Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.08.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Pollyanna gibi düşünen daha uzun mu yaşıyor?

Göreceli bir kavram olan iyimserlik, biraz da pozitif enerjiyle ilgilidir. “Polyannacılık” olarak tanımlanan bu davranış tipinin hayatına katabileceklerini senin için derledik.

Pollyanna gibi düşünen daha uzun mu yaşıyor?

Pollyanna'yı tanımlarken, olayların her zaman pozitif tarafından bakan ama bakarken de gerçekleri unutup kendini kandırarak mutluluğa ulaştığını düşünen birinden mi bahsediyoruz?

Mesela; düğmelerimiz kapanmıyorsa bu aç kalmadığımızı mı gösterir yoksa fazla yediğimizi ve kilo aldığımızı mı düşünmeliyiz? Düğmelerin tekrar kapanması için yeme alışkanlığımızı değiştirmek mi yoksa daha büyük beden bir pantolon almak mı doğrudur?

Eğer olduğumuz kişi olmaktan memnunsak ve inandıklarımızı sadece en güzele ulaşmak için belirliyorsak bu bize gerçek mutluluğu verebilir mi?  Gelin konuya biraz daha yakından bakalım.  Optimist olmak ne getirir? Soyut kavramların insan sağlığına kattıkları elle tutulur, gözle görülür cinsten olmasa da araştırmalar birçok noktayı açıklığa kavuşturuyor.

ABD’de 70 bin kadın arasında yapılan bir araştırmaya göre, optimist bakış açısına sahip olanların kötümser olanlara göre kanser, kalp krizi, akciğer hastalıkları, felç ve enfeksiyonlardan hayatını kaybetme oranı oldukça az.

Araştırmada katılımcılara iyimserlik derecelerini 0’dan 24’e kadar puanlandırmaları istenmiş. Bunun yanı sıra yaklaşık 5 bin kişi arasında yapılan başka bir çalışmada da iyimser olanların daha sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olduğu belirtilmiş.

Aslında iyimserlik kişileri yaşayabilecekleri kötü durumları göğüslemek konusunda cesaret veriyor. Bir diğer deyişle stresli durumlara karşı dayanıklılık sunuyor.

Araştırmalara katkı sağlayanlar, optimist olanların iyi bir şey olması için beklemediklerini, bunun için adımlar attıklarını söylüyor. Sağlıklı bir hayat yaşıyorlar, çünkü benimsedikleri bu davranış tipinin onlara kazandıracaklarının farkındalar. 

Araştırma kaynağı: Academic OUP Optimism and Cause Specific Mortality  

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir