Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.12.2022 10 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Regl Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilmelidir?

Regl döneminde ayrı, öncesinde ayrı şişlik problemi yaşıyoruz. Hele bir de regl geciktiyse eyvah! Haydi gelin tüm bu dönemlerde sizi rahatlatacak bitki çaylarını bulalım.

Regl Döneminde Hangi Bitki Çayları İçilmelidir?

Regl, ortalama her 28 günde bir hemen hemen aynı belirtiler ile kendini gösteren vajinal kanama döngüsüdür. Ergenlikten menopoza kadar her sağlıklı kadında düzenli regl kanaması görülür. Bu, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kadınların %75'inde ise regl sancıları, regl öncesinde görülür. 

Stres, hormon değişiklikleri, rahim kasılması gibi pek çok faktör regl sancılarının tetiklenmesine sebep olabilir. Regl sancıları günlük hayatı da oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple de regl sancısını hafifleten besinlerin, çayların ve diğer yöntemlerin de kullanımı yaygınlaşmıştır. 

Regl sancısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı bitki çayları bulunur. Ancak regl döneminde tüketilecek olan bu çayların etkisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle de doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Aksi halde bu çaylar alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerji testlerinden sonra regl için faydalı olan çayların tüketilmesi önerilir. 

Bazı çaylar kasların gevşemesini sağlar ve regl ağrılarını hafifletir. Regl ağrısına iyi gelen çaylar arasında böğürtlen çayı, zencefil çayı, papatya çayı, safran çayı, civanperçemi çayı ve nane çayı bulunur. 

Regl Öncesi Hangi Bitki Çayı İçilebilir?

Regl öncesinde içilebilecek bitki çayları ve vücuda etkileri aşağıda listelenmiştir.

 • Zencefil çayı: Zencefil çayı iyi bir adet söktürücüdür. Regl dönemlerinde en sık tüketilen çaylardan biri olan bu çay, ağrı kesici özelliği sayesinde regl ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. 

 • Böğürtlen çayı: Böğürtlen çayı, antioksidan açısından yüksektir ve ayrıca C vitamini deposudur. Bu özelliği sayesinde vücuda enerji verir ve regl dönemini daha rahat ve ağrısız geçirmeye yardımcı olur.  

 • Safran çayı: Safran çayı, regl sancılarının azaltılmasında etkili bir bitki çayıdır. Regl kanının vücuttan kolay bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar ve aynı zamanda vücuda ferahlık verir.  

 • Civanperçemi çayı: Regl başlamadan üç gün önce civanperçemi çayı içmeye başlamak, regl döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı olur. Bu sayede de regl dönemini daha aktif geçirmeyi sağlar.

 • Papatya çayı: Papatya çayı sakinleştirici özelliği ile bilinir.  Bu çay, hormonları düzenler, sinirleri yatıştırır ve kasları gevşetir.

 • Nane çayı: Regl ağrılarının hafifletilmesinde etkili olan bir diğer bitki çayı da nane çayıdır. Bu çay, gerginliği azaltır ve arın kaslarını rahatlatarak krampları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca regl döneminde görülen şişkinliğin giderilmesinde de etkili olmaktadır. 

Regl Ağrısına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir?

papatya çayı

Regl ağrısına iyi gelen bitki çayları aşağıda verilmiştir.

 • Böğürtlen Çayı

 • Zencefil Çayı

 • Papatya Çayı

 • Safran Çayı

 • Civanperçemi Çayı

 • Nane Çayı

Böğürtlen Çayı

Böğürtlen çayında bulunan C vitamini, vücudun enerji potansiyelini yükselten direnç artırıcı özelliğe sahiptir. Daha kolay ve ağrısız bir regl dönemi geçirmeye yardımcı olur. 

Böğürtlen çayı yapmak için ilk olarak bir bardak su kaynatılır. Bu sırada böğürtlenler kaşıkla ezilerek püre haline getirilir ve kaynayan suya eklenir. Bir süre karıştırdıktan sonra çayı 10 dakika kaynatılır ve süzüldükten sonra servis edilir. Böğürtlen çayı aynı zamanda hazır poşet çayları veya kurutulmuş böğürtlen yaprakları kullanılarak da hazırlanabilir.  

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, sakinleştirici etkileri ve adet söktürücü özellikleriyle bilinen aynı zamanda ağrıyı hafifleten bitki içeriğine sahiptir. Uzun yıllar hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan zencefil, günümüzde regl sancıları da dahil birçok hastalık için doğal bir tedavi yöntemidir.

Zencefil çayı, iltihap önleyici ve ağrı giderici etkileri sayesinde rahatsızlık ve şişkinlik gibi  sorunların giderilmesine ve hafifletilmesine yardımcı olabilir. 600'den fazla katılımcı üzerinde gerçekleştirilen  7 çalışmaya göre, regl döneminin ilk 3-4 günü boyunca 750-2.000 mg zencefil tozu tüketmenin, adet ağrısını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. 

Zencefil çayının regl döneminde bir bardak içilmesi tavsiye edilir.  Zencefil çayı hazırlamak için 15 gram taze zencefil dilimlemeden önce iyice yıkanır. Zencefili kaynayan suya attıktan sonra 10 dakika demlenmesi için bir kenarda bekletilir. Ardından demlenen çay ılık olarak içilir. 

Papatya Çayı 

Papatya çayının içerisinde adet döneminde meydana gelen ağrı, kramp ve şişliği engelleyen birçok sakinleştirici bileşik bulunmaktadır. Papatya çayı adet dönemini çok daha kolay ve ağrısız bir şekilde geçirmeye yardımcı olur. 

Papatya çayının menstrüel kramplar üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı görülse  de, daha iyi uyumaya ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada, düzensiz ve kalitesiz uykunun daha ciddi adet sorunları ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. 

Papatya çayı hazırlamak için 2 yemek kaşığı kuru papatya kaynayan suya atılır ve karıştırılır. 3 dakika kaynatıldıktan sonra demlenmesi için için 5 dakika bekletilir. Demlenen papatya çayını süzdükten sonra içerisine isteğe bağlı olarak bal ve limon eklenerek tatlandırılabilir. 

Safran Çayı

Safran çayı sağlığa birçok faydasının yanında adet azaltıcı özelliği ile de bilinmektedir. Adet ağrılarını hafifleten, ağrı kesici ve adet sancılarını giderici bir içeriğe sahiptir. Safran çayı yapmak için bir bardak suya bir tutam safran  ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Ardından süzerek içilebilir. 

Civanperçemi Çayı

Antioksidan bileşikler açısından zengin bir bitki çayı olan civanperçemi çayı, çok eski zamanlardan beri regl kramplarını ve ağrılarını önlemeye yardımcı olmaktadır.  Adet söktürücü özelliğe sahip olan bu çay, regl gecikmesi, ergenlik ve menopoz döneminde yaşanan adet düzensizlikleri için de faydalıdır. Civanperçemi çayının regl dönemi başlamadan üç gün önce tüketilmeye başlanması önerilir. Civanperçemi çayı  sabah ve akşam düzenli olarak içilerek sancı ve krampların hafiflemesine yardımcı olur. Civanperçemi çayı hazırlamak için bir bardak kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı civanperçemi eklenir ve ağzı kapatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. 

Nane Çayı

nane çayı

Regl sancılarına iyi gelen doğal bitki çayları arasında en sık kullanılanlardan biri olan nane çayı, içerdiği yüksek miktardaki vitaminler sayesinde özellikle eklem, kas ve kemik yapılarını gevşeterek rahatlamayı sağlar. Regl sancılarında oldukça etkili olan nane çayı, taze nane yapraklarının yanı sıra kuru nane yapraklarıyla da demlenebilir.  

Regl İken Hangi Sakinleştirici Bitki Çayı İçilmelidir?

Papatya Çayı: Papatya çayı, sakinleştirici özelliği ile bilinen bir bitki çayıdır ve kendine özgü çiçeksi bir aroması vardır. Papatya çayı düzenli olarak tüketildiğinde vücutta glisin sentezini arttırıcı rol oynar. Glisin beyinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahip olan bir amino asittir. Vücudun rahatlamasına yardımcı olmak için sinir gerginliğini ve kas spazmlarını hafifletir. Papatya çayı, pelvis ve uterus bölgesindeki kan akışını teşvik ederek düzensiz adet döngülerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Papatya çayını hazırlamak ise oldukça basittir. 1 çay kaşığı kuru papatya 1 bardak kaynar suya eklenir ve ağzı kapatılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Papatya çayının regl döneminden önce ağrıyı azaltmak için günde iki bardak tüketilmesi önerilir. 

Hibiskus Çayı: Kolesterol ve tansiyonu düşürme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve  sindirime yardımcı olma gibi çeşitli faydaları bulunan hibiskus çayında yüksek düzeyde antioksidan bulunur. Çay, adet dönemiyle ilişkili ağrı ve krampları hafifletmenin yanı sıra ruh hali değişimlerine, depresyona ve regl dönemindeki aşırı yeme alışkanlıklarına yardımcı olabilir.  Bir bardak kaynar suya birkaç yaprak hibiskus ilave edilir ve  kapağı kapalı bir şekilde on dakika demlenmeye bırakılır. Hibiskus çayını regl döneminden birkaç gün önce içmeye başlamak, adet sancılarının ve krampların  giderilmesine yardımcı olabilir. 

Karayılan Otu Çayı: Regl döneminde sakinleştirici özelliğe sahip bitki çaylarından biri de karayılan otu çayıdır.  Sakinleştirici özelliği sayesinde regl dönemindeki ruh hali değişikliklerinin azalmasına da katkıda bulunur. Bu çay, östrojen hormonunun salgılanmasını artırır ve regl döneminde yaşanan krampların, ağrıların ve aşırı kanamaların önüne geçmeye yardımcı olur.   Karayılan otunun faydalarından biri de içerdiği antioksidan bileşenler sayesinde toksin maddelerin ve suyun vücuttan atılmasıdır. Bu sayede regl döneminde oluşan şişkinliği azaltmayı sağlar. Karayılan otu çayını hazırlamak için kurutulmuş bir tatlı kaşığı karayılan otu kökü küçük bir tencereye alınır. Üzerine bir bardak soğuk su ilave edilir ve yaklaşık 15 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra süzerek servis edilir. Regl döneminden birkaç gün önce içildiğinde ise regl semptomlarını azaltır. 

Karanfil Çayı: Karanfil çayı, vücudu rahatlatır ve enerjiyi yükseltir. Stresi azaltmada etkili olan karanfil çayı, iltihap önleyici özelliğe sahip olduğu için ödemin de azalmasına katkı sağlar. Karanfil çayı adet kramplarını hafifletmek ve uterus dokularındaki kas gerginliğini hafifletmek için kullanılır. Regl döneminde oluşan şişkinliği en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca kendine has aroması ve lezzetiyle karanfil çayının yapımı oldukça basittir. Karanfil çayını hazırlamak için 7-8 adet karanfil  bir havanda ezilir. Ardından kaynayan suyun içerisine karanfiller eklenir. Demliğin kapağı kapatılır ve  10 dakika demlenmesi için bekletilir.  Demledikten sonra suyunu süzülür. Tatlandırmak için içerisine tarçın kabuğu ve balı eklenebilir. 

Regl Söktürücü Çaylar Nedir?

Regl söktürücü çayların listesi aşağıda verilmiştir. 

 • Kantaron çayı: Kantaron çayı, regl söktürücü etkisi ile oldukça bilinen bir bitki çayıdır. Bu çayı demlemek için bir fincan sıcak suya bir tutam sarı kantaron eklenir ve 10 dakika demlenir. Kantaron çayını her gün içmek adet döngüsünün düzenlenmesi için oldukça yararlıdır. Kantaron çayı regl günlerinde daha rahat ve aktif olmaya yardımcı olur. Kantaron çayını düzenli olarak tüketmek regl döneminin düzenlemesi için oldukça faydalıdır. 

 • Alıç: Adet söktürücü özelliğe sahip alıç, regl dönemlerinde sancıyı azalmaya yardımcı olur. Alıç çayı hazırlamak için bir miktar alıç kaynar suyun içerisine eklenir ve bekletilir. 

 • Kekik: En çok kullanılan regl döktürücü çaylardan biri de kekik çayıdır. Kekik çayı hazırlamak için bir miktar kekik sıcak suyun içerisine eklenir ve demlenmesi için bekletilir.  

 • Çörek otu: Çörek otu regl söktürücü özelliğe sahiptir. Regl dönemlerinde düzenli olarak tüketildiğinde daha rahat hissetmeye yardımcı olur.  

 • Papatya ve biberiye çayı:  Regl gecikmesi için papatya ve biberiye bitkisini çay olarak tüketmek, regl söktürücü etki gösterir. Bir fincan kaynamış suya, bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye eklenir ve 5 dakika demlenmesi için bekletilir.  

 • Adaçayı: Adaçayı, doğal östrojen hormonu kaynaklarından biridir. Adaçayı demlenerek tüketildiğinde regl söktürücü özellik gösterir. Ayrıca adaçayının, regl ağrısı ve sancısının en aza indirilmesine de etkisi bulunmaktadır.

 • Zencefil Çayı: Zencefil tozu veya çayı, rahim içi yaraları, iltihapları ve kistlerin gelişmesini önleme özelliğine sahiptir. Zencefili çay olarak tüketmek,  regl gecikmesi için oldukça etkilidir.  

Maydanoz Suyu Kaç Günde Regl Olmasını Sağlar?

Adet söktürücü özelliğe sahip maydanoz, rahmi uyarır ve kan akışını sağlar. Regl döneminde gecikme problemlerinin çeşitli nedenleri olabilir. Stres, uyku eksikliği, yetersiz beslenme,  obezite ve çeşitli sebeplerle kullanılan ilaçlar, regl gecikmesinin nedenlerinden bazılardır.  

Maydanoz içerdiği apiol gibi uçucu yağlar ve C vitamini sayesinde rahimdeki serviks bölgesini uyarır. Bunun sonucunda ahatlayan serviks genişler ve genişleyen bu alandan regl kanı daha rahat şekilde geçiş yapar. Regl döneminde maydanoz tüketmek için bir demet maydanoz sapları ile birlikte doğranır. Ardından blenderdan geçirilir.  

Maydanoz suyunun adet söktürücü etkisi farklı zaman dilimleri görülebilir. Burada etkili olan kişinin sahip olduğu rahim duvarları ve yumurtalıkların tutunma durumu dur. Maydanoz suyu düzenli ve doğru şekilde tüketildiğinde etkisini 3-4 gün içerisinde görmek mümkündür. Aynı zamanda bu etki 1 ila 2 gün içerisinde de görülebilir.  

Regl Ödemi İçin Hangi Bitki Çayı İçilmelidir?

Regl döneminde vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olan bitki çayları şunlardır.

 • Karanfil Çayı

 • Ahududu çayı

 • Zencefil çayı

 • Papatya çayı

 • Nane çayı

 • Karayılan Otu Çayı

Regl Kesmesi İçin Hangi İlaçlar Alınmalıdır?

Adet geciktirmek için ağızdan alınan progesteron içeren ilaçlara ek olarak doğum kontrol hapları da kullanılabilmektedir.  

Regl İlaçları Nasıl Kullanılmalıdır?

Regl geciktirici ilaçlarla adet döngüsü ertelenebilir. Bu geciktirme işlemi en fazla 10 güne kadar uygulanmalıdır. Daha uzun süre yapılması bazı yan etkilere yol açabilir.   

Regl ilaçları adet döneminden 2 gün önce kullanılmaya başlanabilir. Bu ilaçlar farklı formlarda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları günde 2 adet alınırken, bazıları günde 3 adet kullanılmaktadır. 


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan