Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.08.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Mide botoksu zayıflamak için iyi bir seçenek mi?

Kilo vermenin en iyi yolunun sağlıklı beslenme olduğu gerçeğini göz ardı edip kolay çözüm arayışımız her geçen gün artıyor. Peki bu çözümlere yönelmek ne kadar doğru?

Mide botoksu zayıflamak için iyi bir seçenek mi?

Teknolojinin gelişmesi hayatın pek çok alanında rahatlık sağlar. Ancak bu rahatlık kişilerin daha hareketsiz bir yaşam tercih etmesine de sebep olabilir. İş yoğunluğundan dolayı düzensiz beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği ve stres gibi faktörler modern dünyanın en büyük sorunu olan obezitenin de artmasına yol açar. Kilo vermeye engel genetik faktörler ve hastalıklar da obezitenin en büyük nedenleri arasındadır. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak, ideal kiloyu korumak için en doğru ve kesin çözüm olan sağlıklı beslenmeyi yok sayarak estetik cerrahi yöntemlerine başvurabiliyoruz. Acaba doğru mu yapıyoruz? Son dönemlerde obezite ile mücadelede popülerliği artan mide botoksu hakkında akla takılabilecek soruları sizler için araştırdık.

Mide Botoksu Nedir?

Estetik dünyasında özel bir yere sahip olan ve vücudun pek çok bölgesinde tedavi amaçlı kullanılan botoks; “Clostridium Botulinum” bakterisinin kasları felç etme etkisinden faydalanılarak yapılan bir işlemdir. Özellikle cilt dokusundaki kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan botoks, obezite mücadelesinde mide kasları üzerinde kullanılır. Endoskopik bir işlem olan mide botoksunda, midenin belirli bölgelerine ve belirli derinlikte clostridium botulinum bakterisi enjekte edilir ve bu bölgedeki kaslar felç edilerek hareket etme yetenekleri ortadan kaldırılır. Yaklaşık 20 dakika süren işlem öncesinde hastanın 6 saat aç kalması gerekir. Ayrıca mideyi korumak amacıyla uygulamadan 4-5 gün önce mide koruyucu ilaçlar verilir. İşlem sonrası hastanede yatılmasına gerek yoktur. Ayrıca bakterinin vücuda dağılması gibi bir komplikasyon söz konusu değildir.

Mide Botoksu Ne İşe Yarar?

Mide botoksunda kaslar kasılma işlemini yapamadıkları için alınan besinlerin sindiriminin yavaşlaması ve midenin geç boşalması hedeflenir. Tokluk hissi yaşattığı için işlem yapılan kişinin açlık süresi azalabilir ve zamanla mide küçülerek günlük alınan kalori miktarı azalabilir.  Cerrahi bir işlem olmadığı için olası komplikasyon risklerinin de minimum olduğu mide botoksu, son yılların en çok tercih edilen zayıflama yöntemlerinden biridir. Konusunda uzman bir hekim tarafından midenin uygun bölgesine ve kas derinliğine yapılan botoksun kalıcı hasar vermesi çok düşük bir risktir. Doğru uygulandığında kilo vermeyi kolaylaştırdığı iddia edilen işlemin ortalama 5-6 ay etkisini sürdürdüğü söylenir. Hastanın yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve beslenme şekline bağlı olarak verdiği kilo değişiklik gösterebilir.

Kimlere Uygulanabilir?

Mide botoksu 16 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Ancak;

· Gebe ve emziklilik dönemindeki kadınların,

· Clostridium Botulinum bakterisine alerjisi olanların,

· Midesi kanseri, ileri ülser ve kas sinir hastalıklarına sahip olanların mide botoksu yaptırılması önerilmez.

Mide Botoksundan Sonra Nelere Dikkat edilmelidir?

Mide botoksu, kilo verme konusunda mucizeler yaratan bir yöntem değildir. Sadece kilo vermeye karar verdiyseniz iyi bir destek olabilir. İşlem sonrasında konusunda uzman doktor, diyetisyen ve psikolog eşliğinde kişiye özel yeterli ve dengeli beslenme programı takip edilmesi gerekir. Unutmamak gerekiyor ki doğru beslenme planıyla ilerlemekten daha kesin bir kilo vermek çözümü yoktur. Bununla birlikte mide botoksunun yalnızca plasebo etkisiyle kilo verdirmeyi desteklediği ve gerçekte iştah üzerinde bir etkisi olmadığı da tartışmalar arasındadır.

Peki, mide botoksundan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

  • İşlemden 2 saat sonra beslenme gerçekleştirilebilir.
  • Gazlı ve asitli içeceklerden, şeker ve şeker içeren besinlerden, aşırı yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunlara ek olarak işlenmiş gıdalar, hacmi küçük ancak kalorisi yüksek besinler, kızartmalar da beslenme programından çıkarılmalıdır.
  • İşlemden sonraki 3 gün kahve tüketilmemesi önerilir.

Doğru uygulandığında ve cerrah işlem sonrası beslenme ve fiziksel aktiviteye dikkat edildiğinde mide botoksu  etkili bir yöntem sayılabilir. Ancak ideal kiloya ulaşmak için diyetisyen eşliğinde kişiye özel yeterli ve dengeli beslenme programı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yerini alamaz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Arzu Ersu

Arzu Ersu Ben mide botoksluyum. Hayatımda kendim için yaptığım en iyi şeylerden biridir. 17 Ağustos da yaptırdım. Kilom 91.20 idi. Bugün yanı 28 Ağustos da 77.6 oldum. Hayatım tamamen değişti. Sağlıklı beslenmek benim için daha kolay oldu. Herkese tavsiye ederim

28.08.2021
Yanıtla
Ebru Özer

Ebru Özer Hayır

31.08.2021
Yanıtla