Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.10.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Rüyalarınız size sağlığınızla ilgili ipuçları veriyor!

Gördüğünüz rüyaları uyandığınızda ayrıntılarıyla hatırlıyor olmanızın bir anlamı olabilir mi?

Rüyalarınız size sağlığınızla ilgili ipuçları veriyor!

Beyniniz geleceğe yönelik planlarınızı, sorunlarınızı, anılarınızı, duygularınızı ve daha pek çok şeyi rüyalarınıza taşır. Kısaca siz uyurken beyniniz çalışmaya devam eder ve rüyalarınızı şekillendirir. 

Rüyanızda kimi zaman hiç sebepsiz yere senelerdir görmediğiniz, hatta aklınızdan bile geçirmediğiniz bir arkadaşınızı görürsünüz. Bazen bir uçurumdan düşer, bazense kanatlanıp uçarsınız. Uyandığınızda şayet bu rüyaları hatırlıyorsanız muhtemelen ne anlama geldiklerini anlamaya, yorumlamaya çalışırsınız. İşte bu yorumlama çabasına katkı sağlayacak bazı yol göstericiler rüyalarınızda saklı olabilir.

Rüyalarınızı hatırlamanız rahatsız bir uykuya işaret ediyor olabilir

sabah

Rüyalarınızı uyandığınızda sürekli olarak canlı bir şekilde hatırlıyorsanız bu durum belki çok da huzurlu bir uyku çekemediğinize dair bir belirtidir. Huzurlu bir uykudan yoksun oluşunuzun altında ise stres ya da beslenme düzeniniz yatıyor olabilir.

Yanlış beslenme de sağlıksız uykunun sebeplerinden

alkol

Çoğu kez yataktan huzursuz ve dinlenmemiş bir şekilde çıkıyorsanız bunun muhtemel sebeplerinden biri de beslenme biçiminizdir. Bazı yiyecek ve içecekler uyku kalitenizi ve rüyalarınızı hatırlama potansiyelinizi ciddi şekilde etkiler. REM uykunuzu baskılayan bir şeyler tükettiğinizde rüyalarınız azalabilir. Alkol tüketimi REM uykusunu baskılayan unsurlardan biri örneğin. Uyumadan önceki son öğününüzde REM uykunuz sırasında kan basıncınızın artmasını sağlayacak besinler yediğinizdeyse daha yoğun rüyalar görürsünüz.

Daha huzurlu, derin ve sağlıklı uykular için uyumadan kısa süre önce bir şeyler yememeli, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeli ve stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Zihninizin de kendi dili var

gece uykusu

Rüyalarınız çoğu zaman mantıksız ve “deli saçması” şeylerden oluşabilir. Hatta uyandığınızda “bunu yazsam sağlam bir bilimkurgu filmi senaryosu çıkar” diye düşünebilirsiniz. Beyniniz bazen sahte ve olağanüstü deneyimler yaratmak için hayalleri kullanır. Bu yüzden aslında saçmalık gibi görünen çoğu rüyanın altında sizin hayalleriniz ve korkularınız yatar.

Her ne kadar evrensel bir rüya dili olmasa da her birimizin zihninin kendine ait bir dili var. Eğer yeni gördüğünüz ve etkisinden kurtulamadığınız bir rüyaya takılıp kaldıysanız, o rüyadaki spesifik olaylardan yola çıksanız da daha geniş düşünmeye, yani büyük resmi görmeye çalışın. Örneğin rüyanızda kalp krizi geçirdiğinizi görmeniz sağlığınız için endişelendiğiniz ya da işinizle ilgili kötü bir şey olacağını öngördüğünüz anlamına geliyor olabilir.

stres

Sonuç olarak, içeriği her ne olursa olsun rüyalarınız endişelerinizi, hayallerinizi ve korkularınızı basit bir şekilde yansıtır. Onlara kulak vererek, hayatınızdaki stres unsurlarını tanımlamanıza, bir doktor ziyareti gerçekleştirmenize, iş değiştirmenize ya da sağlığınızı iyileştirmek için bazı değişikler yapmanıza önayak olarak daha kaliteli bir yaşam sürdürmenize yol açmalarına fırsat verebilirsiniz.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sude Öztürk

Sude Öztürk Ne mesala

27.10.2018
Yanıtla
Burak Ceylan

Burak Ceylan sacma bi yazi

27.10.2018
Yanıtla