Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 28.03.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Mide küçültme ameliyatı riskleri ve ameliyat sonrası beslenme

Cerrahi operasyondan medet ummadan önce hangi yöntemleri denemeli, neleri göze almalıyız?

Mide küçültme ameliyatı riskleri ve ameliyat sonrası beslenme

Obezite oranındaki artış mide küçültme ameliyatına ilgiyi de giderek artırıyor. Fakat mide küçültme ameliyatı olanların pratik ve hızlı bir şekilde kilo sorunlarını çözeceğini düşünerek bu ameliyatlara yönelmek aslında hiç de doğru değil. Çünkü ameliyat süreci kadar sonrasında takip edilecek yaşam şekli ve atılacak adımların da önemi büyük.

Fast food tipi beslenme, hareketsiz yaşam gibi beslenme alışkanlıklarında yıllar içinde yaşanan birçok değişim obezitenin artmasına zemin hazırladı. Mide küçültme ameliyatları bu noktada devreye girerek pek çok kişiye umut ışığı oldu. Fakat bu noktada bu ameliyatlardan medet ummadan önce bazı soruları sormak gerekiyor. Mide küçültme ameliyatı riskleri neler, bunların ne kadar bilincindeyiz? Her kilolu birey bu operasyonu olabilir mi? Mide küçültme ameliyatını bir çözüm olarak görmeden önce neler denenmeli?

Mide küçültme ameliyatı kaç kiloya yapılır?

Öncelikle çok temel, fakat sık sık göz ardı edilen bir noktayı belirtelim: Şişmanlık ve obezitenin tanımları birbirinden kesinlikle farklı. Obezite bireyin kilo fazlalığının olmasından çok daha ciddi ve ileri boyutta bir sağlık sorunu. Aslında mide küçültme ameliyatı sadece kilo bilgisiyle karar verilebilecek bir ameliyat değil. Burada beden kitle indeksi kıstas alınıyor.

Beden kitle indeksi 30-35 arasında olanlar obez, 35 üstünde olanlar ise aşırı obez olarak tanımlanıyor. Yasal olarak mide küçültme ameliyatı olabilmek için ise beden kitle indeksinizin 40’ın üzerinde olması gerekiyor. Yasal olmamasına rağmen daha düşük beden kitle indeksli bireylere bu ameliyatı yapan pek çok işletme bulunuyor. Ancak bu işletmelerden kesinlikle uzak durulmalı, ameliyat her zaman son seçenek olarak düşünülmeli.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ve öncesi 

mide küçültme ameliyatı sonrasıMide küçültme ameliyatına başvurmadan önce bir diyetisyen yardımıyla kişiye özel bir diyet ve egzersiz programının takip edilmesi gerekiyor. Bu noktada sağlıklı ve dengeli beslenerek, vücudu aç bırakmadan, fast food gibi besleyici değeri olmayan, çabuk acıktıran ve zararlı yiyecekleri içermeyen bir diyet sabırla uygulanarak kilo kaybı hedeflenmeli.

Çoğu kişinin sandığının aksine, mide küçültme ameliyatı sonrası da kimileri için oldukça zorlayıcı ve sabır gerektiren bir süreç. Bu yüzden cerrahi müdahaleye karar vermeden önce sadece ameliyat değil, ameliyat sonrasında yapılması gerekenler hakkında da bilgi sahibi olunması büyük önem taşıyor.

Mide küçültme ameliyatından sonraki süreç de oldukça katı diyet kurallarını barındırıyor. Bu süreçte genellikle katı ve sıvı gıdalar bir arada tüketilemiyor, asitli içecekler içilemiyor.

Yine operasyon sonrasında ömür boyu kullanılması gereken bazı vitamin ve mineraller bulunuyor. Ameliyat öncesinde ve sonrasında imkanı olanların bir psikolog ve diyetisyenden destek alması da oldukça yerinde olur.

Mide küçültme ameliyatı riskleri

mide küçültme ameliyatı riskleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ameliyatla birlikte gelişebilecek yan etkiler ve ameliyat sonrasında yapılması gereken zorunlu yaşam tarzı değişiklikleri gözetilmeden cerrahi operasyona karar verilmemeli.

Emboli atımı sonucu damarlarda tıkanıklık, bacaklarda pıhtı oluşumu ve kalsiyum yetersizliğine bağlı oluşabilecek ağrılar bu süreçte yaşanması ihtimal dahilinde olan bazı sağlık sorunları. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi burada da kesi nedeniyle gelişebilecek enfeksiyonlarla karşılaşmak ne yazık ki mümkün. Midede oluşabilecek sızıntı da mide küçültme ameliyatının riskleri arasında yer alıyor. Bu sızıntılar çoğu zaman antibiyotikler yoluyla tedavi edilebilse de kimi zaman yeni bir operasyona da ihtiyaç duyulabiliyor.

Operasyonun ardından vücudun ihtiyacı olan besin öğeleri yeterli miktarda alınmadığında kemik ağrıları, dişlerde kayıplar, ciltte kuruluk, aşırı yorgunluk, depreyon, malnütrisyon ve hipoglisemi gibi sağlık sorunlarını da sık rastlanıyor.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Aysu Kececiler

Aysu Kececiler Yaklaşık 7 aylık ameliyatlı biri olarak yazınızı çok olumsuz buldum. Sonuçta bu bir ameliyat tabii ki zorlukları var ancak siz iyi yönlerinden pek bahsetmemissiniz. Mesela 7 ay dolmadan verilen 48 kilo, bırakılan şeker ilaçları vb vb.

30.08.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Aysu Hanım, Mide küçültme ameliyatının risklerini bilmeden ameliyat olmak isteyen çok kullanıcımız var ve onları bu riskler konusunda bilgilendirmemizi istediler. Bu nedenle bu yazımızda mide ameliyatının iyi yönlerinden ziyade risklerini ele aldık. Sizden bu süreçte elde ettiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşmanızı istesek ve sonrasında bu tecrübeleri okuyucularımızla paylaşsak nasıl olur? Küçük bir röportaj gibi düşünebiliriz örneğin :) diyetkolik@diyetkolik.com mail adresinden bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler. 13.09.2018

Altan Göral

Altan Göralşeker yook,tansiyon yoook,sigara,alkol bitmiş, 4 ayda 33 kilo gitmiş. daha ne isteyeyim. ay onu yiyemiyorum asitli içemiyorum mu diyeyim. Spor yapıyorum pantolona terfi ettim. Pişiklerim yok. Neyin kötüsü. 02.04.2019

Altan Göral

Altan Göralşeker yook,tansiyon yoook,sigara,alkol bitmiş, 4 ayda 33 kilo gitmiş. daha ne isteyeyim. ay onu yiyemiyorum asitli içemiyorum mu diyeyim. Spor yapıyorum pantolona terfi ettim. Pişiklerim yok. Neyin kötüsü. 02.04.2019

Nihal Kestane

Nihal Kestane bende kullandıgım psikolojik ilaçlar yüzünden troidlerime kadar vucut pes etti. diyetlerim basarısız oldu. özellikle gece yemelerime engel olamıyordum. bunlar psikolojik terapi ve ilaç tedavisi de oldum.netice vermedi hayatımda hiç 48 beden olmamıstım 20 li yaşlar da 36 beden idim. her neyse ameliyata karar verdim oldum 36 bedenim su an ekim de 1 sene olacak ameliyat olanı. zorluklarını anlatayım,ömür boyu katı sıvı ayrımı,mide de darlık dolayısıyla çabuk doyma lakin ruhen doyamama ve sinirlilik

31.08.2018
Yanıtla
Selin Ecem  Arslan

Selin Ecem Arslan Ameliyatın kapısından döndüm çevremin baskısıyla, şu an sağlıklı bir şekilde doyarak beslenmeyi öğrendim 3 ayda 16 kg verdim ve devam ediyorum ameliyatı mucize gibi görüyordum olan herkes mucizeymis gibi davranıyor ama eğer ölümden önce son çareniz değilse tamamen gereksiz ve riskli. Ben de anlamak kabul etmek istemiyordum ama iyi ki vazgeçirmisler beni.. Mucizelere inanmayın. Beyninizin obezliğini çözmediğiniz sürece hiçbir yol sizi kurtarmıyor,bunu yaşadığım için söylüyorum

29.03.2019
Yanıtla
Aysu Kececiler

Aysu Kececiler 1 yil 2 ay once ameliyat oldum. Evet ameliyat bir mucize degil, her ameliyatta oldugu gibi riskler var. ancak nasil ki riskli diye kalp ameliyati olmaktan vazgeçmiyor ise insan bu da benzer sekilde. cunku obez olarak hayata devam etmek daha cok risk iceriyor. Ameliyat benim hayatimda dönüm noktasi oldu, hayat tarzimi da degistirdim, bunu goze almak onemli. ilk 6 ay sıkı diyet sonrasında biraz da dikkat ederek toplamda 57 kilo verdim. yazinizi olumsuz buldum. ben iyi ki ameliyat oldum diyorum.

30.03.2019
Yanıtla