihtiyacı olduğuna göre listelenmektedir. Metabolic Balance sisteminde tatsız, tuzsuz, yağsız ya da iştah kesici yapay gıdaların tüketildiği sürdürülmesi zor bir beslenme planı değildir. Metabolic Balance diyeti   vücut için gerekli olan gıdaların en doğal, en lezzetli şekilde, doğru ölçülerde hazırlanıp tüketilmesini sağlayan, ömür boyu sürdürülebilecek bir sağlıklı beslenme biçimidir. 

Metabolic Balance Testi Nedir?

Metabolik Balance basit bir kan testinden analiz edilir. Kişiye özel bir beslenme planı bulmak için 35 laboratuvar değerine bakılır. Kan testinin sonuçlarına göre, kişisel biyokimyanız için uygun metabolik ve hormonal fonksiyon için doğru parametreleri oluşturulur.

Bireyin laboratuvar testleri ve  eğer varsa sağlık sorunları değerlendirilerek kişiye özel bir beslenme planı hazırlanır. Metabolik Balance diyeti kilo vermek, kilo almak veya metabolizmayı dengede tutmak amacıyla uygulanabilir. Kişiye özel hazırlanan bu program, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm  besinleri yeterli miktarda almayı sağlar. 

Metabolic Balance Diyeti Nasıl Yapılır? 

metabolik balance

Metabolic Balance diyeti dört aşamadan meydana gelir.

Birinci Aşama:  Birinci aşama 2 günlük hazırlık dönemidir. Bu aşamada detoks diyet listesi ile vücuttaki toksinler atılır. Aynı zamanda kliniklerde yapılan tetkikler sonucunda kişiye özel bir diyet listesi hazırlanır. Vücudu koruyacak ve metabolizmayı dengeleyecek olan kilo verme programına başlanır.

İkinci Aşama: İkinci aşama ise 14 günlük bir sıkı uyum aşamasıdır. Bu aşamada kişi yalnızca kendi metabolizmasına uygun olan gıdaları tüketir. Bu süre boyunca yağ içeren gıdalardan kesinlikle uzak durulur.  

Üçüncü aşama: Üçüncü aşama ise rahat dönemdir. Bu aşamada beslenme planına ek yiyecekler ilave edilir. 

Dördüncü aşama: Dördüncü aşama, yaşam boyu devam edecek olan koruma dönemidir. Bu aşama, kontrollü olmak şartıyla sağlıklı olan her besinin tüketildiği ancak beslenmenin temel kurallarına uyulduğu bir dönemdir.  

Metabolic Balance Diyet Fiyatı nedir?

Metabolic Balance Beslenme ve Metabolizma Programının fiyatı TRL 8,000 + KDV'dir.

Kimler Metabolic Balance Diyeti Yapar?

Metabolic Balance diyeti kişiye özel bir programdır. Kişin kan değerleri doğrultusunda bir beslenme planı hazırlanır.  Metabolic Balance diyeti  metabolik sendrom olarak adlandırılan tansiyon, diyabet Tip 2 ve hormon sorunlarına  giderilmesine veya hafifletilmesine destek olur. Aynı zamanda dengeli bir beslenme biçimine sahip olmak, sağlıklı şekilde kilo kontrolü sağlamak, şeker ve metabolizma dengesini kontrol altında tutmak isteyen kişiler tarafından yapılabilir. Ayrıca Metabolic Balance diyeti hamile kadınlar,epilepsi hastaları ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler tarafından uygulanmamalıdır. 

Metabolic Balance Diyeti 1 Haftada Kaç Kilo Verdirir?

Metabolic balance diyeti ile etkili bir şekilde kilo vermek için diyetin eksizksiz biçimde uygulanması gerekir. Düzenli uygulanan Metabolic Balance diyeti ile bir haftada en az 2 ila 3 kilo vermek mümkündür. Metabolic Balance diyeti buu özelliği ile hızlı ve etkili bir kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Metabolic Balance Diyetin Yararları Nedir?

sağlıklı yiyecekler

Metabolic balance diyeti kilo vermek ve metabolizmayı desteklemek için kullanılan bir diyettir. Metabolic Balance diyetinin faydaları aşağıda verilmiştir. 

 • Kişiye özel bir programdır: Program kişiye özel olarak hazırlanır ve kan testinin sonuçlarına göre  biyokimya ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenir.   

 • Vücudunuzu detoksifiye eder: Metabolic Balance diyeti vücudu detoks etkisi yaratır ve bu sayede vücut metabolik dengeye hazırlanır.

 • Metabolizmayı çalıştırır ve yağ yakımına yardımcı olur: Kişiselleştirilmiş program metabolizmayı harekete geçirmeyi sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.

 • Vücut ve davranıştaki değişiklikler doğal olarak gerçekleşir: Bu diyet ile vücuttaki hormonlar  tekrar dengeye kavuşur ve dolayısıyla davranışlarda da değişiklik meydana gelir. Metabolic Balance diyetinin uygulanma şekli, geçişin doğal bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve bunu destekler.

 • Genel sağlığı iyileştirir: Metabolic Balance diyetinin temel amacı genel sağlığı iyileştirmektir, bu nedenle belirli yiyeceklere olan isteğiniz kendiliğinden duracaktır. Bu beslenme planı ile kişi doğal ve sağlıklı açlık duygusunu yeniden kazanır. Kişiselleştirilmiş beslenme planı sayesinde kişi vücudunun neye ihtiyacı olduğunu ve hangi yiyeceklerin kötü olduğunu ve kaçınılması gerektiğinin farkında olur. 

 • Enerji verir: Metabolic Balance diyetini uygulayan kişiler yalnızca birkaç hafta sonra daha canlı ve enerjik hissettiklerini bildirmişlerdir. 

 • Kilo vermeye yardımcı olur:  Metabolic Balance diyeti sağlıklı alışkanlıklar edinme ve yaşam tarzında bir takım değişiklik yapmayı içerir. Uzun dönemli bir beslenme biçimi olan bu diyet, kilo vermeyi ve ideal kiloyu korumayı sağlar.   

 • Çeşitli hastalıkları önler: Metabolik Balance programı, hormonları dengede tutmaya ve insülinin sağlıklı bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunur. Bu, hastalıkların önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.  

Metabolic Balance Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Metabolic Balance diyetinde uyulması gereken 8 kural bulunmaktadır. Bu kurallar şu şekildedir.

 • Her gün üç öğün tüketilmelidir.

 • Öğünler arasında en az 5 saatlik bir süre bırakılmalıdır. 

 • Bir öğün 60 dakikadan fazla sürmemesine dikkat edilmelidir. 

 • Yemeğe protein tüketerek başlanmalıdır.

 • Her gün mutlaka bir adet elma yenmelidir.

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu miktardaki su içilmelidir. 

 • Her öğünde yalnızca bir çeşit protein tüketilmeli ve bir öğünde tüketilen protein diğer öğünlerde yenilmemelidir.

 • Son öğünün en geç saat 21.00’da bitirilmelidir. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan