Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Protein Ölçüsü
İlay Polat 12.03.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Protein Ölçüsü

Spor yapan kişiler arasında sıklıkla konuşulan ve bizlerinde en çok cevapladığı konu olan proteinden bahsedecek olursak;

Spor yapan kişiler arasında sıklıkla konuşulan ve bizlerinde en çok cevapladığı konu olan proteinden bahsedecek olursak;

Proteinler; hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunmaktadır. Ancak hayvansal besinlerden sağlanan proteinler, bitkisel kaynaklı proteinlerle karşılaştırıldığında vücutta daha etkin kullanılmaktadır. Hayvansal kaynaklı süt, kalori/yogurt-tam-yagli">yoğurt, peynir, yumurta, et (kırmızı et, kümes hayvanları, balık vb.) gibi besinler iyi birer protein kaynağıdır. Ayrıca bitkisel kaynaklı olmasına karşın kurubaklagiller de ( kuru fasulye, nohut, mercimek) proteinden zengin besinler arasında sayılmaktadır.

Sporcuların protein gereksinimleri nasıl hesaplanır?

 

 


Fazla protein alımı kas kütlesini artırır mı?
Özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin, protein alımlarını ilk 3-4 hafta artırması, kas fibrillerinin gelişimini artıracağından dolayı önerilmektedir. Ancak sporcularda aşırı protein veya amino asit kullanımının ekstra kas gelişimine neden olmadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiş olup, kas kütlesindeki bu artış antrenmanın etkisi ile olmaktadır.


Yapılan çalışmalarda, fazla protein veya amino asit kullanımının, proteinlerin atım ürünü olan ürenin vücuttan uzaklaştırılması için idrar çıkışını artırdığı, böylece vücuttan daha fazla sıvı kaybedildiği ve dehidrasyona neden olduğu gösterilmiştir. Ayrıca fazla protein alımı karaciğer ve böbreklerin daha fazla yorulmasına ve vücuttan diyet-ile-kilo-kontrolu-uzerindeki-onemi">kalsiyum atımına da neden olmaktadır.

 
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir