Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.04.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Ofiste fazla tüketmemenin yararlı olacağı besinler

Ofiste fazla tüketmemenin yararlı olacağı besinler

Bazı sebzeleri yedikten sonra karnında şişkinlik ile birlikte bir rahatsızlık hissi duyabilirsin. Ama merak etme sorun sende değil, bazı sebzelerde! Rahat bir iş günü geçirmek için bu besinlerden fazla tüketmemeye özen gösterebilirsin.

 

Soğan: Kokusuyla başlı başına rahatsızlık veren soğan, bir de içeriğinde bulunan fruktanlar nedeniyle vücutta şişkinliğe neden olur. Çünkü bahsettiğimiz fruktanlar bir tür şekerdir ve bağırsakta emilemediğinden özellikle gaz oluşumuna büyük katkı sağlarlar.

 

Enginar: Enginar, sadece karaciğer değil tüm vücut için şifa kaynağıdır. Ancak mide sorunu yaşayanlara kötü bir haberimiz var. Soğanda da bulunan ve mide sorunu yaşatan birleşik şekerler burada da karşımıza çıkar. Dolayısıyla enginarın yarattığı şişkinliğin kaynağını oluştururlar.

 

Mısır: Mısırın, sebze olarak adlandırılmasına rağmen karbonhidrat içeriği yüksektir. Bu karbonhidrat vücut tarafından oldukça zor sindirilip parçalanır. Tüm bu işlem sırasında sana kalan ise maalesef şişkinlik olur.

 

Lahana türleri: Lahana, brüksel lahanası, brokoli gibi sebzeler, lif açısından ve yeşil yapraklı olduklarından C vitamini yönünden zengindir. Ancak bu gıdalarda da yine bir tür şeker olan rafinoz vardır ve vücutta bunları parçalayacak bir enzim bulunmaz. Sindirilemediğinden bağırsaklarda bu besinler gaz oluşturlar.

 

Ispanak: Ispanağın çiğ yenmesi, mide sorunları yaşayan kişiler için doğru bir seçenek olmayabilir. Çözülebilir liflerle şişkinlik yapma ihtimali daha düşük olmasına rağmen, çiğ ıspanağı az az yemek bu soruna yol açmayabilir.

 

Mantar: Özellikle kültür mantarında bir tür “şeker alkolü” vardır. Vücut bu maddeyi oldukça zor parçalar, sen de bu arada gaz ve şişkinlik ile baş başa kalabilirsin

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan