Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.11.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Meyve suları ne kadar sağlıklı?

Kış yaklaştıkça evlerde daha çok meyve sıkılmaya başlıyor. Vitamin deposu olarak görülen meyve suları gerçekten düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayabilir.

Meyve suları ne kadar sağlıklı?

Meyve ve sebzelerin suyunu sıkmak harika bir alternatif gibi görünebilir. Peki ya bu doğru mu?

Diyetisyenler besin öğelerinden en iyi şekilde yararlanmak için meyvelerin bütün olarak tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Meyve ve sebzelerden elde ettiğiniz meyve suyunun kanser riskini azaltan birçok vitamin ve mineral içerdiği doğru ancak meyve suları sağlıklı liflerden maalesef yoksun.

Diyetisyen Erma Levy ‘Meyve ve sebzelerden yeterince faydalanmak istiyorsak bütünce yemeliyiz. Meyve suyunu sağlıklı seçenek haline getirmek istiyorsak doğru şekilde hazırlamalıyız.’ diyor.

Meyve suyunun sağlıklı bir şekilde nasıl hazırlanacağına dair ipuçları aşağıda sıraladık.

1. Kalori takibini yapın.

Meyve suyu, vücudun kanser riskini azaltmak için ihtiyaç duyduğu besin öğelerini ve fitokimyasalları almanın bir yolu olabilir. Ancak meyve suyunu nasıl hazırladığınız çok önemli. Meyve suyu, meyve ve sebzelerin en kalorili kısmını içerir. Bu nedenle porsiyon kontrolü sağlayarak tüketmeye özen gösterin. İçerisine eklediğiniz ekstra fıstık ezmesi, keten tohumu veya diğer besinler ekstra kaloriye neden olur. Eğer kilo kaybı sürecinde iseniz porsiyon kontrolü şart.

2. Meyve ve sebzeleri iyi seçin.

Renkli meyve ve sebzeleri tercih edin. Lahana, ıspanak, kivi ve mango gibi seçenekler iyi bir tercih olabilir. Meyve ve sebzeleri mutlaka mevsiminde tüketin.

3. Diyetle aldığınız lif miktarını güncelleyin.

turuncu meyveler

Meyve ve sebzelerin lif oranı yüksektir fakat meyve suyu halinde yeterli posa bulunmaz. Diyetle alınan lifin sağlığa birçok yararı vardır, bundan yeterince faydalanmak için beslenmenize diğer posa kaynaklarını mutlaka ekleyin. 

Aynı zamanda lifin uzun süre tok tuttuğunu ve kilo korumada oldukça etkili olduğunu unutmayın.

4. Meyve suyunu bekletmeyin!

Meyve suyu bekledikçe içeriğindeki antioksidanları kaybeder. Meyve suyunu hazırladığınızda ya hemen tüketin ya da hemen soğutun. Buzdolabında 24 saate kadar saklayabilirsiniz. Sadece içmeden önce son bir kez kontrol edin. Meyve suyunuz taze görünmüyorsa zararlı bakterilerin sarmış olması muhtemel. 

5. Meyve sıkacağı kullanmak zorunda değilsiniz.

Biliyoruz ki meyve sıkacağının fiyatı biraz pahalı. Daha uygun fiyatlı bir seçenek düşünüyorsanız blender kullanabilirsiniz. Hatta iyi haber, blender posayı çıkarmayacağı için sağlıklı lifleri de elde etmiş olacaksınız! 

Meyve sıkacağı ya da blender kullanın. Sadece ekipmanınızı iyice temizlemeyi göz ardı etmeyin. 

6. Meyve suyu tüketmek bir detoks değildir.

Meyve suyunu detoks olarak tüketmek yerine diyetinize bol bol bütün meyve ekleyin. 

Eğer meyveleri doğal haliyle yerseniz vücudunuz onları işlemek için enerji harcar. Bu sayede sindirim sisteminiz sağlıklı kalır. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan