Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 29.03.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Ömrünüzü uzatmak sizin elinizde: Yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayla savaşma konusunda kimi içerdiği iyi bakterileri, kimi ise sağlıklı yağ asitlerini kullanıyor!

Ömrünüzü uzatmak sizin elinizde: Yaşlanmayı geciktiren besinler

Her besinin yeri ayrı olsa da bazıları var ki etkileriyle yüzümüzü daha çok güldürüyor. Elbette yaşlanma karşıtı 8 besin de bunlardan. Bakalım bu besinler nelermiş:

1-Bezelye

bezelye

Yeşil ve sarı renkteki baklagiller yaşlanma karşıtı besinler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. İngiliz Tıp Dergisi’nde (BMJ) yayımlanan bir çalışma da bütün olarak pişmiş bezelye ve diğer baklagillerin yaşlanmayı yavaşlatabildiğini ortaya koydu. Araştırmacılar bu etkinin kaynağının besinlerin içerdiği lif ve antioksidanlar olduğunu tahmin ediyor.

2-Yağlı tohumlar

yagli tohumlar

Fındık, ceviz, badem, yer fıstığı gibi sağlıklı yağ içeriğine sahip tohumlara diyetinizde düzenli şekilde yer vermek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikte. Buna göre, sağlıklı yağ içeriğine sahip ve yağlanma karşıtı olan bu kuru yemişleri haftada üç ya da daha fazla kez tüketen insanların ömürleri ortalama 2-3 yıl daha uzun oluyor. Ayrıca bubesinlerin vücudun en büyük iki düşmanı olan kanser ve kalp hastalıkları riskini de önemli ölçüde azalttığı biliniyor.

3-Bitkisel protein kaynakları

kinoa

Daha uzun bir hayat yaşamak için biftekleri, köfteleri ya da tavuğu hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Fakat haftanın birkaç günü etsiz yemek pişirmek hiç de fena bir fikir değil. Amerikan Nefroloji Derneği tarafından yapılan bir çalışmaya göre beslenmenizde bitkisel protein kaynaklarına yer vermek, özellikle de böbreklerinizle ilgili bir sorundan mustaripseniz yaşam sürenizi uzatmanıza yardımcı olabilir. Kinoa, soya, karabuğday, pirinç, fasulye, tofu gibi bitkisel kaynaklar ciddi oranda protein içeriyorlar ve lif, vitamin ve mineraller açısından da vücudunuza ciddi fayda sağlıyorlar.

4-Havuç

havuc

Havuç sadece yaşam sürenizin uzamasına yardımcı olmakla kalmayıp fiziksel görünümünüzün de iyileşmesine destek oluyor. Glasgow ve Exeter Üniversiteleri tarafından yapılan bir çalışma da havuca parlak turuncu rengi veren karotenoidlerin yaşlanma sürecini yavaşlattığını keşfetti. Havucun bu etkisinin kaynağında yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumu için gerekli olan antioksidanlar ve zengin A vitamini içeriği yer alıyor. Üstelik A vitamini cildinizi yenilemekle kalmayıp sizi bakteri ve virüslere karşı da koruyor.

5-Sardalya

sardalya

Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre Omega-3 yağ asitlerinin kalp hastalıkları ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olan uzun ömürlü etkileri bulunuyor. Bu mucizevi bileşikleri yağlı balıkların tümünde bulabilseniz de en mükemmel ve en az bilinen kaynaklardan biri sardalya. Bu küçücük balıkların bir porsiyonu günlük omega-3 ihtiyacınızın yaklaşık yarısını, B12 vitamini ihtiyacınızın ise dört katını karşılıyor. Sardalya küçük balık çeşitlerinden biri olduğu için besin zincirinin en altında bulunuyor. Böylece somon ve ton balığı gibi çeşitlere nazaran daha az toksin içeriyor.

6-Hindistan cevizi

hindistan cevizi

Kopenhag Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada Hindistan cevizinde bulunan orta zincirli yağ asitlerini yüksek miktarda içeren bir diyetin, DNA’yı hasara karşı koruyarak beynin yaşlanmasını yavaşlattığı görüldü. Çalışma insanlar üzerinde yapılmamasına rağmen araştırmacılar bu tropik meyvenin insan beyni üzerinde de benzer etkiyi yapabileceğini söylüyor.

7-Lahana turşusu

lahana tursusu

Probiyotik olarak da bilinen iyi bakteriler açısından zengin olan besin ve yiyeceklerin yaşam süresinin uzamasına yardımcı olabileceği araştırmalarla ortaya kondu. Lahana turşusu da bu yiyeceklerden biri. İyi bakterilerin yüksek miktarda yer aldığı besinler inflamasyonu azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve metabolizmanızın düzgün çalışmasına destek oluyor. Bu etkiler de elbette daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat yaşamanızı sağlıyor.

8-Kefir

kefir

Fermente edilmiş bu yararlı içecek tıpkı yoğurt gibi güçlü bir bakteri ve maya karışımı içeriyor. En iyi probiyotik kaynaklardan biri olan kefirin sağlığımıza etkileri hakkında yıllardır pek çok araştırma yapıldı. Bu araştırmaların sonuçlarından yola çıkarak kefirin diyabet, kalp hastalıkları ve inme gibi sağlık problemlerinin iyileştirilmesine ve azaltılmasına yardımcı olduğu düşünülüyor.

Eğer sade kefir içemiyorsanız hazır paketlerde satılan şeker içeriği yüksek meyveli kefirlere yönelmek yerine evde dilediğiniz meyveyi katarak kendi meyveli kefirinizi yapabilirsiniz. Böylece eklenmiş şeker ve koruyucu maddeler olmaksızın çok daha sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz.

Kaynak

yaşlanma sağlıklı beslenme baklagiller bezelye yağlı tohumlar kinoa karabuğday havuç hindistan cevizi probiyotik kefir
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Bilal Karavar Hemen hemen her zaman tükettiğim şeyler umarım doğru bilgilerdir :)

02.04.2019
Yanıtla

Sinem_Vts96 Svts Bu besinleri yedikten sonra antioksidan etkisi yarattığına inanıyorum. Cildimin yağlılığı bile azalıyor :)

29.12.2018
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir