Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.05.2021 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Özgüvenimizi nasıl artırırız?

En çok değer vermemiz gereken kişinin kendimiz olduğunu bilsek de genelde bu konuda eksik kalıyor ve kendimize haksızlık edebiliyoruz. ‘’Kendimi sevmek istiyorum’’ diyorsanız doğru yerdesiniz.

Özgüvenimizi nasıl artırırız?

Öz güven ve öz değer kavramları yaşamınız boyunca aldığınız kararları, elde ettiğiniz başarıları, davranışlarınızı ve hayat yolculuğunuzu doğrudan etkiler. Çünkü çevrenizdeki kişilerden bağımsız olarak, önce sizin kendinize güvenmeniz ve kendinizi değerli bulmanız gerekir. Bu sayede yaşamda kendi rotanızı çizebilir, zorluklara karşı dik ve güçlü bir duruş sergileyebilir ve hayattan maksimum keyif alabilirsiniz. Peki, özgüveninizi artırmak için neler yapabilirsiniz?

Özgüven artırma ipuçları

Sağlıklı bir özgüven inşa etmenin yolu her birey için farklı olabilir. Ancak temelde, kendinize değer vermeli ve bu konuda dengeli bir tutum sergilemelisiniz. Siz de zaman zaman öz güven eksikliği yaşadığınızı düşünüyor ve kendinizden şüphe etme duygusunu bir kenara bırakmak istiyorsanız gelin; özgüven artırma ipuçlarına birlikte göz atalım.

Kendinizi objektif şekilde değerlendirin

Özgüven eksikliği yaşayan kişiler genellikle kendilerini acımasızca yargılamaya ve başka kişilerle kıyaslamaya meyillidir. Örneğin bir görevi üstlenmek konusunda çekingen kalabilir, başka kişilerin bu görevi tamamlamak için çok daha istekli ve yetenekli olduğunu düşünerek kendilerini yargılayabilirler.

Oysa her kişinin karakteri, deneyimleri, duyguları ve tercihleri bir diğerinden farklıdır. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak da tam bu nedenle anlamsızdır. Sizin hedeflerinizi ve başarılarınızı belirleyebilecek tek kişi, yine sizsiniz. Kendinize karşı objektif ve anlayışlı bir tutum içinde olduğunuzda hem başarıya giden yolu daha hızlı kat edebilir hem de daha huzurlu hissedebilirsiniz.

Gerektiğinde “Hayır” demeyi unutmayın

Onaylamadığınız, doğru bulmadığınız ya da içinde olmak istemediğiniz durumların bir parçası olmak zorunda değilsiniz. Yalnızca reddetmekten çekindiğiniz için bu tip durumların içine girmek, başarısız olma olasılığınızı artırabileceği gibi, sizi zor durumda da bırakabilir.

Elbette burada, kendinize güvenmeniz gereken durumlarda çekingenlik göstererek verilen görevleri reddetmekten söz etmiyoruz. Ancak yalnızca karşınızdaki insanı kırmamak ya da olumsuz bir intiba bırakmamak için bazı şeyleri onaylamak gibi bir zorunluluğunuz da yok. Öz güveninizi artırmak için gerektiğinde “hayır” demekten çekinmemeli, taleplerinizi ve tercihlerinizi ortaya koymaktan kaçınmamalısınız.

Toksik insanları hayatınızdan çıkarın

Sevdiğiniz ve düşüncelerine önem verdiğiniz insanların tavsiyeleri, sizi hayat yolculuğunda desteklemek ve motive etmek açısından oldukça değerlidir. Ancak çevrenizde kötü niyetli ve enerjinizi tüketmeye yönelik davranışlar sergileyen kişiler de olabilir. Bu kişileri kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Çünkü size değer veren kişiler, size karşı olumsuz eleştiriler yöneltecek olsalar da bunu kırıcı ve yargılayıcı bir bakış açısıyla yapmaz.

Eğer çevrenizde sizi sürekli başarısız olacağınız fikrine yönelten ve motivasyonunuzu düşüren kişiler varsa bu kişileri iyi niyetli olarak değerlendirmemelisiniz. Enerjinizi, motivasyonunuzu ve öz güveninizi düşüren kişilerle aranıza mesafe koyabilir, hatta mümkünse bu kişileri hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Tabi insanları direct hayatımızdan çıkartmak çok kolay olmayabilir ama bu güce sahip olduğunuzu bilmelisiniz. En değerli sizsiniz ve size iyi gelmeyen kişilerden uzaklaşmak kendinize yaptığınız büyük iyiliklerden olacak.

Kendinize iyi bakın

Özgüveninizi artırmanın en temel yollarından biri, sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürmektir. Sağlıklı beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı ve uyku düzeni oluşturmayı öncelikli hedefleriniz haline getirebilirsiniz. Çünkü hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam sürmek, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilenmenize yol açar. Her yeni güne dinamik, motive ve keyifli bir şekilde başlamak için kendinize iyi bakmalısınız.

Geçmişe takılmayı bırakın

Her insanın yaşamında hayal kırıklıkları, hatalar, endişeler ve sorunlar vardır. Bu unsurlarla karşılaşıyor olmanız, sizi asla başarısız ya da beceriksiz kılmaz. Geçmişte yaptığınız hatalardan ders çıkarmak, daha mutlu ve başarılı bir gelecek açısından önem taşır. Ancak sürekli geçmişe takılı kalarak yaşamak hem özgüveninizi düşürür hem de kendinizi acımasızca yargılamanıza sebep olur. Geçmişteki hatalarınızdan aldığınız dersleri cebinize koyarak yolunuza devam etmeli ve sürekli arkanıza bakmaktan kaçınmalısınız.

Gerçekçi hedefler koyun

Kendinize gerçekçilikten uzak ve zorlu hedefler koymak daha çabuk motive olmanızı sağlayabilir. Ancak bu tip hedeflere ulaşamadığınız takdirde öz güveniniz ve motivasyonunuz düşebilir. Oysa ulaştığınız her hedef, kendinize daha çok inanmanızı ve güvenmenizi sağlar. Bu nedenle hedeflerinizi gerçekçi tutmaya özen göstermelisiniz. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Yalnızca, hayallerinize kavuşmak için koyduğunuz hedefleri adım adım belirleyin.

Özgüveninizi artırmak için hayata ve kendinize bakış açınızı gözden geçirerek ufak değişiklikler yapmanız yeterli. Unutmayın siz önemli ve değerlisiniz. Tıpkı diğer tüm kişiler gibi, siz de biricik ve özelsiniz. Kendi öneminizi ve değerinizi unutmadığınız sürece özgüvenli ve başarılı bir yaşam sürmek sizin elinizde!

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan