Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.11.2022 10 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Patates diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Patates diyetiyle hızlı kilo vermek mümkün mü? Patates diyeti nasıl uygulanır? Kaç gün uygulanması önerilir?

Patates diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Patates diyeti, hızlı kilo vermeye yardımcı olan bir diyet çeşididir. Diyetin temel kalori kaynağı patatestir ve özellikle haşlanmış olarak tüketilmektedir. Patates iyi bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Patates diyeti haftada  yaklaşık yarım kilo kaybetmeyi sağlayabilir. 

Patates diyetinin birçok çeşidi bulunur, ancak en basit haliyle,  birkaç gün boyunca yalnızca patates tüketilir. Bu diyet çeşitli besinleri kısıtladığından dolayı uzun süreli uygulanmamalıdır. 

100 gram kabuksuz pişmiş patates 93 kalori içerir. Düşük kalori içeren bu gıda özellikle kısa sürede kilo vermek isteyenler için etkili bir diyettir. 

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates diyetinde belirli programa uyma zorunluluğu yoktur. Kahvaltıya, öğle yemeğine ve akşam yemeğine ek olarak ara öğünler de tüketilebilir. Patates diyeti, kısa bir süre için uygulanmalıdır. Bu nedenle genellikle iki ila beş gün uygulanması önerilir. 

Patateslerin çeşidine ek olarak kadar nasıl pişirildikleri de önemlidir. Yağda kızartma gibi  yöntemler önerilmez. Kaynatma, buharda pişirme ve fırınlama gibi yağ kullanılmayan yöntemlerle pişirilmesi tavsiye edilir. 

Günde tüketilmesi gereken patates sayısı kişiden kişiye değişir. Patates diyetinin neredeyse tüm versiyonları doyana kadar tüketilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu nedenle herkesin yemesi gereken miktar farklıdır. Bu diyette, yeterince kalori almak önemlidir.  

Patates diyetini daha sağlıklı ve daha uzun süre uygulanması için meyve, sebze, tahıl ve baklagil gibi bitki bazlı yiyecekler diyete eklenebilir. Bu gıdalar yağ açısından doğal olarak düşüktür ve protein, lif, vitamin ve minerallerle doludur.

Kısa süre uygulanan patates diyeti için yağ önerilmese de, yağlar genel olarak sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Yağ içermeyen bir diyetin sürdürülebilirliği düşüktür. Patates diyeti gibi diyetleri uygularken kuruyemiş, tohum, avokado ve diğer sağlıklı yağlara diyet planında yer verilebilir. 

Patates diyeti sırasında bol su tüketmeye dikkat edilmelidir.  Aynı zamanda diyetin fiziksel aktivitelerle birleştirilmesi de kilo kaybını desteklemeye yardımcı olur. 

Patates diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

 • Diyetin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için derin yağda kızartılmış patates yerine , havada kızartılmış, fırınlanmış, püre haline getirilmiş veya haşlanmış patatesleri tercih edilmelidir.

 • Patatesleri tüketmeden önce soğumasını beklenmelidir. Bunun nedeni, vücudun yağ yakmasına yardımcı olan bu formda daha yüksek dirençli nişasta olmasıdır.

 • Patatesleri pişirmeden önce kabuklarını soyulmamalıdır. Bunun nedeni patatesin kabuğu pişirilirken besin değerini koruyabilir. Pişirmeden önce kabuğu soyulursa içerdiği protein ve mineralleri kaybeder.

 • Patatesleri haşlarken pişirme suyunun kaynaması beklenmelidir. Bu, patatesin pişirme süresini kısaltır ve besin değerinin korunmasını sağlar. 

 • Patates tüketirken çok fazla tuz eklenmemelidir.

 • Patates diyeti yaparken ağır antrenmanlardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine yürüyüş veya diğer hafif egzersiz türleri tercih edilebilir. 

 • Çiğ patatesleri buzdolabında çok uzun süre saklamamaya özen gösterilmelidir. 

Patates Diyetini Kimler Yapabilir?

Nişasta açısından zengin olan patates yüksek glisemik indekse sahiptir. 100 gram haşlanmış patatesin glisemik indeksi 82'dir. Bu, birçok meyve ve sebzeden daha yüksek bir değerdir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişilerin patates bazlı bir diyet uygulamaması önerilir.

Patates Diyetinde Ne Yemelisiniz?

Düşük kalorili bitki bazlı gıdalar: En saf haliyle patates diyeti, meyve ve sebze gibi besin açısından yoğun gıdalar dahil olmak üzere patates dışında başka herhangi bir gıdaya izin vermez. 

Bununla birlikte, patates diyetinin daha esnek formları, daha sürdürülebilir  şekilde tasarlanmıştır. Takip ettiğiniz patates diyetinin versiyonuna göre diyete işlenmemiş gıdalar dahil edilebilir. 

Patates diyetine bitki bazlı yiyecekler eklendiğinde tüketilen patates miktarı tabağın büyük kısmını oluşturmalıdır. Genel olarak patates diyetine meyveler, sebzeler, baklagiller ve tahıllar dahil edilebilir. 

Baharatlar: Sıkı patates diyetinde çeşniler, soslar ve baharatlar sınırlı olarak tüketilir. Daha az katı versiyonlarında ise az yağlı çeşnilere az miktarda tüketilecek şekilde yer verilebilir. 

İçecekler: Patates diyetinde su, sade kahve ve çaya izin verilir. Diyet boyunca bol su içmek önemlidir. 

Patates Diyetinde Ne Yememelisiniz?

karisik besinler

Patates diyetinin versiyonuna bağlı olarak, tüketilmesi yasak olan bazı besinler vardır.  Bu gıdalar şunlardır.

İlave yağlar: Hayvansal ürünler gibi, bitkisel yağlar gibi yağlar da patates diyetinde sınırlanmıştır. Patates diyeti az yağlı bir diyet türüdür. Yağlar kalori bakımından yüksektir. Bununla birlikte diyete eklenen sağlıklı yağlar, besinlerin emilimini artırmaya yardımcı olabilir. Ancak kısa bir süre içinde fazla kilo kaybı amaçlandığından tereyağı, avokado ve kuruyemişlerin tüketiminden uzak durulması önerilir. 

İşlenmiş gıdalar: İşlenmiş gıdalar kalori, yağ ve sodyum açısından yüksektir. Bu nedenle de patates diyetinde tüketilmesi yasaktır. 

Hayvansal ürünler: Patates diyetinin tüm versiyonları vegandır. Bu nedenle de diyeti uygularken hayvansal ürünlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. 

 • Et

 • Kümes hayvanları

 • Deniz ürünleri

 • Balık

 • Yumurta

3 günlük Patates Diyeti Listesi Nasıl Olmalıdır? 

Kahvaltı

 • 1 adet haşlanmış patates

 • 4 yemek kaşığı yoğurt  

Öğlen yemeği

 • 1 adet haşlanmış patates

 • 4 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği

 • 8 yemek kaşığı yoğurt

2. Gün

Kahvaltı

 • 4 yemek kaşığı yoğurt

Öğlen yemeği

 • 1 haşlanmış patates

 • 3 yemek kaşığı yoğurt 

Akşam yemeği

 • 1 haşlanmış patates

 • 8 yemek kaşığı yoğurt 

3. Gün

Kahvaltı

 • 1 haşlanmış patates 

 • Öğlen yemeği

 • 1 haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt

Akşam yemeği

 • 4 yemek kaşığı yoğurt 

Patates Diyetinin Faydaları Nedir?

Patates diyetinin faydaları aşağıda listelenmiştir.

Patates diyeti, kısa vadede kilo vermeye ve yağ ve sodyum alımını azaltmaya yardımcı olabilir.  Patates genellikle sağlıklı bir besindir, ancak  meyve, diğer sebzeler, kepekli tahıllar, proteinler ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet ile birlikte tüketilmesi daha faydalıdır. 

 • Kilo kaybına yardımcı olur: Patates diyeti kısa sürede kilo vermeye yardımcı olabilir. Diğer besinlere göre daha az yağ ve daha az kalori içerdiği için etkili olabilir. Ancak diyet kısa sürede kilo vermeyi sağladığından diyet sonrasında verilen kilolar geri alınabilir. 

 • Kısa süreli uygulanır: Patates diyeti iki ila beş gün sürdüğünden kısa sürede zayıflamak isteyen kişiler için oldukça etkili bir diyettir.  

 • Sindirimi iyileştirir: Patatesin sindirimi kolay olduğu için bu diyet sindirimi hızlandırıcı etkiye sahip olabilir. Patates ayrıca sindirim sistemi için faydalı olan yüksek lif içerir.

 • Kolay uygulanabilir: Patates diyeti gibi tek tip beslenme diyetlerinin faydalarından biri kolay uygulanabilmesidir. Bu diyette tüketilmesi serbest ve yasaklı olan gıdaların belirlenmesi kolaydır. Karmaşık diyetleri uygularken zorluk çeken kişiler için patates diyeti iyi bir seçenektir. 

 • İştahı azaltır: Patates proteinaz inhibitörü 2 bulunması nedeniyle kişinin daha az yemek yemesini sağlar. Bu, tok hissettiren bir hormon olan kolesistokinin üreterek çalışır. Bu sayede kişi daha uzun süre tok hisseder ve daha az yemek tüketir.

 • Vitamin ve mineral içerir: Patates içerdiği bulunan mikro besinler vücudun normal işlevini desteklemede rol oynar. Örnek olarak, karbonhidrat olmayan kaynağı kullanılabilir bir enerji formuna dönüştürebilen yüksek miktarda B6 vitamini içerir. Aynı zamanda  kırmızı kan hücreleri ve nörotransmitterlerin üretilmesinde de önemli yere sahiptir. 

 • Egzersiz performansını destekler: Patates karbonhidrat ve çeşitli besin kaynakları açısından yüksektir. Bu özelliği sayesinde de egzersiz için iyi bir enerji kaynağıdır.  Bir araştırmaya göre, küçük ila orta boy fırınlanmış patates tüketmenin egzersiz performansını ve kilo kaybını desteklemede etkili olabileceği bulunmuştur. 

Patates Diyeti ile Kaç Kalori Verilebilir?

Düşük kalori içeren patates diyeti, kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak verilecek kilo miktarı kişiden kişiye değişebilir. 3 günlük patates diyeti ile ortalama 5 kilo vermek mümkündür. Bununla birlikte bir haftalık patates diyetiyle ise 6 kilo verilebileceği söylenmektedir. 

Patates Diyetinin Zararı Var mı?

Evet, patates diyeti vücutta bazı yan etkilere yol açabilir. Patateslerin günlük beslenmede önemli bir yere sahiptir, ancak avantajlarının yanı sıra patates diyetini uzun süre uygulamak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle de diyeti uygulamadan önce bir beslenme uzmanına danışılması önerilir. 

Sürdürülebilirliği düşüktür.  Patates diyeti kısa sürede fazla kilo vermeyi sağlasa da tek besin tüketmek sürdürülebilir değildir 

Yeterli besin alımını engeller. Patates diyeti besin açısından zengin birçok gıda içermez.  Patates sağlıklı bir besin olmasına rağmen, bazı önemli besinleri içermez. Patates diyetine uzun süre devam ettirildiğinde, bazı besinler vücuda yeterince alınamaz. 

Kısa vadeli kilo kaybı sağlar. Kısa süreli bir diyet ile birlikte verilen kilolar, uzun vadeli olmayabilir. Bunun nedeni yağ kaybı ile su kaybının aynı olmamasıdır. Normal beslenme düzenine dönüldüğünde patates diyeti ile verilen kiloların bir kısmını veya tamamını geri alınabilir.  

Sağlıklı beslenme alışkanlığından vazgeçmeye neden olabilir. Patates diyeti beslenme açısından dengeli değildir ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bırakılmasına sebep olabilir. Besin açısından zengin bir diyette birçok farklı  gıdaya yer verilir. Patates diyeti ise yalnızca patates tüketimini içermektedir. Bir süre boyunca tek çeşit gıda ile beslenmek, beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.  

Patates gibi nişastalı yiyecekler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde akrilamid adı verilen tehlikeli bir kimyasal açığa çıkar. Bu kimyasal,   sinir sistemine zarar verecek ve kansere neden olabilecek içeriğe sahiptir. 

Patates diyeti ayrıca şunlara neden olabilir.

 • Enerji kaybı

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması 

 • Açlık hissi

 • Konsantrasyon bozukluğu

 • Gün içinde alınan kalori miktarı azaldığı için halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi durumlar 

Patates Diyetine Benzer Diğer Diyetler Nelerdir?

Patates diyetine benzer diğer diyetler şunlardır.

 • Dukan diyeti

 • Hollywood diyeti

 • Vejetaryen diyeti

 • Glisemik indeks diyeti

 • Çorba diyeti

 • South beach diyeti

 • Montignac diyeti

 • Atkins diyeti

 • Yumurta diyeti

 • Volümetrik diyeti

 • Karpuz diyeti

 • Sirtuin diyeti

 • Kabak diyeti 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Şeyda Nur Demir

Şeyda Nur Demir Uygulamayı açtığım anda ikinci sırada bu post çıkıyor, kapak resmi olarak cips koymuşsunuz, canım cips çekiyor. Uygulamayı sileceğim neredeyse. Görseller daha hassas seçilmeliydi.

13.11.2022
Yanıtla
Adviye Yildiz

Adviye Yildiz çok ilginc. öğrendiğim iyi oldu. detaylı bilgilendirme yapmışsiniz, tesekkürler paylaşım için.

14.11.2022
Yanıtla
Hayriye Karalar

Hayriye Karalar Yapıp sonuç alan var mı ?

16.11.2022
Yanıtla
Gökhan Öztürk

Gökhan Öztürk yeme şeyda zor bir Şey değil

18.11.2022
Yanıtla