Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.07.2018 4 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Pürüzsüz bir cildin sırrı sadece genlerinizde değil yediklerinizde de saklı!

Kozmetik mağazalarının ve güzellik salonlarının yolunu unutun! Pürüzsüz bir cilt için beslenme düzeninizde yapacağınız bazı değişiklikler çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacak.

Pürüzsüz bir cildin sırrı sadece genlerinizde değil yediklerinizde de saklı!

Pürüzsüz bir cilt için bugüne kadar neler yaptığınızı şöyle bir düşünsenize. Maskeler, makyaj malzemeleri, cilt bakımı ve saç bakımı için kuaförlerden alınan randevular, çeşit çeşit sivilce kremi... Özetle, “Pürüzsüz bir cilt için ne yapmalıyım?” sorusunun cevabı çoğumuzun kozmetik dünyasına ciddi bir yatırım yapmasına sebep olmuştur muhtemelen. Peki ya güzellik salonlarına ya da kozmetik mağazalarına koşmaktan çok daha etkili olabilecek bir şeyi gözden kaçırıyorsanız? Ya pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenler o kadar da çetrefilli değilse?

Sağlığımızla ilgili her konuyu, fiziksel görünümümüzü ve daha pek çok şeyi etkileyen beslenme düzenimiz cildimizin nasıl göründüğünü de en çok etkileyen unsur aslında. Bu yüzden pürüzsüz bir cilt için maskelere, kozmetik ürünlere yönelmeden önce çareyi beslenme düzeninizi gözden geçirmekte aramalısınız. Çünkü sağlıklı ve güzel bir cildin ihtiyacı olan şey dışarıdan gelen yabancı maddeler değil, sağlıklı bir vücut, dolayısıyla sağlıklı bir beslenme düzeni.

Pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenler

puruzsuz bir cilt icin yapilmasi gerekenler

Cilt sağlığı söz konusu olduğunda genetik faktörler, hava kirliliği, yanlış cilt uygulamaları ve daha pek çok unsurun etkisi gözlense de, temelde pürüzsüz bir cilt için beslenmenizde ve hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler cildinizin olduğundan çok daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken nokta gün içinde yeterli miktarda su içmek. Cildinizin nem dengesi içtiğiniz su miktarıyla doğru orantılıdır. Yani cildinizi bir nevi içeriden sulayarak beslediğinizi düşünün. Eğer ihtiyacı olan suyu ona vermezseniz cildiniz kurur ve parlaklığını kaybeder.

Pürüzsüz bir cilt için yapılması gerekenlerden bir diğeri ise antioksidan vitaminlerini içeren sebze ve meyveleri yeterli miktarda yemek. Cildiniz yorgun ve renksiz görünüyorsa bunun sebebi bu sebze ve meyvelerden yeterince yememeniz olabilir. Bunun için antioksidan içeriği en yüksek olan nar, ahududu, böğürtlen, erik, çilek, portakal gibi meyvelerden; soğan, sarımsak, kereviz, pırasa ve lahanagillere dahil olan sebzelerden yararlanabilirsiniz. Yeşil çay da yoğun şekilde antioksidan etkisi olan bir içecek.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak da pürüzsüz bir cilt için yapmanız gerekenlerden. Vücudunuzun ihtiyacı olan demiri alabilmeniz için güneşten yararlanmanız gerekse de güneş ışınlarının çok dik geldiği saatler yerine akşamüstlerinde güneşe çıkmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Cildiniz için yapmanız gereken bir diğer şey ise elbette düzenli egzersiz. Çünkü düzenli egzersiz yapmanız cildinizin esnek ve dinç olmasını sağlar.

Pürüzsüz bir cilt için beslenmenizde olması gerekenler: çeşitlilik, ölçü ve denge
puruzsuz bir cilt icin ne yapmaliyim

Yukarıda saydığımız noktalar dışında beslenme düzeninizde dikkat etmeniz gereken üç temel unsur bulunuyor. Bu unsurları diyetinizde uygulamayı başardığınızda zaten beslenme düzeninizin rayına oturduğunu göreceksiniz. Bu üç unsur çeşitlilik, ölçü ve denge. Yani diyetinizde günlük almanız gereken kalori miktarını ve besin ögelerini almalı; hiçbir besinde ve besin ögesinde aşırıya kaçmamalı, ölçüyü kaçırmamalı; aldığınız besinlerde dengeyi gözetmelisiniz.

Ciltte çatlaklara ve sarkmalara neden olacağından sürekli kilo alıp vermemeye dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda yağ oranınız arttığında cildiniz daha gerginmiş gibi görünür, kilo verince ise sarkmalar ve bazı lekelenmeler ortaya çıkabilir. Bu yüzden ideal kilonuza ulaşmak için diyet yapıyorsanız bu süreçte hayatınıza egzersizi de dahil etmeniz yerinde olacaktır.

Yapılan hatalı diyet uygulamaları da önemli ölçüde vitamin ve mineral kayıplarına neden olur. Bu durum da saç dökülmeleri, tırnak kırıkları, cilt kırışıklıkları ve diş çürümeleri gibi olumsuz sonuçlara yol açar.

Ne yemeli, ne yememeli?

puruzsuz bir cilt icin maske

Pürüzsüz bir cilt için ve elbette sağlığınız için rafine edilmiş şeker, beyaz un gibi besinlerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Bunların yerine doğal tatlandırıcılardan, tam taneli tahıllardan ve bunlarla yapılmış besinlerden yararlanabilirsiniz.

Dengeyi gözetmek adına, haftada en az iki kez balık yemeye özen göstermeniz de çok önemli. Özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balıklar sağladıkları diğer yararların yanı sıra, cilt sağlığını olumsuz etkileyen güneş ışınlarının zararlı etkilerini de azaltır.

Fazla tuz kullanmaktan kaçınmak da yapmanız gereken bir diğer şey. Tuz su tutulmasını sağlayarak ödemlere neden olur. Ödemli bir cilt de her zaman yaşlanmaya ve sarkmalara daha meyillidir.

Son olarak, doymuş yağlardan mümkün olduğunca uzak durun. Hayvansal kaynaklı besinlerden zaten yeteri kadar doymuş yağ alındığından, yağ tüketiminizi zeytinyağı gibi sıvı yağlardan karşılamanız çok daha doğru olur. Doymuş yağların damar yapısını bozduğu ve cilde yakın olan kılcal damarlarda bu etkinin daha belirgin bir şekilde görüldüğü bilinen bir gerçek.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Mehmet Kılıç

Mehmet Kılıç Omega 3 için balık önerinizi protesto ediyorum. Hiçbir ihtiyacımız için hayvanları acı çektirerek öldürmek ve tüketmek zorunda değiliz. bitkisel temelli beslenebilir ve hayvanların da yaşama hakkına saygı duyabilir aynı zamanda.

02.08.2018
Yanıtla
Raşit Çağdas Delibalta

Raşit Çağdas Delibalta tarım dünya nüfusuna yetişemez hale gelmişken geç dünyayı Türkiye herşeyi dışardan alırken tarım ürünlerini hatta senin yemediğin büyük baş hayvanları ,pretosto için yalnış yerdesin bence.bikerede doğru yerde olun.Bunlar balık yemediğin için hep.balık ye.neyse özetle saygı duyuyorum ama dediğim gibi orası burası değil.

08.08.2018
Yanıtla