Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 31.08.2022 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Migreni evde tedavi etmenin 13 yolu!

Migren ağrılarınızdan doğal yollarla hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bir de bu stratejileri deneyin. 

Migreni evde tedavi etmenin 13 yolu!

Sık sık gelen migren ataklarına sahipseniz bu durumun oldukça can sıkıcı olduğunun farkındasınızdır. Zonklayıcı ağrı, ışığa ve sese duyarlılık, yorgunluk hele ki ağrıyla beraber gelen mide bulantısı.. 

Nöroloğa görünmek en etkili yöntem olsa da sizi atak döneminde rahatlatacak bir liste de biz çıkardık ve migrene doğal çözümleri paylaştık. Üstelik bu öneriler uzmanlar tarafından onaylı!

Migrene iyi gelen ev yöntemleri

 1. Karanlık ve sessiz ortamda kalın.

Nöroloji Profesör Yardımcısı Lauren Natbony, migreni olan birçok kişinin sese ve ışığa duyarlılığı olduğunu bu sebeple sessiz ve karanlık ortamda dinlenmenin büyük fark yaratabileceğini söylüyor. 

 1. Gevşeme egzersizleri yapın

Nöroloji Doçenti Simy Parikh, kişi acı çektiğinde vücudunda savaş tepkisi oluştuğunu söylüyor. Böyle bi durumda kalp atışı hızlanıyor ve kaslar gerginleşiyor. 

Simy Parikh, herkes için gevşeme tekniğinin farklı olduğunu, en iyi yaklaşımı bulmak için solunum hızının ve kalp atış hızının sürekli takip edilmesi gerektiğini söylüyor. İşe kendinize iyi gelen gevşeme egzersizini keşfederek başlayın.

 1. Buz torbasından yararlanın

Migren atağı başladığında buzlukta buz şapkasını bulundurun. Pek çok hasta bunun çok etkili olduğunu söylüyor. Buzu garip pozisyonlarda kafanızda tutmaya çalışmak yerine buz şapkasını bir denemelisiniz.

 1. Işığı değiştirin

Doktorlar migren atağı sırasında yeşil ışığa maruz kalmanın ağrı ve ışık hassasiyetinden kurtulmaya yardımcı olduğunu söylüyor. 

Yeşil bir ampul satın alın ve migren atağında uzanıp rahatladığınız bir noktaya yerleştirin.

 1. Uyumayı deneyin

Migren ataklarında uyumanın çok zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak vücudu sıfırladığı için uyku en iyi gelecek şeylerden biri. Kendinizi biraz zorlayarak uyutmayı deneyin.

 1. Akupresürü keşfedin

Akupunkturdan farklı olan akupresürü migren ataklarında kendiniz uygulayabilirsiniz. Belli akupresür noktalarına yapılan baskı, migrenin neden olduğu mide bulantısı ve yorgunluğunun hafiflemesine yardımcı olabilir!

 1. Magnezyum takviyelerini alın

Yapılan araştırmalar, magnezyumun migreni önlemeyi desteklediğini ve migren şiddetini azalttığını gösteriyor. Magnezyum gibi takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza önerilerini sormayı unutmayın. Magnezyumdan zengin besinleri tüketmek de migreni azaltabilir.

 1. Aromaterapinin gücüne inanın

Araştırmalar, nane yağı ve lavantanın ağrı kesici etkisi olduğunu gösteriyor. Dikkat etmeniz gereken nokta uçucu yağları seyreltilmiş halde kullanmanız, aksi durumda cildin reaksiyon göstermesi kaçınılmaz olacaktır.

 1. Kahvenin migrene etkisindeki ince çizgi

Uzmanlar kafeini şöyle tanımlıyor ‘İki ucu keskin kılıç’. Hafif seyreden migren ataklarında kahve işe yarayabilir ancak sonrasında geri tepme ağrısına neden olabilir. Bu yüzden dozunu kaçırmamaya özen gösterin.

 1. Yoga yapın

Migren varken hareket etmek bazı kişileri daha da kötüleştirebiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre yoga gibi hafif esnemeli egzersizler migrene yardımcı olabiliyor. 

 1. Zencefil tüketin

Zencefil çayı ya da doğrudan zencefil tüketimi, migrenin neden olduğu mide bulantısının geçmesinde oldukça etkili.

 1. Ağrı kesiciler kabusunuz olmasın

Uzmanlar, migren vurur vurmaz reçetesiz satılan ağrı kesicilerden almanızı öneriyor. Eğer baş ağrınızı hissederseniz çok yoğunlaşmasını beklemeden ağrı kesici desteğine başvurabilirsiniz.

Ancak bazı ağrı kesicilerin uzun süre kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir, sık sık migren atakları yaşıyorsanız mutlaka tedavinizi doktorunuzun planlamasına izin verin.

Eğer her migren atağında evde kendinizi ilaçlarla tedavi etmek durumunda kalıyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir. Doktorunuz size migren tedavi planı hazırlar ve tam olarak ne yapacağınızı bilmenizi sağlar. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan