Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Tuğçe Altan Bahçe 04.06.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sağlıklı kilo vermek önemlidir. Kısa zamanda kilo verme isteğiyle, sağlığınızı tehlikeye atacak beslenme programları uygulamamalısınız.

Her yıl, farklı isimlerle protein ağırlıklı diyetler moda oluyor. Bu diyetlerin düşük karbonhidrat ve yüksek miktarda protein içermesi, vücudun stres altına girmesine neden oluyor. Kilo vermek önemli; ama ideal kiloyu korumak ve ilerleyen yaşlarda insülin direnci, yüksek kolesterol, böbrek ve karaciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları yaşamamak daha önemli.

Protein Diyeti Uygulamanın Olumsuz Etkileri

  • Kilogram başına 2 gram ve üzeri şeklinde uygulayacağınız yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren beslenme programı, kemik erimesinin hızlanmasına neden olur.
  • Böbrek dokusundan süzülen fazla protein, böbrek taşı oluşma riskini artırır.
  • Protein ağırlıklı ve sağlıksız beslenme programı, vücuttaki keton cisim miktarını artırır. “Ketogenezis” oluştuğunda, ağızda  ve deride koku hissedilir.
  • Protein ağırlıklı beslenme, kan kolesterol değerinin yükselmesini ve kalp rahatsızlıklarını artırır.
  • Vücudun ihtiyacı olan glikoz (şeker) yeterli miktarda alınmadığı için bireyde algı ve konsantrasyon azalır, stres artar.

Protein Diyeti Listesi

Sağlıklı kilo vermek ve yaza hazırlanmak için yeterli ve dengeli beslenmeli, tam tahıl, meyve, sebze, süt, et ve yağ grubu besinleri kalori ve yaşam ihtiyacınıza göre her gün tüketmelisiniz. Günde 4 porsiyon ve üzeri tahıl grubu besin tüketmiyorsanız (Ör. 4 dilim tam buğday ekmeği veya 1 kase çorba + 2 dilim ekmek gibi),  protein ağırlıklı, yetersiz ve dengesiz besleniyorsanız, sağlığınız açısından oluşabilecek riskleri artırıyorsunuz demektir. Protein ağırlıklı beslenmek yerine kendi ihtiyaçlarınızı belirlemeli, sağlıklı besin ve öğün planı oluşturmalısınız.

Odak noktanızın kilo vermek değil, sağlığınızı korumak ve ideal kilonuza ulaşmak olması gerektiğini unutmamalısınız.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir