Metabolizma canlıların yaşamsal faaliyetlerini yani sindirim boşaltım gibi faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli enerji yakımıdır diyebiliriz.  

Metabolizmanın düzgün çalışması için doğru ve dengeli beslenmek gerekir. Peki metabolizmanızın düzgün çalışması için nelere dikkat etmek gerekir, hep beraber bakalım:
Herşeyden önce dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Öğünlerinizin arasına mutlaka ara öğün koymalısınız. Çünkü vücut sindirim işlemini 2 saat içerisinde tamamlar ve açlık başlar.  Bu sebeple ara öğün koyarak acıkmayı önleyebilirsiniz ve metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

İkincisi ise su tüketimi. Su tüketimi metabolizmanızın düzgün çalışması için çok önemlidir.  Günde 10 ya da 12 bardak su tüketerek  metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Üçüncü önemli faktör ise tabii ki egzersiz. Günlük hayatınıza mutlaka belirli aralıklarla hareket katın. Oturarak çalışıyorsanız bile ara ara molalar vererek vücudunuzu esnetebilirsiniz veya küçük egzersizlerle hareket ederek metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Peki metabolizmaya iyi gelmeyen şeyler nelerdir, bunlara bakalım:
Basit şekerler tüketmek metabolizmanıza zararlar verir. Çünkü basit şeker tüketimi kan şekerinizi hızlı yükseltir  ve düşürür.  Bu da insulin değerinizin bozulmasına sebep olur.

Ayrıca bilinçsizce yapılan ağır diyetler de metabolizmaya zarar verir.  Her zaman dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermeli  eğer diyet yapacaksanız da bunu bir uzman kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

YORUMLAR