Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Psikoloji – Diyet İlişkisi
Diyetkolik Diyetisyenim 28.01.2013 4 dakikada okunur
yorumlar
8
kaydet

Psikoloji – Diyet İlişkisi

Ruh hali, diyet sürecini belirleyen önemli öğelerden biridir. Özellikle stresli bir ruh hali, kişiyi kalori değeri yüksek yiyecekler tüketmeye itebilir. Bu durum beyin ile vücudun etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Hatta bu ilişki depresif ruh hali durumunda fazladan yeme eğilimi, aşırı uyku ve kilo alımına kadar gidebilir.

Peki bahsettiğimiz stres anındaki yemek seçimi neden yüksek kalorili olanlara doğru bir eğilim göstermektedir? Vücut stres ile başa çıkabilmek için bu öğünlerin barındırdığı yüksek kaloriyi, yani yüksek enerjiyi kullanır. Kısacası stres altında yenilen yemeklerin tat ile bir alakası yoktur.

Bu durum stres altında olduğunuzu hissettiğinizde veya heyecanlandığınızda vücudunuzun kortizol hormonunu salgılamasından dolayıdır. Kortizol hormonu kan damarlarını daraltarak kanı sindirim sistemi gibi dokulardan alır ve kas dokusuna iletir. Metabolizma da enerji açığa çıkarabilmek için kasları daha hızlı çalıştırır. Ancak bu acil durum sonsuza kadar sürmez. Strese cevap sistemi, kendini bloke etmek için faaliyetleri durdurur. Stres hormonu olan kortizol bu kapatma işlemini gerçekleştirir.  Bunu yapabilmek için de yüksek enerji deposu olan çikolata, şekerleme gibi yağ ve şeker oranı yüksek besinlere yönlendirir. Çünkü vücudun stres ile uzun süre başa çıkabilecek enerjisi yoktur.  Kısacası uzun süreli stres sonucu kortizolün fazla salgılanmasıkalori alımını arttırarak yağın karın bölgesinde toplanmasına neden olur. Vücuda hızlı bir şekilde enerji sağlayabilmek için, karaciğere yakın olan karında yağlanma artar.

Kronik stres ile başa çıkmanın en sağlıklı ve kalıcı yolu egzersiz, yoga, meditasyon veya sıcak bir duş gibi fiziksel aktivitelerdir. Bu aktiviteleri yapmak beyinde stres varlığında uyarılan noktaları uyararak, stres ile çikolataya oranla daha uzun ve kalıcı bir şekilde başa çıkmayı sağlar.

Stresin diyetinize olan negatif etkileri;

Yanlış diyet, düzenli beslenmemek;

Yiyecekler vücudun yakıtıdır, öğün atlandığında yorgun ve sinirli hissetmeye neden olur. Uzun süren açlıklarda kan şekeri düşer ve ruh halinde değişiklikler olur. Bu nedenle en geç 4 saat aralıklarla beslenme gerçekleştirilmelidir. Kahvaltı ise özellikle önemlidir. Çalışmalar kahvaltı yapan çocuk ve yetişkinlerde okul, iş performansının daha iyi olduğunu, kilo kontrolünüdaha kolay sağlayabildiklerini göstermiştir. Tabii bu sabah bütün istediklerini yiyebileceğin anlamına gelmez.

Karbonhidratları kısıtlamak;

Karbonhidrat yıllarca, pek çok kişi tarafından çokça kötülendi. Ancak, vücudun Serotonin salgılayabilmesi için karbonhidrata ihtiyacı vardır. Serotonin hormonu iyi hissetmeyi sağlar, iştahı bastırır ve sakinleştirir. Bu nedenle düşük karbonhidrat tüketen bir birey daha sinirli, depresif ve gergin olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bahsedilen karbonhidratın sadece çikolata, pasta veya börek olmamasıdır. Dengeli beslenme konseptinde bahsedilen karbonhidrattan kasıt tam tahıllar(tam buğday, çavdar ekmeği, bulgur pilavı, makarna-yagsiz"> kepekli makarna, kepekli pirinç), meyve ve sebzelerdir. Bu besinler günlük beslenmeye dahil olduğu takdirde abur cubur yiyeceklere daha az ihtiyaç duyulup daha az tüketilecektir. Kendini kötü hissettiğin ve abur cubur tüketmek istediğin durumlarda, meyve, yağsız patlamış mısır, kepekli bisküvi gibi seçimler yaparak kısa sürede daha iyi hissedip, zararlı yiyecek tüketme isteğinin azaldığını göreceksin.

Omega 3 yağ asitlerini yetersiz almak;

Omega 3 somon, sardalya, uskumru gibi yağlı balıklarda zengin olarak bulunur. Omega 3 yağ asitleri bellek gelişiminde ve ruh halinin iyileştirilmesinde önemlidir. Araştırmalar düşük omega 3 seviyelerinin depresyon, karamsarlık gibi psikolojik bozukluklara neden olduğunu göstermektedir. Haftada 2 kez balık tüketilmelidir. Omega 3 ün diğer kaynakları ise; keten tohumu, ceviz, semizotu, kanola yağı, omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurtalardır.

Önemli bazı besinleri almamak;

Demir eksikliği depresyon, yorgunluk, dikkatsizlik gibi durumlara neden olur. Demir içeriği yüksek besinler; kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagillerdir. Kişide içe dönüklük, yorgunluk ve özgüvende düşüklük gibi etkiler yaratan bir diğer element eksikliği ise tiamindir. Tiamin içeriği yüksek besinler tahıllar, et, yumurta, kuru baklagiller, bezelye, yer fıstığıdır. Son olarak folik asit, depresyon belirtilerinin hafiflemesini sağlaması itibariyle bu konu başlığı altında bahsedilmeden geçilmemelidir. Folik asit içeriği yüksek besinler; koyu yeşil yapraklılar, greyfurt, mandalina, portakal, fındık, ceviz, badem ve tam tahıllılar olarak gruplanabilir.

Çok fazla yağ tüketmek;

Patates cipsi hem ruhsal durum hem de bel çevresinde oluşacak yağlar için iyi değildir. Yağlı seçimler- özellikle de doymuş yağ içeriği yüksek olan birdiyetdepresyon ve demansa (bunamaya) neden olabilir. Yüksek seviyede yağ içeren besinlerin sindirimi zordur, bu nedenle tüketildikten hemen sonra halsizliğe yol açabilir.

Aşırı kafein tüketmek;

Günde 2 fincandan fazla kafein tüketimi sinirlilik, endişe gibi ruh hallerinin oluşmasına neden olabilir. Bu durum daha fazla kalorialmaya, dolayısıyla kilo alımına zemin hazırlar. Bunun yerine su tüketimini artırmak faydalı olacaktır. Bitki çayları(yeşil çay gibi), süt veya ayran da kahveye alternatif içecek olarak tüketilebilir.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Elif Gürcü

Elif Gürcü tatliyi birakamuyorrummm tatli yemedigim zaman psikolajim bozuluyor kendimi halsz mutsuz hissediyorum :/

16.05.2013
Yanıtla
Berna Karaoğlu

Berna Karaoğlu Ben gece nöbete gidiyorum gündüz uyuyorum nöbete gideceğim zaman belli bi süre uyumalıyım hangi ara yemek yapayım uiyeyim spor yapayım bunalmış durumdayım.hipotiroidim var metabolizmm yavaş..eski 50-53 kilo aralığına dönmek istiyorum ama 1gram dahi veremiyorum.vücudumdaki ödemi bir türlü atamıyorum.tuzsuz,şekersiz beslenmeye dikkat ediyorum vs.Ama sadece düzenli spor yapamıyorum ve günün çoğu aç kalıp sonrasında yemeğe saldırıyorum.durum bu yani:/

13.05.2013
Yanıtla
Rukiye Aydın

Rukiye Aydın 1 sene önce 56 kiloydum diyebilirim eskidende çok yiyordum o zamanlar benımle şakalasmak ıcın obez olcaksın dıyorlardı 1 sene dıye bılıyorum yanlıs bilmiyorsam birden 69 kiloya çıktm diyete başlasam canım hıc ıstemedıgı seylerı cekıyor sanki yurumeye kalksam 1 2 gun anca ne yapmam gerekiyor :(

04.05.2013
Yanıtla
Azer Çöllü

Azer Çöllü bu kalori hesabında yediklerinle egzersiz arasında fark ne olacak acaba

04.05.2013
Yanıtla
Aslıcan Çevik

Aslıcan Çevik kendime hakim olamıyorum çok yiyorum aynı kilodayım fakat artık 1kilo dahi olsam düşmek istiyorum BIKTIM.

04.05.2013
Yanıtla
Diyetkolik Diyetisyenim

Diyetkolik Diyetisyenim Sevgili Merve, yediklerini kontrol altına alabilmek için sana birçok hizmet sunuyoruz. Diyet listende yer alan 'Şunu da yedim' arama çubuğundan diyetin dışında yediklerini sisteme kaydedebilir ve alman gereken enerjiyi aşmadan gün içinde yediklerini ona göre ayarlayabilirsin.Bunun dışında İnteraktif olma özelliği ile motivasyonun daima yüksek olacaktır (Tüh Be!, İspik, Modum). iPhone ve Android uygulamalarıyla, her yerden kolayca ulaşım sağlayabileceksin. Sağlıklı ve keyifli günler.

29.04.2013
Yanıtla
Merve Yılbaşı

Merve Yılbaşı ya ben ne yapayım sabah öglen aksam ıkı insanın yedıgını yıyorum ve gıt gıde kılo alıyorum :S

26.04.2013
Yanıtla
Burcu Başak

Burcu Başak bu aşırı uyku hali ve durduk yere hep yiyecek birşeyler bulmaya çalışmak ihtiyaçtan öte alışkanlığa dönüşmüş durumda

30.01.2013
Yanıtla

İlgini Çekebilir