Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.04.2016 1 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Özel beslenme dosyası: Vejetaryen beslenme nedir?

Özel beslenme dosyası: Vejetaryen beslenme nedir?

Vejetaryen beslenme nedir?

Vejetaryen beslenmenin doğru mu, yoksa yanlış mı olduğu daima tartışılan bir konudur. Kendi içinde de gruplara ayrılan bu beslenme tarzının etkileri değişiklik gösterebilir.

 

Hangi grup, ne yer?

Faydaları nelerdir?

  • Vejetaryen beslenme posa, vitaminler ve antioksidanları daha fazla içeren bir beslenme şeklidir. Bu nedenle birçok kanser türü, yüksek kolesterol, hipertansiyon, diyabet, koroner kalp hastalığı gibi bazı hastalıkları önlemede ve ilerleyişini yavaşlatmakta etkilidir.

 

  • Genel anlamda vejetaryenlerin kuru baklagilleri hayatlarında bulundurması ve özellikle bulgur ile tüketmesi; eğer yiyebiliyorsa her gün iyi bir protein kaynağı olan yumurtadan 1 adet ve yine tüketebiliyorsa gün içerisinde mutlaka 2 su bardağı kadar süt veya yoğurt almaya özen göstermesi gerekir.

 

Zararları nelerdir?

  • Özellikle veganlar B12, kalsiyum, D vitamini, çinko ve omega 3 yağ asidi gibi bazı besin öğelerini daha düşük oranlarda aldıklarından, kansızlık ve kemik erimesi gibi bazı rahatsızlıklarla da karşılaşabilirler. Bu nedenle vejetaryen bireylerin 6 ayda bir tahlil yaptırarak doktor kontrolünden geçmelerinde fayda vardır. 
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir