Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.08.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

O tabak Bitecek (mi?) Çocuğumuza ne kadar ısrar etmeli?

Çocukluğunu hatırlayan herkes aynı anda yemek savaşlarını da anımsayacaktır. Annelerin tamamen iyi niyetle yaptığı “o tabak bitecek!” baskısı ne kadar doğru, ne kadar yanlış?

O tabak Bitecek (mi?) Çocuğumuza ne kadar ısrar etmeli?
  • Aslında fazla ısrarın çocuğu yemekten daha da uzaklaştırdığı araştırmalarca kanıtlandı. Onu biraz kendi haline bırakmak hem ebeveynleri sakinleştirecek, hem de çocuğun özgüvenini pekiştirecektir.
  • Herkesin porsiyonu fiziksel özelliklerine göredir. Dolayısıyla çocukların tabağındaki yemekler de yetişkinlerden az olmalıdır. Böylece çocuk yemeğinin tamamını yiyerek bu başarıyı tadacaktır.
  • Ana öğünlerde çocukların tabaklarını bitirebilmeleri için ara öğünlerin fazla olmaması gerekir. Küçük bir havuç ya da dilimlenmiş bir elma, ara öğün için yeter de artar bile.
  • Eğer çocuk yeme konusunda çok inatçı ise yediği zamanlar besin değeri yüksek gıdalar verilebilir. Böylece bir tabak yiyerek alacağı protein, vitamin ve minerali birkaç lokmada alabilir.
  • Çocuğa sofra kültürünü kazandırmak ve onu teşvik etmek için ailenin diğer bireyleriyle aynı yemeği yemesi gerekir. Böylece çocuklar rol model aldıkları fertlere güvenlerini de artırırlar.
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Yusuf Mir Karaman

Yusuf Mir Karaman yemek savaşım olmadı hiç. Ondan buradayız ya

21.08.2017
Yanıtla