Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.07.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Su hayati fonksiyonlarımızın devam etmesi, vücut ısısının korunabilmesi, besinlerin sindirilebilmesi, vücudumuzdaki atık maddelerin uzaklaştırılabilmesi için gereklidir.

Su hayati fonksiyonlarımızın devam etmesi, vücut ısısının korunabilmesi, besinlerin sindirilebilmesi, vücudu muzdaki atık maddelerin uzaklaştırılabilmesi için gereklidir. Vücuttaki su oranı er keklerde % 60, kadınlarda %50, çocuklarda ise %65-70 oranındadır.

Vücudumuzdaki su oranı yaşlandıkça çeşitli nedenlerden dolayı azalmaktadır.

Vücudumuzdaki sıvı kaybı idrar, solunum, ter ve dışkı yolu ile olur. Bu kayıp kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 1.5-2 litre arasında değişir. Kişinin vücut kompozisyonlarına ve dış etkenlere bağlı olarak bu miktar daha da fazla olabilir. Çeşitli yollar ile vücuttan atılan suyun, metabolik faaliyetlerin devam etmesi için yerine konması gerekir.
 
Su kaybı ile beraber vücuttaki tuz oranı artar ve beyindeki susama merkezi uyarılarak susuzluk hissi oluşur. Sahurda tüketilen tuzlu gıdalar gün boyu oluşacak susuzluğun daha erken oluşmasına sebep olur. Zeytin, turşu, pastırma, sucuk gibi besinler içeriğinde yüksek miktarda tuz ve baharat içerdiklerinden sahurda tüketmek doğru bir tercih değildir.
 
Uzun süren susuzluk sonrası su tüketimi nasıl olmalı?
 
Gün boyu su tüketiminin olmamasından dolayı iftar ile sahur arasındaki 6-7 saatlik sürede günlük su ihtiyacının karşılanması ger ekmektedir. Günlük sıvı gereksiniminin 2,5-3 litre arasında değiştiği düşünülürse, bu miktarın 3’te 2’sini iftar ve iftardan sahura kadar olan zaman diliminde tüketilmesi gerekir. Sahurda ise 3’te 1’lik kısmının tüketilmesi doğru olacaktır. 7 saatlik besin ve sıvı alımının olduğu bu arada 30 dakikalık periyodlar ile 1’er bardak su içmek günlük sıvı ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayacaktır.
 
İftar ve sahurda sıvı alımını arttırmak için doğru besinleri tüketmekte oldukça önemlidir. İftarda hoşaf, komposto, ayran ve cacık gibi su oranı yüksek olan besin alternatiflerini diyet planında bulundurmak günlük sıvı ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra sıvı alımını arttırmak için sahurda ve ara öğünlerde su içeriği yüksek olan karpuz tüketilebilir. İftardan sahura kadar olan bu arada şeker içeriği yüksek olan gazlı içecekleri ve yağ içeriği yüksek besinler tüketmek susuzluk hissinin daha çok ve çabuk oluşmasına sebep olur. Bunun için hoşaf ve komposto yapımında ilave şeker kullanılmamalıdır.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir