Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.02.2021 5 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Sabahlarınız artık daha güzel başlayacak!

Sabahınızı nasıl geçirdiğiniz çoğu zaman size nasıl bir gün geçireceğinizi söyleyebilir. Biz de daha güzel bir gün geçirmek için sabah yaptığınız hataları yeniden programlamanıza yardım ediyoruz!

Sabahlarınız artık daha güzel başlayacak!

Hiç akşam 6’da oturup inanılmaz yoğun bir gün geçirdiğinizi ama aslında pek de bir şey yapmadığınızı düşündünüz mü? Özellikle pandemi döneminde günler nasıl geçiyor farkında bile olmuyoruz. Yeni gün doğuyor ve batıyor. Eğer siz de günlerinizi sadece geçiriyormuş gibi hissediyorsanız, bunun nedeni muhtemelen zamanınızın çoğunu yanlış şeylere harcıyor olmanızdır. Bu noktada size küçük bir sır verelim; günün en tehlikeli zamanı sabahtır. Sabahınızı yanlış şeyler yaparak geçirdiğinizde günün geri kalanında doğru şeyleri yapmak için muhtemelen enerjiniz azalacak ve motivasyonunuz düşüşe geçecek. Bu etkileri yaşamamak için size sunacağımız önerileri gözden geçirmeye ne dersiniz?

Gününüzü planlayın

Plan yapmazsanız yürütmeyi de başaramazsınız. Ancak günün ilk dakikalarını programınızı planlamak için harcarsanız, kendinize belirlediğiniz hedefleri tamamlamak için enerjinizi her zaman yüksek tutarsınız. Kendinize o gün için yapılacaklar listesi hazırlayın. Tabii bu noktada sıkça yaptığınız bir hata sabah yapılacaklar listenizi oluşturduğunuzda çok geç kalmanız olabilir. Eğer uyandığınızda liste hazırlamak için geç kaldığınızı hissediyorsanız bir önceki akşamdan yarını planlamayı deneyebilirsiniz. Gün için somut bir plana uyanmak, neyi başarmak istediğiniz ve onu nasıl elde edeceğiniz konusunda daha net olmanıza yardımcı olur ve daha kolay odaklanmanıza da olanak tanır. Ertesi gün mücadele etmeye hazır olduğunuzu bilerek yatmaktan daha iyi bir his yoktur. Günlük programınızı ve görevlerinizi planlarken minimumda tuttuğunuzdan emin olun. Programınız günde birkaç önemli görevden fazlasını içermemelidir.

Şikayet etmeyin

Çoğu zaman, olumsuz konuşmaların ve düşüncelerin bizi saatlerce etkileyebileceğinin farkına bile varmayız. Çoğu insan için sabah rutininin bir parçası olarak hava durumu, politik durumlar veya işlerinden şikayet etmek doğal sayılıyor. Ancak güne işinizden, eşinizden, ailenizden veya herhangi bir şeyden şikayet ederek başlarsanız bu olumsuz havayı en az birkaç saat hatta bazen tüm gün boyunca yanınızda taşıyacaksınız. Şikayet ederek, engellere ve sorunlara odaklanırsanız bu fırsatları tanımayı zorlaştırır ve güne yanlış bir başlangıç yapmanın kesin bir yolundan başka bir şey değildir. Özetle sözleriniz ve düşünceleriniz sadece motivasyonunuzu değil, tüm ruh halinizi etkiler. Bunun bilincinde olarak sözlerinize ve düşüncelerinize yön vermeye çalışın. Güne şikayet ederek başlarsanız gün boyu şikayet edecek daha çok şey bulursunuz. Bununla birlikte hayatın parlak tarafına odaklanırsanız sizi neşelendirecek ve mutluluğunuzu artıracak daha da fazla şeyle karşılarsınız. Bu yüzden zihninizi, sabah iyi olan ilk şeye odaklamak için eğitmelisiniz.

Doğrudan işe başlamayın

Sabahlar, sağlığınıza dikkat etmek ve ilham almak için mükemmel bir zamandır. Çoğu insan sabah ilk iş olarak yapmazlarsa yoğun programlarına olumlu alışkanlıkları dahil etmekte zorlanır. Ancak muhtemelen zaten yeterince erken kalkıyorsunuz ve direkt işe koyuluyorsunuz. Çünkü daha erken kalkmak size zor geliyor. Gerçek şu ki, çoğu zaman birkaç dakika daha uyumak sizi daha tembel hale getirir, sizi yavaşlatır ve üretkenliğinizi azaltır. Bu yüzden uyanıp direkt işe koşmak yerine fiziksel ve zihinsel sağlığınıza fayda sağlayacak şeyler belirleyip güne onlarla başlamak için biraz zaman ayırın. Daha uyanık hissetmek için kafeine güvenmeyi bırakın. Bunun yerine 30 dakika erken kalkın ve bedeniniz, ruhunuz, zihniniz için bir şeyler yapın.

Erteleme düğmenizi kapatın

Erteleme düğmesine basmak o an kendinize bir iyilik yapıyormuşsunuz gibi hissettirebilir ancak tam tersidir. Eğer ertelerseniz önemli şeyler için daha az zamanınız olduğunu kabul edersiniz. Ek olarak gün içindeki ilk hareketiniz bir yenilgiyi kabul etmek olur. Ertelemek büyük bir stres yaratıcısıdır ve her seferinde motivasyonunuzu öldürür. Bununla birlikte uyku kalitenizi de etkiler ve çoğu zaman ertelemek, enerji dolu olmak yerine daha da yorgun hissetmenizi sağlar. Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve alarmınızı ertelemeden kalkın. Bunu yapabilmek ilk aşamada kolay olmayacağı için alarmınızı elinizle ulaşabileceğinizden uzak bir alana koyarak erteleme ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sosyal medya yoluyla dikkatinizi dağıtmaya çalışmayın

Sosyal ağlarda gezinmek sabah rutininizin bir parçasıysa bunu değiştirmek sizin için iyi olabilir. Bu aynı şekilde haberleri veya e-postalarınızı kontrol etmek için de geçerlidir. Dünya haberleriyle güncel olmayı istemeniz doğal ama bunu sabah ilk iş olarak yapmanıza gerçekten gerek yok. Sabah ilk iş olarak haberler, güncellemeler ve olumsuzluklarla bombardımana tutuluyorsanız o negatif enerjiyi tüm gün boyunca yanınızda taşıyacaksınız. Gözünüzü açtığınız gibi dikkatsizce internette gezinmek düşündüğünüzden daha fazla zamana ve enerjiye mal olabilir. Bunun yerine ilk olarak telefona bakmak istiyorsanız İnstagram ve Pinterest’teki motivasyon sayfalarını takip edebilir ve sabahları telefonunuzu kullanırken mutsuzluk yerine pozitif enerjiyi artırabilirsiniz. Tabi bundan daha iyi bir alternatif kitap okuyarak, ilgi alanınıza göre podcast dinleyerek zihninizi harika fikirlerle beslemektir. Podcast demişken, Diyetkolik Podcast Kanalı’nın açıldığını duyurmadan geçmeyelim. Aradığım Diyetisyen Değil Motivesyen başlıklı ilk programımız şimdi yayında, sabahınıza eşlik edecek keyifli bölümler için göz atmayı unutmayın!

Vücudunuza şeker yüklemeyin

Sabahınıza eşlik eden kahvaltı da aslında günü nasıl geçireceğiniz konusunda büyük bir rol oynuyor. Yüksek miktarda karbonhidrat ve şeker içeren kahvaltılardan yağ-protein ve karbonhidrat dengesi sağlanmış kahvaltılara geçiş yapmanın enerjinizi yükselteceğine hiç şüphe yok. Basit karbonhidratlar ve şekerler çok hızlı sindirilir, kan şekerinde ani bir artışa ve ardından hızlı bir düşüşe neden olur. Bu da enerjinizde dalgalanmalara yol açar. Ancak maalesef biz mısır gevreği, hamur işi veya sandviç gibi yüksek karbonhidrat yüklü kahvaltılara alışığız. Üzücü gerçek şu ki, tipik kahvaltı öğünlerinin çoğu zihinsel ve fiziksel sağlığımızı olumsuz etkiler. Uzun vadede, bu sadece üretkenlikte bir düşüşe ve enerji eksikliğine değil, aynı zamanda kilo alımına ve ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Özetle sabah yaptığınız ilk şey sizi daha enerjik hissettirmeli ve tembellik yerine daha üretken olmanıza yardımcı olmalıdır. İyi bir yaşam iyi alışkanlıklarının sonucudur ve sabahlarınızın yaşam kaliteniz üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Hayatınızı iyileştirme ve en iyi benliğinizi bulma konusunda istekliyseniz sabahınızı bu alışkanlıklarınızı gözden geçirerek tekrar şekillendirmeyi deneyin. Bu sayede sağlığınızın, üretkenliğinizin ve mutluluğunuzun yükselmesini izleyin.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Serap Meriç

Serap Meriç Çok

28.02.2021
Yanıtla