Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 10.05.2024 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Odaklanmayı iyileştiren besinler nelerdir?

Yiyerek üretkenliğinizi ve odaklanmayı artırabilirsiniz…

Odaklanmayı iyileştiren besinler nelerdir?

Günlük hayatta kendinizi halsiz, bitkin hissediyorsanız sebebi yedikleriniz olabilir, verimliliğinizi ve enerjinizi artıracak besinleri sizler için derledik.

Yedikleriniz yalnızca kilonuzu değil, bel çevrenizden enerji seviyelerinize, hafızanızdan üretkenliğinize kadar sağlığınızın çeşitli yönleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü, doğru beslenmenin ve mikro besin eksikliklerinin tedavi edilmesinin üretkenlik ve odaklanma düzeylerini yüzde 20 oranında artırabileceğini tahmin ediyor! Yani bir dahaki sefere, herhangi bir şeyi yapmanın neredeyse imkansız olduğunu hissettiğiniz o anda aslında tek yapmanız gereken şey diyetinizi değiştirmek olabilir. Üretkenliği artıran birkaç gıdayı dengeli ve sağlıklı bir beslenmeye dahil etmek, gün ortası durgunluğunun üstesinden gelmek ve işleri halletmek için odaklanmanın ve enerjik kalmanın anahtarı olabilir.

Peki nedir bu besinler ve bunu nasıl sağlarlar? 

1. Pancar

Pancarın beyin üretkenliği için harika bir besin olarak görülmesi şaşırtıcı değil. Çünkü pancar içeriğinde doğal olarak bulunan nitrat; damar genişletici görevi sayesinde kan akışını artırır, bu da enerji ve üretkenliği artırır. 

Nitrik Oksit dergisinde yayınlanan bir çalışma, pancar suyu açısından zengin, yüksek nitratlı bir diyetin, beynin dikkat ve öz düzenlemeden sorumlu olan belirli bölgelerine kan akışını artırabildiğini göstermiştir.

2. Somon

Somon, mega dozda omega-3 yağ asitleri içerir ve bu da onu zihinsel enerji ve odaklanma açısından en iyi besinlerin içerisine sokar. Omega-3,inflamasyonun azalmasından tutun da daha iyi kalp sağlığına kadar oldukça geniş sağlık yararlarına sahiptir. Yeni araştırmalar ayrıca somon gibi gıdalardan alınan omega-3 yağ asitleri alımının arttırılmasının hafızayı güçlendirmeye ve beyin performansını artırmaya yardımcı olabileceğini de bulmuştur.

3. Brokoli

Etkileyici lif içeriğinden tutun da önemli vitamin ve mineral içeriğine kadar brokoli yemeniz için pek çok neden var. Ancak brokolinin aynı zamanda zinde kalmanıza ve beyin gücünüzü artırmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Brokoli, biliş söz konusu olduğunda güçlü faydaları olan temel bir besin maddesi olan kolin açısından zengindir. Araştırmalar, kolinin bilişsel performans, beyin gelişimi ve hatta hafıza fonksiyonunda rol oynadığını ileri sürmektedir.

4. Yeşil Çay

Sabahları bir fincan yeşil çay, gününüzü iyi bir şekilde geçirmek ve üretkenliğinizi artırmak için ihtiyacınız olan şey olabilir. 2017 tarihli bir incelemeye göre yeşil çayın beyin üzerinde oldukça güçlü etkileri olabilir. Yeşil çay tüketimi kaygının azalması, daha iyi hafıza ve artan dikkat ile ilişkilendirilmiştir.

Sadece bununla sınırlı değil, bazı umut verici hayvan çalışmaları, yeşil çay ekstraktının kronik yorgunluğa karşı korunmaya yardımcı olarak gününüzü daha güçlü geçirmenize yardımcı olabileceği bulunmuştur.

5. Yumurta

Kahvaltıda çırpılmış yumurta veya sebzeli omlet yemek, gün boyu verimliliği artırmanın harika bir yoludur. Yumurtalar yalnızca bilişi geliştirebilen önemli bir besin olan kolinle yüklü değildir, aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır.

American Journal of Clinical Nutrition'da yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir kahvaltının, yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıya kıyasla açlığın uyarılmasından sorumlu hormon olan grelin hormonunda daha fazla azalmaya yol açtığını göstermiştir. Bu, daha uzun süre tok kalacağınız ve guruldayan karnınız yerine elinizdeki göreve odaklanacağınız anlamına gelir.

6. Bitter Çikolata

Çikolata severler için harika bir haber: Bu leziz tatlı ikram, üretkenliği artıran en iyi yiyeceklerin listesine girerek kendinizi şımartmanız için size daha fazla neden sunuyor.

Bitter çikolatanın üretkenlik açısından bu kadar harika olmasının nedenlerinden biri, enerji seviyelerini, konsantrasyonu ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olabilecek kafein içermesidir.

Aynı zamanda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardabitter çikolatada bulunan magnezyumun öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirdiği bulunmuştur. Verimlilik için en iyi atıştırmalıklardan biri olarak ara sıra bir veya iki karenin tadını çıkarmaktan çekinmeyin, ancak bunu ölçülü tuttuğunuzdan emin olun.

brokoli

7. Badem

Bu sağlıklı yemiş, konu beslenme olduğunda güçlü bir etki sağlar. Aslında sadece bir porsiyonu bile, beyni yaşlanmaya karşı korumak için gerekli bir besin olan E vitamini ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılayabilir.

Pakistan'da yapılan bir hayvan araştırması, düzenli olarak badem yemenin, öğrenmeyi ve hafızayı geliştiren bir tür nörotransmiter olan asetilkolin düzeylerini artırabildiğini de ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Brigham ve Kadın Hastanesi'nin 2014 yılında yaptığı bir araştırma, yaşlı kadınlarda daha fazla fındık tüketiminin daha iyi dikkat ve bilişsel işlevlerle ilişkili olduğunu göstermiştir.

8. Tatlı Patates

Karmaşık karbonhidratlarla dolu olan tatlı patates, tokluğu teşvik etmek, kan şekerini dengelemek ve üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için size sabit bir enerji akışı sağlamak için yavaşça sindirilir.

Tatlı patates aynı zamanda besin açısından inanılmaz derecede yoğun bir besindir ve özellikle iyi bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır; her ikisinin de beyin fonksiyonunda rol oynadığı gösterilmiştir.

Odaklanmayı artırmak için besinler tek başına yeterli midir?

Sağlıklı beslenme ve iş verimliliği söz konusu olduğunda, verimliliği artıran bu güçlü besinlerin dengeli ve besleyici bir beslenme düzenine eklenmesi gerekir. Yani diyetinizin geri kalanı ultra işlenmiş gıdalar ve abur cuburla doluysa, birkaç sap brokoli yemek pek bir fark yaratmayacaktır. Bunun yerine bu yiyecekleri protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyete eklediğinizden emin olun.

Ayrıca, üretkenlik söz konusu olduğunda diyetin yapbozun sadece bir parçası olduğunu unutmayın. Üretkenliği artıran ve beyin gücünü artırmaya yardımcı olan kesinlikle çok sayıda gıda olsa da, dikkate alınması gereken başka faktörler de vardır. Örneğin tutarlı bir uyku programına bağlı kaldığınızdan, düzenli fiziksel aktiviteyi rutininize dahil ettiğinizden ve düzenli kalarak kendinizi başarıya hazırladığınızdan emin olun. Verimliliği artırmanın diğer yolları arasında hedef belirlemek, yapılacaklar listesi oluşturmak, gerektiğinde kısa molalar vermek ve cep telefonu gibi dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamak yer alır.

Verimliliği artıran birkaç porsiyon gıdayla birlikte bu sağlıklı alışkanlıkları gününüze eklemek işte, evde veya okuldaki üretkenliğinizde büyük bir etki yaratabilir.

Verimli ve üretken günler dileriz.
 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan