Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 14.12.2022 6 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Sabah yogasıyla güne çok daha güzel başlayacaksınız!

Güne güzel başlamanın sırrını paylaşıyoruz! Sabah yogası nedir? Sabah yogasının faydaları nelerdir?

Sabah yogasıyla güne çok daha güzel başlayacaksınız!

Yoga hem fiziksel hem de ruhsal sağlık sorunlarını iyileştirme ve önleme konusunda fayda sunar. Stres, günümüzde karşılaşılan temel sağlık sorunlarından biridir. Geçmişte yapılan bazı araştırmalarda, sabahları yapılan yoganın stres hormonlarını en aza indirmeye yardımcı olabileceğini ve gün içerisinde üretkenliğini artırabileceğini göstermiştir.  

Yoga asanaları veya esneme egzersizleri, kasları ve eklemleri gevşetmeye, sertliğin giderilmesine ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olabilir. Uyku sırasında vücut genellikle uyuduğumuzda kaslarımız gevşer ve bağ dokusu ve vücut sıvıları oluşur. Bu dokular vücutta sertlik hissine neden olur. Bunu gidermek için uyandıktan sonra kasları gevşetmek çok önemlidir. Sabahları esneme hareketleri yapmamak veya gün içerisinde egzersiz yapmamak, vücuttaki bu sıvıların birikerek kalınlaşmasına neden olur ve daha fazla sertliğe yol açar. Bu durum kasların gerilmesine veya eklemlerde ağrılara neden olabilir.

Birçok çalışma, bağırsak ve beynin ilişkili olduğunu göstermiştir. Vücut önceki gece yediğiniz yemeği gerektiği gibi sindirilmediğinde  bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Sabahları yoga yapmak metabolizmayı hızlandırır vücudun işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi   için ihtiyaç duyduğu verimli bir şekilde parçalar. 

Yoga Neden Sabah Yapılır?

Sabah saatlerinde yapılan yoga, sizi sakinleştirebilir. Aynı zamanda odaklanmayı ve daha iyi konsantre olmayı sağlayabilir. Nefesi kontrol etmek, beynin fazla miktarda oksijen almasına katkıda bulunur. Bu durum, daha net düşünmeniyi, gün içinde daha dikkatli ve verimli olmayı sağlar. 

Sabah erken saatlerde yoga yapmanın en büyük faydalarından biri, güne iyi bir şekilde başlamanıza yardımcı olmasıdır. Stres hormonu olan kortizol sabahları daha yüksek ve gece ise en düşük seviyededir. Bu sebeple, gün içerisinde endişeli ve stresli ruh halinden kaçınmak istiyorsanız, sabahları bir yoga seansı uygulamak, daha olumlu düşünmeye ve gün boyunca aktif olmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz sırasında merkezi sinir sistemi ve hipofiz bezleri kan dolaşımına endorfin salgılar. Endorfinler, egzersiz yaparken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasallardır. Bu sebeple sabahları yalnızca 15 dakikalık yoga yapmak, bu faydayı elde etmenizi sağlar. 

Sabahları yoga yapmanın bir diğer faydası da tüm vücudun forma girmesinde etkili  olmasıdır. Düzenli sabah yogası yapmak, vücudun şekle girmesini sağlar, sırtı ve kolları güçlendirir. Bu sayede, bu değişim kişinin fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlayabilir. 

Yoga Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılır?

Geleneksel yoga hareketlerini kahvaltıdan önce uygulamak en iyisidir. Yoga özellikle de sabah erken saatlerde yapıldığında oldukça faydalıdır. Çünkü uyku sırasında vücut midedeki besinlerin çoğunu parçalar. Tok bir şekilde yoga yapıldığında, vücut besinleri sindirmek için enerjisinin bir kısmını kullanmak zorunda kalır. Bu nedenle de kahvaltıdan bir saat önce yoga yapmakta fayda vardır. 

Günde Kaç Dakika Yoga Yapılır?

Klasik yoga dersleri ortalama 1,5 saat yapılmaktadır. Yoganın başlangıç seviyesi için haftada bir kez eğitmen ile yapılması tavsiye edilir. Aynı zamanda haftanın 6 gününde 1 kez 3 ila 30 dakika yoga yapılması faydalı olur. 

Yoga Yaparak Kilo Verilir mi?

Sabah erken saatlerde yapılan yoga kilo vermeye yardımcı olur. Yoga, derin esnemeler ve asana adı verilen farklı pozlara geçişler yoluyla çok çeşitli kas gruplarını çalıştırmayı sağlayan bir egzersiz şeklidir. Antrenman sırasında ne kadar çok kas kullanılırsa, metabolizma da o kadar hızlı olur ve daha fazla kalori yakmayı sağlar.

Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak yoga yapmanın kilo vermenin etkili bir yolu olduğunu gösterilmiştir. Bu sonuçlara göre yoga inatçı yağ depolarını kaybetmeye yardımcı olmuştur. Ayrıca yoganın kilo verme amacıyla yapılmadığında bile kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür. 

Bunun nedeni, yoganın birçok farklı kas grubunu çalıştırması, metabolizmayı hızlandırması ve kalbin daha hızlı atmasını sağlamasıdır. Bunların tümü ise daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. 

Bu nedenle, kilo vermek ve kilo korumak isteyen ancak bunun için ayıracak vakti olmayan kişilerin sabah rutinine yoga pratiği eklemesi faydalı olur. 

Yoga Vücudu Şekillendirir mi?

Düzenli olarak yoga yapmak sağlıklı ve formda bir vücut sağlar. Yoga, rahatlamanın iyi bir yoludur. Aynı zamanda hem beden hem de zihin için birçok faydası bulunan bir egzersizdir.Yoga, yağ kaybetmeyi, kasları sıkılaştırmayı ve vücudu daha esnek hale getirmeye yardımcı olur. Tüm bunlar daha formda, yağsız ve şekilli bir görünüme yardımcı olur. 

Herhangi bir yoga yapmaya başlamak, kaslara giden kan akışı artırır. Bu, başlangıç ​​seviyesi için de geçerlidir. Kaslara giden kan akışı aktif dokuya oksijen ve diğer önemli besin maddelerini ulaştırır. Bu durum kasların etkili bir şekilde çalışmasını sağlamakla birlikte kas kuvveti oluşturmaya da yardımcı olu. Ayrıca hasarlı kasların iyileşme sürecini hızlandırır ve kan şekeri değerlerinin düşmesini sağlar. 

Yeni başlayan bir yoga dersi için yakılan kalori miktarı yapılan yoga türü, dersin uzunluğu ve yoğunluğuna bağlı olarak 180 ila 460 kalori arasında olabilir. Diğer antrenman türlerinde  olduğu gibi, vücudun şekillenmesi ne kadar düzenli çalışıldığına bağlıdır. Yoga türleri kalp atış hızını artıracak ve kardiyovasküler zindeliği iyileştirecek ve sağlıklı bir vücut şeklini korumayı kolaylaştıracak birçok duruş ve akışa sahiptir. 

Zayıflamak İçin Hangi Yoga Yapılır?

Yoga ile zayıflama Vinyasa Yoga adı verilen bir yaklaşımla ortaya çıkmıştır. Bu yoga türü güç yogasını da içeriyor. Bu iki aktivite önemli miktarda kalori yakmayı sağlıyor. Yoganın egzersiz haline gelmiş biçimi olan bu iki yoga türü, bir saat boyunca orta ila zor kardiyo etkisine sahiptir.

Güç yogası aynı zamanda vücutta kas gelişimine yardımcı olur. Düzenli ve doğru yapıldığında, kişiyi hem zihin hem de beden olarak güçlendirir. 

Yoga kilo vermek için yapılsa bile asıl amaç kilo vermek değil, vücudu sağlıklı ve güçlü tutmaktır. Aynı zamanda yoga, kişinin kötü enerji ve fikirlerden korumasının da etkili bir yoludur. Bunun nedeni kişiyi strese ve gerginliğe karşı daha az etkilenmesini sağlamasıdır. 

Yoga Spor Yerine Geçer mi?

Yoga bir spor değildir. Bunun nedeni yoganın rekabetçi bir aktivite olmamasıdır. Aslında hatha yoga, fiziksel uygulama içeren tek yoga türüdür. Hatha yoga dışındaki karma yoga, mantra yoga, raja yoga ve diğer yoga türlerinde neredeyse asana vurgusu yok denilebilir. 

Yin Yoga zayıflatır mı?

Yin yoga, vücut esnekliğini artırır. Yün yogada vücuttaki tüm kaslar gerilir. Burada amaç, kemik ve eklem bölgelerini esneterek ve hareket ettirerek eklemlerdeki kan akışını artırmak ve eklemleri daha esnek hale getirmektir.

Yin yoga stres hormonunu salgısını azaltmayı sağlar. Bu özelliği sayesinde de  zayıflamayı destekler. Amerika’da Hatha ve Yin Yoga grupları üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada,Yin yoganın kilo verme üzerindeki bu etkisi kanıtlanmıştır. Ayrıca araştırmalarda Yin yoganın diğer yoga biçimleriyle 12 hafta boyunca aynı kilo kaybı sonuçlarını verebileceğini gösterilmiştir. Bu yoga türü kan akışındaki enerjiyi dengelediği için hücrelerin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.  

Yoga pozları ayrıca iç organların daha iyi çalışmasını sağlar. Yin yoga kalbi, akciğerleri, böbrekleri ve sindirim sistemini güçlendirerek doğal kilo kaybına yardımcı olabilir. Yin yoga, stresi azaltmanın da etkili bir yoludur. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, restoratif yoga yapmanın  da önemli miktarda kilo verdirebileceği bulunmuştur. 


 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan