Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.12.2023 8 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Muhteşem bir yılbaşı partisi organize etmek çok kolay!

Bu yeni yılda evde parti vermek gibi düşünceleriniz varsa hazırlık rehberiniz bizden. Harika bir parti organize etmek için bu önerilere kulak asın.

Muhteşem bir yılbaşı partisi organize etmek çok kolay!

Yılbaşı yaklaşıyorken ortalarda dönmeye başlayan o klasik soru: Yılbaşında ne yapıyorsun? Bu soruya hepimizin cevabı farklı olabiliyor, kimimiz evde ailesiyle yılbaşını karşılamak isterken kimimiz dışarda olmayı tercih ediyor, peki arada kalanlar ne olacak? Yani hem parti havasında olup hem de evinde olmak isteyenler… Aslında cevap onlar için de çok basit: çünkü evde kendi yılbaşı partinizi organize etmek sandığınızdan daha kolay ve eğlenceli.

Siz de çok konuşulacak, her detayıyla kusursuz bir yılbaşı partisi yapmak istiyorsanız size rehberlik etmeye geldik:

1-Ev dekorasyonu için mutlaka zaman ayırın

Bir evi yılbaşına hazırlamak için akla gelen ilk şey şüphesiz süslemedir, çünkü eve parti havası katan en önemli detaydır orayı süslemek… Fakat bu süslemeyi bir odanızla ya da sınırlı bir alanla kısıtlamak pek de iyi bir fikir olmayacaktır. Süslemeye evin girişinden hatta kapısından başlayarak misafirlere evin her ortamında partide olduklarını hissettirin. Böylece daha samimi ve bütün bir ortam oluşturmuş olacaksınız.

Yılbaşı süslemelerinin olmazsa olmazı herhalde yılbaşı ağacıdır. Keyifle süsleyeceğiniz bu ağacın yeri de bir hayli önemlidir. Evin çok fazla kullanılmayan ama aynı zamanda çok yerden görülebilen bir köşesini yılbaşı ağacı için ayırmalısınız. Eğer hediye alıp verilecek bir davet ise tüm hediyeler ağacın altına ve etrafına konulabilir, bu da hoş bir görüntü ve ambiyans oluşturacaktır. Ayrıca hediyelerin kimden kime geldiğini belirlemek için de önceden ayarladığınız bir renkli kalem ve küçük etiketler hayat kurtarıcı olabilir.

Bunlara ek olarak evde yılbaşı temalı dekorasyonlar hazırlayabilirsiniz. Örneğin noel baba, çuvallar, fenerler, yıldızlar, oyuncak trenler, mumluklar, içi şeker dolu çoraplar ile küçük sahneler yapabilirsiniz.

Ayrıca girişte misafirlerinize bu partiyi unutulmaz kılmaya yardımcı olacak maddi değeri yüksek olmayan şirin hediyelerin yer aldığı küçük bir köşe hazırlamak da dekorasyonu güçlendirecektir.

2-Servis masalarına özen gösterin

Kusursuz bir plan için mutlaka yemek ve aperatif masalarını önceden hazırlayın, gelen kişilerin isimlerini yazabileceğiniz esprili dekorlar yapmak hoş bir ayrıntı olabilir. Yılbaşı temasında bulabileceğiniz servis tabakları, peçeteler, sofra örtüleri, şık bir sofra kurmanızda yardımcı olacaktır. Sofra kurmaya alternatif olarak açık büfe konsepti de yılbaşı partileri için güzel bir seçenek olabilir. Hangi seçenek olursa olsun içecek servisini farklı bir noktaya almanız yemek servisini rahatlatır.

Buna ek olarak içecek ve içki şişelerini buz dolu bir kazanda tutmanız her an servis etmeniz için önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca açacak ve tirbuşon gibi elden ele geçebilecek aletleri bir şekilde bu kovanın kulbuna bağlamanız kaybolmadan kullanılmasını sağlayacaktır. Servis peçetelerinizi yılbaşı konseptine uygun şekilde katlamak sofraya ayrı bir espri katacaktır.

3-Yiyecek ve içecek ikramı seçimini son ana bırakmayın 

Yemek listesi, mutfaktaki eksikler gibi ayrıntılı şeyleri son anlara bırakmak iki ayağınızı bir pabuca sokabilir, önceden planlamak akıllıca bir hareket olacaktır.

Ana yemek öncesi servis edeceğiniz peynir tabağı, meyve tabağı gibi hazırlıklarınızı yılbaşı konseptinde hazırlamak misafirlerinizin de hoşuna gidecektir. Ayrıcayılbaşı gecelerinin olmazsa olmazı punch veya sıcak şarap ikramıdır. İçerisine portakal tarçın karanfil gibi aromalar katılarak hazırlanan bu karışımların ikram edilişi de şık bir hava katacaktır. Tam yeni yıla girerken ikram edeceğiniz şampanyaları da içerisine biberiye ve limon koyacağınız kadehlerde sunabilirsiniz. Gecenin sonuna doğru yapacağınız çay ve kahve ikramı için ayrı bir köşe hazırlamanız yine işinizi kolaylaştıran bir taktik olabilir.

4-Kendinizi unutmayın

Hazırlıklarınızı bir gün önceden tamamlamanız ve parti gününestresli ve uykusuz girmemeniz önemlidir. Böylece hem siz rahat edersiniz hem de misafirlerinizin beklediği güler yüzlü ve şık ev sahibi olabilirsiniz.

Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir diğer şeyse her işte olduğu gibi bir parti planlanırken de bazı hatalar olabilir, yanlış adımlar ve kazalar meydana gelebilir. Bazen bir partiyi unutulmaz kılan şey küçük kazalardır, akmasına izin verin ve sihrin kendi başına gerçekleştiğini görün!

5-Misafir listesini seçerken özenli davranın

Öncelikle misafir listenizi oluştururken hitap ettiğiniz grup diğer tüm hazırlıklarınızı direkt olarak etkileyecektir. Bu yüzden önce misafir listesini oluşturup daha sonra diğer hazırlıklara geçmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Listeyi oluştururken farklı yaş gruplarına, mesleklere sahip mümkün olduğunca çok insanı bir araya getirmekten korkmayın.Uyumlu bir konuk karışımı elde etmek kesinlikle partiye renk katacak ve ilginç sohbetlerin başlamasını sağlayacaktır.

6-Misafirlerinize küçük görevler vermekten çekinmeyin

Çoğu insan bir partiye aktif olarak katılmak ister. Bu içgüdüyü kendi avantajınıza kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin bazı misafirlerden mutfakta yardım etmelerini isteyebilir veya sanatta iyi olan arkadaşlarınızın birinden şarkı söylemesini, bir müzik aleti çalmasını rica edebilirsiniz. Misafirlerinizi partiye dahil etmek, onları çok daha eğlenceli hale getirebilir, böylelikle misafirleriniz kendilerini sadece eğlenmeyi bekleyen bireyler gibi değil de aktif bir katılımcı gibi hissederler, bu da daha fazla keyif almalarını sağlar. Tabiki bunu dozunda yapmak önemlidir.

7-Oynatma listesini özenle seçin

Müzik işi asla sona bırakılması gereken bir iş olmamalıdır. Gecenin başından sonuna kadar size eşlik edecek müzikleri yılbaşı temasına ve misafirlere uygun seçmelisiniz veya profesyonel bir DJ kiralayabilirsiniz.

Unutmayın müzik bir partiyi hem iyileştirebilir hem de bozabilir; bu nedenle bunu dikkatli bir şekilde değerlendirin.

8-Aydınlatmayı küçümsemeyin

Genel olarak parti ortamlarında çok yüksek hacimli ışık sevilmez, bu yüzden ışık kontrolünün sizin elinizde olması önemlidir, diyelim ki genel aydınlatmanızı belli noktalarda kapatmak istediniz, bunu düşünerek mutlaka sizi destekleyici abajur, lambader gibi yan aydınlatmalar bulundurun, dilerseniz piyasada bu tip kağıttan yapılmış pratik ürünler de bulmanız mümkün. Kısacası ortamdaki ışık dengesi atmosfer için büyük önem taşımaktadır.

9-Misafirlerinizi mutlu etmeye giriş noktasından başlayın

Hepimizin bildiği gibi ilk izlenim önemlidir. Bazen ihtiyacımız olan tek şey iyi bir ilk ve son izlenimdir. O halde iyi bir şekilde başlayın, misafirlerinizi kapınızın önünde olabildiğince sıcak bir şekilde selamlayın, hemen onlara bir içecek ikram edin ve onları diğer misafirlerle tanıştırın. Onları mümkün olduğu kadar rahat hissettirin ve harika bir başlangıç ​​yapın.

10-Davetiyenizi mümkün olduğunca yaratıcı hale getirin

Günümüzde pek çok davetiye çeşidi bulunmaktadır. Hatta kaç kişinin yanıt verdiğini görmenizi kolaylaştıracak çevrimiçi davetiyeler bile gönderebilirsiniz. Bir başka benzersiz şey de, davetiyenin mümkün olduğunca yaratıcı bir şekilde yapılabileceğidir, bunun için birçok uygulamada hazır şablonlar kullanabilir veya kendiniz tasarlayabilirsiniz.

11-Mutlaka aktiviteler hazırlayın

Misafirlerinizi eğlendirmek için yalnızca yemek ve müziğe güvenmemelisiniz. Partinize eğlenceli oyunlar,aktiviteler hatta ilginç ödüller eklemeyi unutmayın. Böylece oyunlar daha keyifli ve rekabetli bir hale gelecektir.

Partide bir durgunluk fark ettiyseniz oyun kartlarını da çıkarabilirsiniz! Bir tabu oyunu da konukları eğlendirecektir. Konukların öylece durup konuşmasını ve gülümsemesini beklemeyin. Örneğin konukların kendi tatlılarını hazırlayabilecekleri bir bar hazırlayabilirsiniz. Buradaki tatlılar herhangi bir şey olabilir! Misafirlerinizin kendi başlarına dekore edebilmesi için bol miktarda krema ve şekerleme seçeneğiyle birlikte birkaç sade çörek koyun! Ya da cupcake, waffle gibi tatlar… Hatta sağlık bilincine sahip misafirler için çeşitli meyveler bile sağlayabilirsiniz. Konukların yaratıcılıklarını kullanabilmesi için her şeyi olabildiğince sade hale getirin. Hangi konukların en iyi tatlıyı tasarladığını görmek için bir yarışma da yapabilirsiniz.

12-Komşularınızı da partiye davet edin

Özellikle gürültülü bir parti hayaliniz varsa partiye komşularınızı davet etmek akıllıca bir fikir olabilir. Böylece en azından bir parti olacağına dair adil bir uyarı almış olacaklar, ya partiye katılmayı ya da rahatsız edilmek istemiyorlarsa başka bir yere gitmeyi seçecekler, komşularınız gelmeyip evde bile kalsalar emin olun davet edildikleri için bile size karşı çok daha toleranslı olacaklar. Bu da bizden size küçük bir tüyo…

13-Misafirleriniz için küçük motivasyon cümleleri hazırlayın

Partiye gelecek misafirlerinizin arasında belki modu düşük olanlar bulunabilir. Onların da daha huzurlu ve eğlenceli biryılbaşı gecesi geçirmesini sağlamak için evin çeşitli yerlerine motivasyon ve dengeleme önerilerinin olduğu birkaç cümlelik yazılar asabilirsiniz. Ya da eve girişte her misafirinize bir kutunun içinden çektireceğiniz şekilde bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

●Geçen yılın kelimeleri için geçen yılın diline aitti. Gelecek yılın kelimeleri ise başka bir sesi bekliyor. Sona ulaşmak, her zaman yeni bir başlangıca ulaşmaktır. T.S. Eliot

●Yaptığın veya yapacağını hayal ettiğin her ne varsa, şimdi başla. Cesarette her zaman güç ve sihir vardır. Johann Wolfgang von Goethe

●Hayattaki birkaç keşke için bütün ‘iyiki’lerini tüketmeye değer mi hiç!

●Ve şimdi yepyeni bir yılı karşılıyoruz, daha önce hiç yaşanmamış şeylerle dolu olan bir yılı. Rainer Maria Rilke

●Kendine bir günlük izin ver, sınırlarını kaldır, dilediğin gibi yaşa, durum değerlendirmeni yarına sakla.

●İşe koyulmak için durumların mükemmel hale gelmesini bekleme. Sadece “yeni başlangıçlar” durumları mükemmel hale getirir. Alan Cohen

●Başlangıç, her zaman “bugündür.” Marry Shelley

●Kendini iyi hissetmek için sadece bir şans ver, bak göreceksin aslında her şey nasıl da güzel gidiyor.

Kimse geriye bakarak yeni bir başlangıç gerçekleştiremez. Ama herkes, bugün yeniden başlayarak bir öncekine yeni bir son yaratabilir. Maria Robinson

●Bugün koskoca 365 günden sadece bir tanesi, bugün yaptığın küçük hatalar için üzülme çünkü telafi etmek için çok uzun zamanların olacak.

Asla yeni bir hedef belirlemek ve taze bir hayal kurmak için geç kalmış değilsin. C.S Lewis


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan